1/07/2017

Pierwsza wizyta u stomatologa - dlaczego to takie ważne?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna się odbyć z chwilą pojawienia się pierwszego zęba. Lekarz sprawdza wówczas, czy proces ząbkowania rozpoczął się prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica, przeprowadzi wywiad z Rodzicami i podpowie jaką stosować dietę. Dodatkowo poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe. Stomatolog zaprosi na kolejne wizyty kontrolne, aby upewnić się, że w buzi dziecka nie dzieje się nic złego. Podczas pierwszej wizyty u stomatologa dziecko nie powinno odczuwać bólu zęba.


Wizyta adaptacyjna u stomatologa

W wieku 2-3 lat z  warto wybrać się z dzieckiem na tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze już świadomie pozna gabinet, pochwali się lekarzowi lub higienistce stomatologicznej w jaki sposób samo myje zęby (Rodzic zostanie poinstruowany jak ma domywać dziecku zęby), weźmie udział w specjalnych grach i zabawach, które oswoją go z miejscem, ale także lekarzem i jego sprzętem. Podczas wizyty adaptacyjnej Wizyta Stomatologiczna powinna odbywać się co 3 miesiące, ponieważ zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę.


Rodzic przed pierwszą wizytą dziecka u stomatologa

Niejednokrotnie wizyta u stomatologa jest trudniejsza dla rodzica niż dla dziecka. Rodzic nieświadomie przenosi swoje obawy związane ze stomatologiem na dziecko, więc jeśli sami panicznie boimy się stomatologa wyślijmy na taką wizytę dziecko z drugim Rodzicem czy też Opiekunem. Bezwzględnie nie używajmy w obecności dziecka sformułować „Nie bój się dentysty” „Pan/i doktor Ci nic nie zrobi” „Musisz być dzielny/a”. Błędem jest również strasznie dziecka dentystą. „Jak nie umyjesz zębów, pójdziesz do dentysty” „Nie jedz tyle słodyczy, bo będziesz miał dziury w zębach i doktor będzie wiercił”.

Dobry stomatolog to podstawa

Wybór odpowiedniego stomatologa dla dziecka będzie rzutował na późniejsze postrzeganie przez dziecka tej profesji. Jeszcze raz warto zaznaczyć, że najgorszą rzeczą jaką możemy zafundować swojemu dziecku to dopuszczenie do pierwszej wizyty stomatologicznej z bólem. Prawie już zawsze, dziecko będzie łączyło wizytę u stomatologa z bólem, a tym samym niechętnie i z lękiem na nie chodziło.
Jakiś czas temu pojawiła się fantastyczna inicjatywa – program, który w jednym miejscu zbiera „Gabinety Przyjazne Małemu Pacjentowi”. Organizatorem projektu są twórcy kampanii „Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów” oraz „Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej” – udało im się wyłonić z całej Polski gabinety  i lekarzy, którzy chętnie i z sercem leczą dzieci. Gabinety, w których rozumie się, jak ważne jest podejście stomatologa do dziecka. Gabinety w których mamy pewność, że dziecko nie będzie leczone na siłę. Gabinety, w których nie usłyszymy, że o mleczaki nie trzeba dbać na poważnie. Gabinety wypełnione lekarzami z pasją i oddaniem dla małych Pacjentów. Powstała mapa Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi. Organizatorzy nie dotarli jeszcze wszędzie, więc jeśli znacie Gabinet godny polecenia to koniecznie podpowiedzcie im gdzie powinni się wybrać.Dlaczego mamy próchnicę?

Próchnica jest chorobą zakaźną, polegającą na odwapnieniu i rozpadzie twardej masy zęba. Zanim pojawią się ubytki wymagające leczenia stomatologicznego potrzeba kilku miesięcy zaniedbania. Główną przyczyną próchnicy jest niedokładne oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych, oraz tworzonej przez bakterie płytki nazębnej. Niewyczyszczona dokładnie odpowiednią szczoteczką i pastą płytka nazębna, pozwoli bakteriom wniknąć w szkliwo i rozpocząć proces próchnicy.
Jeśli wasze pociechy niechętnie myją zęby i zachęcenie ich do tego jest prawdziwą udręką, to koniecznie przeczytajcie porady innych rodziców, zebrane na stronie „Jak zachęcić dziecko do mycia zębów” i sięgnijcie po dobre i ciekawe dla dziecka produkty do pielęgnacji ząbków. U nas świetnie sprawdziły się szczoteczki soniczne, bo zwykłe moja niespełna 2-latka tolerowała bardzo niechętnie.„Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej” - zaleca stosowanie past z fluorem od momentu pojawienia się pierwszego zęba. U dzieci do 3. roku życia zaleca się stosowanie past z zawartością 1000 ppm fluoru, u dzieci w wieku 3-6 lat past z zawartością powyżej 1000ppm fluoru, a u dzieci powyżej 6. roku życia past do 1450 ppm fluoru.
Nie zapominajmy nigdy, jak ważna jest pielęgnacja jamy ustnej naszych pociech i nie bagatelizujmy tego, że nasz maluch myje ząbki niedokładnie lub tego unika. Wyjaśnijmy mu, jak ważne jest to dla niego i jakie skutki może przynieść zaniedbanie w tym zakresie. Zachęcam was też do dzielenia się z organizatorami akcji Waszymi namiarami na Gabinety Przyjazne Małym Pacjentom – niech dowie się o nich cała Polska J
*Na podstawie materiałów kampanii "Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi"

1 komentarz:

  1. U mnie nie ma problemu Lena myle pamieta stosuje innej firmy paste i również szczoteczke elektryczna smutno mi bardzo jak widze dzieci w grupie lenki z pruchnicą na zębach albo z samymi resztkami uzębienia a tlumaczenie rodziców że to mleczaki jest poprostu smutne

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger