12/13/2019

"Księżniczka na ziarnku grochu" - przepiękna baśń we współczesnym wydaniu

Nasza ostatnia wizyta w krakowskim Teatrze Współczesnym dostarczyła nam mnóstwo emocji. Spektakl nas zachwycił, rozbawił i zaskoczył, a spotkanie ze Św. Mikołajem, które odbyło się zaraz po nim zrobiło na dzieciach tak wielkie wrażenie, że do dziś je wspominają.
Teatr Współczesny w Krakowie od dawna już jest regularnie przez nas rodzinnie odwiedzanym miejscem. Prezentowane są tu spektakle zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszej widowni. Dodatkowo, tutejsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży wystawiane są gościnnie od kilkunastu lat na scenach teatrów w całej Polsce. Siedziba Teatru mieści się przy ul. Starowiślnej 21, na II piętrze. Jest to kameralne miejsce w starej kamienicy, widownia licząca 7 rzędów daje widzom możliwość niemal „namacalnego” odbioru przedstawienia i gry aktorskiej. Przez cały czas odnosi się wrażenie, że uczestniczymy w specjalnym, prywatnym pokazie.

Wyjątkowa w tutejszych spektaklach jest ich dynamika i oryginalność. Nawet najmłodsze dzieci nie nudzą się tu ani przez chwilę. Aktorzy grają fenomenalnie, naprawdę czuje się, że robią to z pasją i wielką przyjemnością. Wszystko, co nas tu spotyka robione jest z całkowitym zaangażowaniem i jest dopracowane w każdym najmniejszym szczególe.Nawet najbardziej znane opowieści i baśnie zyskują tu nowy wymiar - choćby słynna "Księżniczka na ziarnku grochu". Zaczyna się tradycyjnie, pewien młody Książę chce pojąć za żonę prawdziwą księżniczkę i ma trudności ze znalezieniem odpowiedniej kandydatki na żonę.
I jakkolwiek słynny fortel królowej, żeby zweryfikować szlachetność kandydatek także tu znajdziemy, to nie zabraknie tu także oryginalnych wątków - śpiewające warzywa, gapowaty król, królewski błazen i mnóstwo dowcipnych dialogów oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji.

O uwagę młodych widzów zadba często zmieniająca się dekoracja, która szybko przeobraża scenerię przygód królewskiej rodziny - Króla Grocha, Królowej Grochówki i ich syna, Księcia Groszka oraz mnóstwo zabawnych piosenek. 


W ubiegłym roku uczestniczyliśmy z dziećmi w teatralnym spotkaniu z Mikołajem i byliśmy tak zachwyceni, że i w tym roku nie mogło zabraknąć u nas tej pięknej tradycji. To spotkanie nie ma w sobie nic z tandetnych masowych pseudomikołajkowych spotkań. Tutejszy Mikołaj tak doskonale wciela się w rolę, że można mu się przyglądać bez końca. Każdemu dziecku poświęca czas w 100% i robi to w absolutnie cudowny sposób. Teatr daje możliwość przekazania w tym dniu upominków dla swoich dzieci, które następnie wręcza Mikołaj, ale nie jest to konieczne. W rozdawaniu paczek pomagają ulubieni bohaterowie z przedstawienia, z którymi można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Teatr zapewnia słodki symboliczny poczęstunek (lukrowane pierniczki w świątecznych wzorach) dla dzieci, który opiekunowie nie zdecydują się na dostarczenie paczek. W pierwszej kolejności do Mikołaja podchodzą widzowie, którzy będą częstowani słodkościami, paczki są wręczane dopiero po przejściu pierwszej grupy do foyer.Najbliższe spektakle "Księżniczka na ziarnku grochu" odbędą się w lutym - warto już teraz zarezerwować termin. 
W styczniu natomiast warto się wybrać na "Nowe przygody Koziołka Matołka"  (moja recenzja tu - KLIK) oraz "Polskie miasta - baśnie, legendy, opowiadania" (moja recenzja tu - KLIK).

Cały repertuar teatru znajdziecie tu - KLIK.

1 komentarz:

  1. Z chęcią zobaczyłabym spektakle zarówno Księżniczkę jak i Matołka :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger