10/12/2017

Klocki LEGO - wyjątkowa historia i niezliczone możliwości zabawy

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tych klockach. Bawią się nimi dzieci na całym świecie i z pewnością jest to jedna z najpopularniejszych zabawek (jeśli nie najpopularniejsza), jakie kiedykolwiek wymyślono - na co dzień bawi się nimi około 400 mln osób. Nie każdy jednak wie, że droga do stworzenia LEGO nie była usłana różami, a założyciel marki był bliski poddania się i zrezygnowania ze swojego pomysłu...

lego, zabawki dla dwulatka, zabawki dla przedszkolaka, zabawki dla uczniaka,LEGO jest duńską marką i pomysłem Olego Kirka Christiansena. W 1932 roku założył on niewielką firmę zajmującą się produkcją drewnianych zabawek, jednak interes nie szedł tak, jak Ole by sobie życzył. Mężczyzna nie potrafił wypromować swoich wyrobów choć były przygotowywane z najwyższą starannością. Dwa lata później przedsiębiorstwo przyjęło nazwę "Lego" (skrót od duńskiego "Leg godt" - baw się dobrze). Niestety w 1942 roku w wyniku pożaru Ole stracił wszystko, co udało mu się zbudować. Tragedia sprawiła, że był bliski porzucenia pomysłu o tworzeniu zabawek dla dzieci, jednak zdawał sobie sprawę, że to właśnie na nim spoczywa obowiązek zapewnienia bytu rodzinie i nie poddał się. 15 lat po założeniu firmy zabawkarskiej miejsce zabawek drewnianych zajęły powoli wypierać zabawki z tworzywa sztucznego i dopiero klocki sprawiły, że przedsiębiorstwo zaczęło odnosić sukcesy. Nie wyglądały one jednak wtedy tak jak dziś i przez wiele lat produkt był udoskonalany przez Olego i jego syna Gotfreda. Niestety w 1958 roku Ole zmarł na zawał serca i Gotfred musiał od tej pory sam poprowadzić rodzinny biznes. Nie było łatwo, także z powodu kolejnego pożaru dwa lata później. Gotfred dzięki swojej niezłomności i ciężkiej pracy zdołał odbudować firmę i stopniowo odnosić  coraz większe sukcesy.
Kolejnym właścicielem został wnuk Olego, Kjeld, dopiero w 2004 roku kierownictwo powierzono osobie z zewnątrz.

*Historia klocków na podstawie informacji z filmu "LEGO Story"Dziś klocki LEGO to przede wszystkim systemy o bardzo różnej tematyce. Jest tak ogromny wybór, że bez trudu wybierzemy coś dla dzieci w każdym wieku - mamy Duplo, zestawy inspirowane bohaterami bajek, kolekcje limitowane, łatwiejsze i trudniejsze systemy. Zróżnicowane są też ich ceny:
A wasze pociechy lubią bawić się Lego?

3 komentarze:

 1. Moja pociecha lubi a jak jej tata lubi!ho ho ;) Generalnie to chyba ulubiona zabawa mojej ukochanej rodzinki. Sama z dzieciństwa też wspominam układanie klocków z wieeeelkim sentymentem.Kochamy Lego i wszelkie klocki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd my to znamy :D Klocki lego u nas też są hitem już od dawna :) W dzieciństwie nie miałam i baaardzo zazdrościłam tym, którzy mieli :)

   Usuń
 2. Moje dzieci mają mnóstwo klocków Lego i powiem szczerze że to zabawka dobra dla wszystkich, nie tylko dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger