2/12/2018

5 sposobów na udane ferie w domu

Ferie w domu wcale nie muszą być nudne. Nie każdy przecież ma możliwość, żeby spędzić je na jakimś ciekawym wyjeździe, a z pogodą też różnie bywa. Jeśli tylko wam się uda, wybierzcie się wspólnie na basen czy lodowisko, a wieczorem ... polecam wam rodzinną rozrywkę. Przy okazji ferii pisałam już wam o książkach, planszach z naklejkami czy puzzlach - teraz pora na kolejną porcję atrakcji.Gry planszowe


Gry planszowe doskonale potrafią urozmaicić wolny czas. Na rynku jest masa ciekawych tytułów, które nie dość, że bawią, dostarczają masy emocji, to jeszcze rozwijają różne obszary - zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Są przeróżne rodzaje gier planszowych, np. gry kooperacyjne - dla tych, którzy nie lubią rywalizacji, gry zręcznościowe, strategiczne czy kreatywne. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na blogu pokazywałam wam już setki ciekawych gier dla dzieci i dorosłych - możecie znaleźć je w zakładce GRY. Dziś natomiast chcę wam pokazać kilka naszych najnowszych wyborów, które nie dość, że są świetnie wykonane, to podobają się dzieciom, nie nudą dorosłych, rozwijają, a przede wszystkim umożliwiają rozgrywkę moim dwóm córom w wieku 3 i (prawie) 6 lat. 

Gra Wyścig Koty - Janod  - łatwa i przyjemna gra dla wielbicieli czworonogów


Choć producent poleca ją dzieciom w wieku 6-12 lat, naszym zdaniem ta granica wieku jest decydowanie zawyżona. U nas grają w nią z powodzeniem 3-latka i 6-latka i myślę, że taki przedział wiekowy, powiedzmy do max. 8 lat będzie najlepszy. Gra ma bardzo proste zasady i doskonale sprawdza się jako planszówka dla najmłodszych graczy. Na szczególną uwagę zasługują tu na pewno świetnej jakości elementy - większość z nich jest drewniana (figurki kotów w czterech kolorach, drzewa i krzewy, kostka, figurka psa), kartonowe, mocne żetony z pożywieniem i bardzo twarda plansza. Graficznie gra również jest na najwyższym poziomie. 
Dlaczego uważam, że śmiało mogą w nią grać już 3-latki? Bo gra jest mocno losowa, nie trzeba tu  za bardzo niczego planować czy opracowywać strategii, trzeba natomiast umieć liczyć do 4 :)

Czego uczy gra Wyścig Koty?

- zdrowej rywalizacji
- przestrzegania zasad
- koncentracji
- podejmowania decyzji
- zabawy w grupie
- cierpliwości

Zasady:

Gracze wybierają swoje figurki kotów i umieszczają je w odpowiednich domkach w rogach planszy. Następnie ustawiają drzewa i krzewy na zielonych polach na torze gry. Na koniec jeden z graczy upuszcza z góry na środek planszy figurkę psa i przesuwa go na najbliższe pole z budą (tej informacji niestety nie ma w polskiej wersji instrukcji, na szczęście można zawsze zerknąć do instrukcji w języku obcym). Następnie gracze kolejno rzucają kością i albo przesuwają kota o wyrzuconą ilość oczek albo w przypadku wyrzuceniu na kostce wizerunku psa - przesuwają psa na kolejne pole z budą. Jeśli nasz kot trafia na pole ze sklepem - bierze odpowiedni smakołyk, jeśli natomiast mija go pies - kotek wraca do swojego domku, albo oddaje psu smakołyk - chyba, że znajduje się na zielonym polu z drzewem/krzewem (wtedy jest bezpieczny). Gra trwa do momentu, aż któryś z graczy okrąży planszę i wróci do swojego domku. Wygrywa gracz, który zgromadził najwięcej smakołyków. 

Gra do kupienia tu - Wyścig Koty


Szachy i warcaby w wersji podróżnej - Mudpuppy - klasyka w nowym wydaniu


32 dwustronne, drewniane żetony w pięknych kolorach z uroczą grafiką autorstwa znanej projektantki (inna wersja jest z dinozaurami).Całość zapakowana jest w praktyczny woreczek ściągany sznurkiem, który jednocześnie jest planszą do gry. Taka forma doskonale sprawdza się w podróży czy na plaży. 

Czego uczy gra?

- cierpliwości
- logicznego myślenia
- planowania
- strategii
- skupienia
- ćwiczy pamięć
- poczucia estetykiMimiczne kalambury - Janod - gra, w której nie da się zachować powagi


Ta gra to u nas prawdziwy hit - gramy w nią dosłownie codziennie. Wkręciła całą rodzinę i osobiście jestem nią zachwycona. To gra typu kalambury, gdzie drużyny starają się odgadywać hasła przedstawione na kartach. Ponieważ wszystkie zagadki są obrazkowe, w grze mogą brać udział nawet trzylatki - oczywiście takie, które mają już spory zasób słów (zwierzęta, zawody, sporty, przedmioty itd.)
Gracze starają się przedstawić swojej drużynie poszczególne hasła bez używania słów - jedynie za pomocą gestów. Możecie sobie wyobrazić, ile podczas takiej zabawy jest śmiechu! Dzieciaki tarzają się wręcz po podłodze, a i nam do tego wiele nie brakuje :)

Zanim przedstawimy hasło, należy wylosować kategorię kręcąc strzałką (karty są w 5 kategoriach). Każde odgadnięte hasło, to ruch pionka w kierunku mety. Oczywiście wiadomo, kto zwycięża. 

Czego uczy gra?

- rozwija słownictwo
- kreatywności
- rozwija logiczne myślenie
- kojarzenia faktów
- spostrzegawczości
- ćwiczy refleks
- pracy w grupie

Gra do kupienia tu - Kalambury mimiczne

Akrobaci - Janod - gra kolorów i pewnej ręki


Jeśli lubicie gry zręcznościowe, to ta gra spodoba się wam na pewno - drewniane figurki akrobatów z piękną grafiką. Znowu dedykowałabym ją młodszej grupie docelowej - wg. producenta jest to 5-10 lat, wg mnie 3-8 lat. W grę gra z powodzeniem moja 3-letnia córka. wystarczy znać tu kolory (zaledwie kolka) i umieć ustawić klocki na tekturowym okręgu tworząc stopniowo wieżę. Kolory drewnianych akrobatów są bez znaczenia, liczą się tylko kółka na planszetkach i kolory wyrzucone na kościach - za każdym razem rzucamy trzema i układamy akrobatów na kolorach wskazanych przez kości. Następnie to samo robi kolejny gracz itd. 

Czego uczy gra Akrobaci?

- cierpliwości
- zręczności
- ćwiczy kolory
- precyzji
- współpracy w grupie

Gra do kupienia tu - Akrobaci


Puzzle

Ta forma rozrywki sprawdza się zawsze i wszędzie - stanowi też znakomity materiał do relaksu i samodzielnej zabawy. Wcale nie muszą być w tradycyjnej wersji - warto urozmaicić sobie układania dodatkowymi "bajerami" :)

Puzzle świecące w ciemności - Mudpuppy - rozrywka w wersji solo


Puzzle dla 5-latków (100 elementów), które poza ciekawym obrazkiem mają dodatkowy "bajer" - świecą, gdy jest ciemno. Obrazek przedstawia dżunglę ze zwierzętami - leniwcem, tukanem, gepardem i żabą. Taka forma to ciekawy pomysł na dostarczenie dziecku dodatkowych wrażeń empirycznych. Nocą można wyszukiwać różnych szczegółów, sprawiając, że zabawa [puzzlami zyskuje nowy wymiar.


Jeśli spodobał się wam ten wpis - koniecznie przekażcie go dalej :)

Janod na FB 
Mudpuppy na FB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger