8/11/2017

Domowa wyprzedaż - jak się za nią zabrać?

Zainspirowana książką o potędze minimalizmu "Im mniej tym więcej", a także mając w pamięci naszą niedawną przeprowadzkę, kiedy to pozbyliśmy się całej masy niepotrzebnych nam, a zalegających na półkach przedmiotów - i ulgę, jaką wtedy poczuliśmy, postanowiłam co kilka miesięcy robić gruntowny przegląd i pozbywać się tego, co jest u nas zbędne.
Taka "czystka" daje nieprawdopodobne uczucie wolności i kontroli swojej przestrzeni, bo uwalniamy się od masy przedmiotów, które swoim nadmiarem nas przytłaczają.
Niepotrzebne rzeczy można wyrzucić, oddać potrzebującym czy też sprzedać i wzbogacić nieco masz domowy budżet.
Dziś chciałabym napisać kilka słów właśnie o sprzedaży, bo pierwsze dwie możliwości nie sprawiają nikomu raczej żadnych trudności.

1. Selekcja i wybór rzeczy, które chcemy sprzedać

Dzieci rosną bardzo szybko, nie ma więc sensu przechowywać w nieskończoność ubrań, zabawek czy książek, z których wyrosły. No, chyba że wiemy, że przydadzą się rodzeństwu. Jeśli nie, to warto się ich pozbyć robiąc miejsce na nowe. A ponieważ bardzo często są to rzeczy w doskonałym stanie - na pewno szybko znajdą nowych właścicieli. Wiele osób woli w dobrej cenie kupić rzeczy z drugiej ręki (które często mają jedynie niewielkie bądź żadne ślady użytkowania) niż płacić kilkakrotnie więcej za nowe z metką. Na zachodzie takie podejście jest bardzo powszechne. Po co wydawać miliony złotych monet na coś, co posłuży nam przez chwilę, nie mając nawet gwarancji, że to się u nas sprawdzi? W krajach skandynawskich istnieją nawet wypożyczalnie ubrań dziecięcych - uiszczamy opłatę za wypożyczenie,wybieramy pełen zestaw kilkudziesięciu ubrań w danym rozmiarze i używamy go, a gdy nasze dziecko z niego wyrośnie - zwracamy, a zestaw może wybrać kolejna rodzina.
Takie domowe wyprzedaże naprawdę mają sens - dorzucamy parę groszy do domowego budżetu, a jednocześnie mamy poczucie, że dzięki naszym porządkom ktoś otrzymał to, czego potrzebował.

2. Organizacja wyprzedaży

To najbardziej czasochłonna cześć całej zabawy - robienie zdjęć, opisów i publikacja w serwisie aukcyjnym czy ogłoszeniowym. Ja zwykle korzystam z allegro (co jakiś czas rozdają darmowe wystawienia) lub olx, co jakiś czas także ogłaszam taka wyprzedaż na fb bloga. Jedną z możliwości są tez grupy na fb lub raz w miesiącu funpage Zabawkatora :) Gdy już ogłosimy nasze rzeczy i ustalimy ceny, pozostaje czekać na lawinę zgłoszeń :-)

3. Wysyłka do kupujących

Tu natrafiamy na kolejną przeszkodę. Ci, którzy kupują okazyjnie produkty, nie mają ochoty przepłacać za przesyłkę, a i nam nie uśmiecha się przecież dopłacanie do tego interesu. Trzeba więc znaleźć dobry i pewny sposób na doręczenie paczek i to jeszcze w korzystnej cenie.
Patrząc na coraz wyższe cenniki poczty polskiej i długi czas oczekiwania na przesyłkę, przy okazji organizacji ostatniej wyprzedaży (po kolejnej pocztowej podwyżce) postanowiłam bardzo dokładnie przeanalizować inne możliwości. I znalazłam serwis Allekurier, który nie dość, że jest super łatwy w użyciu, to proponuje najniższe ceny usług kurierskich i to dużo niższe, niż na stronach tych firm, które zamówimy poprzez tenże portal. Po prostu wchodzimy na www.allekurier.pl i wpisujemy wymiary i wagę paczek, następnie portal podaje nam szereg możliwości do wyboru. Ja zawsze wybierałam ofertę poniżej 15 zł (dla około 5-kg paczek), opłacałam online, naklejałam na paczkę wydrukowaną przez siebie etykietę i na drugi dzień zjawiał się u mnie kurier po odbiór przesyłki, w kolejny dzień przesyłka była już u odbiorcy. Nie musiałam nawet ruszać się z domu, a w cenie poniżej 15 zł można jedynie pomarzyć o podobnej ofercie na poczcie. Zdradzę wam też, że w razie pomyłki i chęci anulowania zamówienia zaraz po jego zgłoszeniu, również nie ma najmniejszego problemu - anulujemy i błyskawicznie dostajemy zwrot pieniędzy na konto. Niestety na własnej skórze przekonałam się, że na niektórych stronach rezygnacja z zamówienia nawet parę minut po zgłoszeniu nie zawsze jest taka prosta...  

Jeśli macie jakieś sprawdzone rady lub patenty dotyczące organizacji domowej wyprzedaży, dajcie znać w komentarzach :)

3 komentarze:

  1. dzieki za namiary na kuriera- rzeczywiscie intuicyjne zamawianie i fajne ceny, na pewno skorzystam dla wiekszych paczek, ja polecam dla przesylek ponizej 2 kg envelo (niby poczta a wychodzi sporo taniej i wygodnie).

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie moge znalezc rzeczy które chcecie sprzedac? Z checia kupiłabym cos od trefla z serii little planet a na fejsie nie zawsze jestem

    OdpowiedzUsuń
  3. z kurierów nie korzystam, bo wysyłam mniejsze paczki. Zwykle listem poleconym lub paczką envelo

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger