3/08/2018

Książki o dziewczynach - dla dziewczynek (i nie tylko)

Zauważyliście, jak wiele ciekawych tytułów książek o sylwetkach inspirujących dziewczyn i kobiet pojawiło się na rynku? Jestem mamą dwóch dziewczynek i nie ukrywam, że ten trend bardzo mnie cieszy. Dziś święto kobiet, więc idealny moment, żeby zebrać mądre książki o tematyce "kobiecej" w jednym wpisie - naprawdę zachęcam was, żeby się z nimi zapoznać. Niektóre sprawdzą się nawet u 5-latek, inne u 8- latek, ale wszystkie są zdecydowanie godne polecenia.
To książki, które zachęcają dziewczynki do odwagi, własnego zdania, asertywności i konsekwencji w realizowaniu swoich marzeń. Czytanie im realnych historii o dziewczynach i kobietach, które potrafiły niekiedy przeciwstawić się całemu światu, żeby urzeczywistnić swoje marzenia albo zrobić to, na czym bardzo im zależało sprawi, że uwierzą, że mają prawdziwą moc.


BYŁA SOBIE DZIEWCZYNKA (WIEK 5+)


To nasza najnowsza "dziewczyńska" zdobycz. Fenomenalnie napisane i zilustrowane historie o tym, jak żyły dziewczynki na przestrzeni różnych epok, jak radziły sobie w trudnych niekiedy czasach, jak stawiały czoła przeciwnościom losu, jak bardzo były dzielne i odważne. Znakomita książka, która funduje nam prawdziwą podróż w czasie i przestrzeni. 
Historie są jednostronicowe, za każdym razem towarzyszy im oryginalna ilustracja, w którą dziecko wpatruje się słuchając opowiadania. 
Nie poznajemy tu konkretnych życiorysów, nie znajdziemy tu żadnych nazwisk. Niemniej jednak te okoliczności miały miejsce naprawdę, a każda ta historia krzyczy do nas - "Dziewczyny! Dziś macie możliwość WYBORU, możecie same wybrać swoją drogę życiową, ale nie zawsze tak było. Skorzystajcie z tego prawa!". 
Niektóre fragmenty są zabawne, sprawiają, że uśmiechamy się mimochodem, ale nie brakuje też trudnych tematów (np. życie w Korei Północnej, przymusowe zamążpójście). Autor opowiedział je jednak w sposób możliwie najdelikatniejszy i dostosowany do wieku młodych odbiorców, a treść książki była konsultowana z pedagogiem i psychologiem dziecięcym. Możemy być więc pewni, że wszystko jest jak należy. 
Bardzo podoba mi się, że nie ukazano tu jedynie podstawowych i oczywistych okoliczności, ale i kultury mniej znane lub zupełnie obce młodemu czytelnikowi. To jedna z najciekawszych książek dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym wydana w tym roku. Ciekawa zarówno ze względu na tematykę historyczną, jak i wątek społeczny. A ponieważ nie jest to kolejna książka o wielkich wojnach czy słynnych postaciach, ale opowieści zwykłej dziewczynki o jej czasach i jej codzienności, dzieci słuchają jej z zapartym tchem - a i dorosły ma niemałą frajdę podczas lektury.

Do kupienia tu - KLIK


OPOWIEŚCI NA DOBRANOC DLA MŁODYCH BUNTOWNICZEK. 100 HISTORII NIEZWYKŁYCH KOBIET (wiek 6+)


Książka czytana w ponad 30 krajach, 500 000 sprzedanych egzemplarzy w ciągu pół roku, ilustracje autorstwa 60 artystek z całego świata. Wspaniały pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. 100 portretów niezwykłych kobiet z całego świata, których historie utrzymane są w konwencji bajki, są jednostronicowe i każdej towarzyszy znakomita ilustracja.
Kobiety, których historie tu poznajemy, są bardzo różne - mają różne biografie, są w różnym wieku, pochodzą z różnych krajów, łączy je natomiast jedno - są SILNE i potrafią walczyć o siebie, swoje marzenia lub o prawa innych. Swoim życiem udowadniają, że wszystko jest możliwe, jeśli bardzo tego chcemy.
Mamy tu 100 niezwykle inspirujących życiorysów zachowanych w konwencji bajki, dzięki temu interesujących nawet dla 5-latków (tak, bo również chłopcom polecam tę lekturę, żeby wyrośli na mądrych i wartościowych mężczyzn potrafiących docenić kobiety). 
Każdej historii towarzyszy całostronicowy portret autorstwa światowych artystek. Każda historia jest doskonałym materiałem do rozmowy. Ponieważ opowiadania są krótkie (jednostronicowe) sami możemy je uzupełniać i dodawać wedle uznania więcej szczegółów i ciekawostek o poszczególnych osobowościach. Niektóre pewnie zajmą nas bardziej, inne mniej, wszystkie one są jednak niewątpliwie ciekawymi osobowościami. Kobietami silnymi, które wiedzą czego chcą i potrafią to osiągnąć - mimo ograniczeń i niechęci ze strony otoczenia.

Do kupienia tu - KLIK


DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. HISTORIA W SPÓDNICY (wiek 7+)


Kolejna świetna książka przybliżająca dzieciom portrety niezwykłych kobiet. Bardzo podoba mi się, że tym razem mamy tu zebrane same wyjątkowe Polki. A jest ich trochę, a ich życiorysy i niezwykłe przygody zdecydowanie zasługują na taką książkę. Mamy tu aż 17 historii niezwykłych kobiet, dla których nie istniało słowo "niemożliwe". Dzięki swojej pracy, staraniom, odwadze i silnej woli udało się im osiągnąć naprawdę wiele. Choć mogłoby się wydawać, że niektóre historie mogą wydać się dziecku zbyt skomplikowane, autorka tak ciekawie i przystępnie je opowiada, że książka na pewno przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Po galerii niezwykłych kobiet oprowadza nas Heńka Pustowójtówna, traktująca owe kobiety jak swoje koleżanki. Nie brakuje tu humoru i ciekawostek, a całość czyta się bardzo przyjemnie. Anegdota goni tu anegdotę, a w połączeniu z współczesnym językiem (który o dziwo wcale nie drażni), jeszcze łatwiej trafia do młodego czytelnika. Dodatkowo każdemu rozdziałowi towarzyszy słowniczek, gdzie wyjaśniono trudniejsze pojęcia, a całość została okraszona ciekawymi, dynamicznymi ilustracjami, które świetnie uzupełniają książkę.

Do kupienia tu - KLIK


SUPERBOHATERKI. ŚWIAT I WIELKIE ODKRYCIA (wiek 8+)


Wyjątkowa książka, która wpisuje się  w znakomity trend zachęcający dziewczynki do rozwijania ich pasji i zainteresowań, wykraczaniu poza stereotypy i wzmacniający poczucie własnej wartości
Czternaście sylwetek wspaniałych kobiet, prawdziwych superbohaterek, które zmieniły świat, a do tego możliwość wykonania kilkunastu doświadczeń, żeby jeszcze lepiej zrozumieć na czym polegały ich odkrycia. Dzięki tej lekturze, dziecko zrozumie, czym jest sejsmograf i do czego służy, stworzy własny teleskop, dowie się, czym zajmuje się paleontolog czy entomolog, jak wyglądają fale radiowe i odkryje tajemnicę żeglarka.
Małgorzata Frąckiewicz traktuje czytelnika serio - nie jak dziecko, dla którego taka tematyka jest zbyt skomplikowana. Ona rozkłada odkrycia na czynniki pierwsze i opowiada o nich w taki sposób, żeby dziecko w wieku szkolnym mogło je zrozumieć. Muszę przyznać, że robi to fenomenalnie - nie trzeba być fizykiem, chemikiem czy matematykiem, żeby zrozumieć istotę tych odkryć i to, jak ważne były one dla całej ludzkości, a dzięki temu lepiej poznać i zapamiętać przedstawione tu kobiety. Bardzo podoba mi się to, że autorka nie podeszła do tych wątków pobieżnie, albo zbyt encyklopedycznie. Udało jej się odpowiednio wyważyć ilość informacji i podać je w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Nie jest więc ani infantylnie, ani zbyt fachowo. Czytelnik, którego zafascynuje dana tematyka, może zgłębiać ją dalej (w dzisiejszym świecie wystarczy chwila, żeby odszukać w internecie odpowiednie informacje). Kto wie, może ta lektura pomoże dziecku odkryć jego pasję?

Do kupienia tu - KLIK

Wszystkie te książki opowiadają realne historie, są oparte na faktach. Dzięki temu ich lekturę możemy wzbogacić o dodatkowe informacje wyszukane w sieci, o fotografie, ciekawostki. Możemy wspólnie je wyszukiwać, rozmawiać o nich i spędzić naprawdę cudowny, wspólny czas.

Chociaż ukazało się już kilka książek tego typu, to tak naprawdę każda z nich jest inna i treść wcale się nie powtarza. Inny dobór bohaterek, inny punkt widzenia, inny sposób narracji. Mam nadzieję, że pojawi się jeszcze wiele tytułów w tym temacie. Niedawno zauważyłam, że wydawnictwo Papilon planuje polskie wydanie słynnej książki "GIRL POWER. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat"


Czekamy na więcej :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger