9/25/2020

Czytamy sylabami - świetna seria książek do nauki czytania

 Dziś chcę wam pokazać rewelacyjną serię książek dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. To seria wydawnictwa Debit "Czytamy sylabami", poruszająca ważne tematy z lekkim przymrużeniem oka.

Książki są fantastycznie zilustrowane, a perypetie bohaterów są bliskie naszym pociechom.Do tej pory w serii ukazało się 5 tytułów. Książki są niewielkich rozmiarów, liczą ok. 50 stron, a czcionka jest dwukolorowa - sylaby są zaznaczone na przemian na czarno lub czerwono. To bardzo ułatwia naukę czytania w systemie sylabowym. Dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że w taki sposób potrafią przeczytać samodzielnie książkę, nawet jeśli mają kłopoty z czytaniem tradycyjnym.
Dwukolorowa czcionka może nieco przeszkadzać dzieciom, które czytają już dobrze, natomiast tym, które w samodzielnym czytaniu się dopiero "rozkręcają" - ogromnie pomaga.

Poza ciekawą formą, książki te są także wartościowe pod względem treści, bo poruszają problemy bliskie kilkulatkom. Nadużywanie telefonu, agresja w szkole, niedbanie o siebie, materializm czy lęk przed rozstaniem z rodzicami- takie właśnie tematy znajdziemy w tych niewielkich książeczkach. Są one przedstawione z punktu widzenia dzieci, autorki pokazują do czego mogą prowadzić i jak sobie można z nimi poradzić. 
Książki są idealne do wspólnego czytania z rodzicami i mogą być inspirującym wstępem do poważnych, wychowawczych rozmów.


"Nigdzie nie jadę- dwójka drugoklasistów - Antek i Ania ma po raz pierwszy wyjechać na kilkudniową wycieczkę klasową. Perspektywa wyjazdu bez rodziców napawa ich strachem. Dzielą się swoimi obawami z rodzicami, ale wcale im to nie pomaga. Nadal boją się, że wydarzy się coś nieoczekiwanego albo nieprzyjemnego. Ostatecznie decydują się na wyjazd i jak można się spodziewać - świetnie się bawią. Bardzo dobra historia inspirująca do rozmowy o swoich lękach i ich opanowywaniu.
"Bo ci przyłożę!" - tym razem książka porusza temat agresji w szkole. Historia uczy jak należy się ze sobą komunikować. Paweł idzie do nowej szkoły i od razu koledzy przestrzegają go przed Erykiem i Martą. Gdy próbuje się przedstawić, zostaje zaatakowany. Nie rozumie przyczyny takiego zachowania. Ostatecznie okazuje się, że agresywni koledzy chcieli w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Na szczęście uświadamiają sobie, że to nie jest właściwa droga do znalezienia przyjaciół."ON-OFF" - To historia trójki przyjaciół: Agaty, Tomka, i Mateusza. Dzieciaki za sobą przepadają i zawsze mają mnóstwo pomysłów na wspólne zabawy. Wszystko zmienia się w dniu urodzin Tomka, gdy chłopiec dostaje w prezencie od taty telefon komórkowyOd tej pory to właśnie on staje się jego najwierniejszym towarzyszem. Rezygnuje ze wspólnych spotkań z przyjaciółmi, zaszywa się w domu i całymi dniami gra na telefonie. Na szczęście historia kończy się dobrze i Tomek zrozumie, że telefon to nie wszystko.

"Kupisz mi?" - Franek, Maks i Zuzia to rodzeństwo, które bardzo lubi książki. Chętnie spędzają ze sobą czas i uwielbiają przygody. Pewnego dnia coś jednak się zmienia i Maks przy każdej okazji wymusza na rodzicach kupno nowej zabawki. Gdy nie udaje się z rodzicami, chłopiec przerzuca się na innych członków rodziny. Gdy jego prośby nie odnoszą skutku chłopiec bardzo się frustruje i czuje się nieszczęśliwy. Tu również mamy szczęśliwe zakończenie i Maks uświadamia sobie, że warto doceniać to, co się ma, bo inaczej zawsze będzie mu mało.

"Ale smrodek!” - Tu głównym tematem jest higiena osobista. Ula, Janek i Staś nie przepadają za czystością. Nie lubią się kąpać ani sprzątać. Wszechobecny bałagan zupełnie im nie przeszkadza, a ich zapach z czasem sprawia, że koledzy zaczynają od nich stronić. Z pomocą przychodzi tu dyrektor szkoły, który urządza pogadankę o tym, jak ważna jest czystość i że to również znak szacunku wobec nas samych, ale również innych ludzi.

Bardzo wam polecam tę serię, bo jest naprawdę świetna. Ogromnie się cieszę, że mój blog objął ją patronatem :)

Wydawnictwo Debit - gratuluję!

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger