9/14/2017

Książki edukacyjne, które powinny trafić na półkę twojego dziecka

Nawet nie wiecie, jak wielką frajdę sprawia mi wyszukiwanie ciekawych pozycji książkowych dla dzieci. Szczególnie jesienią można zauważyć największy urodzaj genialnych nowości, a ja siedzę z nosem w laptopie przeszukując strony ulubionych wydawnictw pod kątem książek, które chciałabym przeczytać z moimi dziećmi. Kiedy niedawno przeglądałam stronę wydawnictwa Multico (jednego z naszych ulubionych) i zobaczyłam te 3 książki, od razu wiedziałam, że muszą trafić do naszej biblioteczki. Pięknie wydane, o walorach edukacyjnych, ale informacje podano w nich tak, że naprawdę chce się je czytać.

ciekawe książki edukacyjne dla dzieci - instrumenty, zwierzęta i zdrowe jedzenieNajlepsza książka dla dzieci o instrumentach muzycznych


Pisałam wam, że w dzieciństwie chodziłam do szkoły muzycznej? Nie był ze mnie żaden wybitny muzyk, ale przez 6 lat podstawówki dzielnie uczęszczałam na zajęcia, choć niekiedy wcale nie miałam na to ochoty :) Teraz, po 20 latach doceniam ten czas i wysiłek, jaki w to włożyłam. Mój upór i konsekwencja pomogły mi ukończyć szkołę pierwszego stopnia, choć codzienne ćwiczenie utworów było naprawdę ciężką pracą (zajęcia miałam 3x w tygodniu po szkole, czasami wracałam naprawdę późno). Ten czas sprawił też, że pokochałam muzykę i nawet, jeśli nie zostałam pianistką, to pewnie miał niemały wpływ na wykształcenie mojego słuchu, dzięki czemu łatwiej przychodziła mi nauka języków obcych. Po tej małej wycieczce w tematy osobiste pora wrócić do książki :)
Nie bez powodu piszę o moim dzieciństwie i o tym, jaką rolę w nim odegrała muzyka. Takiej książki szukałam od dawna, niestety bezskutecznie. Może byłam zbyt wymagająca, ale żadna z tych, jakie trafiały w moje ręce nie spełniła moich oczekiwań. A tak naprawdę potrzebowałam atrakcyjnie wydanej książki o instrumentach, gdzie będą one podzielone na rodziny i w każdej z nich dzieci mogłyby poznać kilku flagowych reprezentantów - ich charakterystyczne cechy, podstawy budowy, ciekawostki. A największym marzeniem byłoby usłyszenie dźwięków każdego z nich. 
Ale dźwięki w książce? Hmm. To nie może się udać - myślałam. A jednak! Wydawnictwo Multico i obecny rozwój technologii udowodnili, że to możliwe. Wystarczy przyłożyć smartfona do kodu w prawym dolnym rogu książki i usłyszymy upragniony dźwięk. Instrumenty nie są tu przedstawione byle jak, każdemu przypadł w udziale 2- stronicowy opis z ilustracjami (fortepian czy skrzypce mają nawet dłuższe). To genialna pozycja nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich, którym bliski jest temat muzyki.

"Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne" 
autor: Włodzimierz Izban 
ilustracje: Krzysztof Zięba

Spróbujcie zeskanować ten kod i usłyszeć dźwięk helikonu:


Przepiękny album o dzikich zwierzętach dla najmłodszych (i nie tylko)


Ta książka jest niesamowita. Kasia Kopiec - Sekieta tak pięknie zilustrowała opisane tu zwierzęta, że wyglądają jak na fotografiach. Przy każdym zwierzęciu wypisano cechy szczególne jego wyglądu oraz krótki opis życia i zwyczajów. Uwaga, ta książka nie jest przegadana! Wszystkiego jest tyle, ile być powinno. To elementarz liczący aż 90 portretów polskich zwierząt przygotowany tak, żeby najmłodsi (już dzieci w wieku przedszkolnym) mogły je poznać i nauczyć się rozpoznawać. Zwierzęta podzielone są na 4 gromady: ssaki, ptaki, gady i płazy
Ale to nie jest tak, że tylko najmłodsi powinni sięgnąć po tę książkę. Ilu z was byłoby w stanie wymienić 90 gatunków polskich dzikich zwierząt wraz z charakterystycznymi cechami ich wyglądu oraz zwyczajami? Ta książka dzięki pięknym, realistycznym ilustracjom i krótkim opisom stanowi podstawę, prawdziwy elementarz wiedzy o naszej przyrodzie, który powinien przeczytać każdy z nas. Nie przeszkodzi w tym nawet brak czasu, bo książkę czyta się błyskawicznie! 

"Elementarz naszej przyrody. Zwierzęta"
tekst: Grażyna Maternicka
ilustracje: Katarzyna Kopiec - Sekieta

Czy książka o zdrowym jedzeniu może zainteresować dziecko?


Oczywiście, że tak! Szczególnie jeśli jest tak pomysłowo i pięknie wydana. To zdecydowanie najbardziej kompleksowa i najciekawsza pozycja dla dzieci na temat jedzenia, jaką spotkałam. Masa przydatnych informacji ciekawie podanych. Mamy tu kucharza Zdrowomira, który oprowadza czytelnika po tematyce żywieniowej i wyjaśnia, co to znaczy zdrowo się odżywiać. Dzieci poznają tu piramidę żywieniową, zrozumieją jak powinno się przechowywać żywność, czytać etykiety, pozna tajemnice płynów - wody, herbaty, kawy, słodkich napojów czy mleka (również pochodzenia roślinnego). Dowie się czym różni się mleko od margaryny, uzupełni wiedzę o serach, olejach, orzechach, owocach, warzywach, (zarówno owoce, jak i warzywa przedstawiono tu bardzo szczegółowo i poświęcono im sporo miejsca), grzybach, jajach, mięsie, rybach i owocach morza, zbożach, pieczywie, przyprawach oraz słodyczach. 

Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy na tematy żywieniowe podanych w bardzo przystępny sposób. Widzę w niej wielki potencjał w 2 obszarach:

- zachęca dziecko do próbowania nowych smaków i eksperymentowania w kuchni, pokazuje jak wiele jest możliwości, jak ciekawe mogą być nasze codzienne posiłki

- promuje dobre nawyki żywieniowe i pomaga dzieciom zrozumieć, jak ważne jest to co jemy - zdrowe produkty pokazane są w bardzo atrakcyjny sposób, ciekawe, przystępne opisy trafiają do dziecka. W końcu może zrozumieć, co tak naprawdę oznacza zdrowe odżywianie, o którym tyle się mówi, a tak naprawdę nikt szczegółowo mu tego nie wyjaśnił.

"Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu"
autorki: Maria Mazur / Aleksandra Ulatowska
ilustracje: Marta Tęcza

Wszystkie trzy książki są spore pod względem objętości (mają około 100 stron), są w twardej oprawie i prezentują się rewelacyjnie. To znakomity pomysł na mądry prezent. 

Wydawnictwo Multico

Zerknijcie też na inne recenzje książek tego wydawnictwa na moim blogu: MULTICO

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe propozycje, Zróżnicowana tematyka, aż trudno wybrać tę najlepszą :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Od kwietnia mamy "Elementarz Przyrody" piękne zdjęcia i opisy. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe pozycje i każda ma w sobie coś interesującego. Najbardziej chyba jednak wpadła mi w oko ta z instrymentami:-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger