11/09/2020

Hity jesieni - najlepsze książki dla przedszkolaków, jakie ostatnio odkryliśmy

 Mam w domu dwójkę przedszkolaków - 3-latka i 6-latkę, dlatego książki dla przedszkolaków pochłaniamy w ogromnych ilościach. Nie zawsze udaje nam się trafić na takie, które z czystym sercem mogę polecić. Bywają infantylne, moralizatorskie i przeładowane nudnym dydaktyzmem, a ilustracje sprawiają, że nie mamy ochoty nawet po nie sięgać. Ale na szczęście są też książki fenomenalne - mądre, zabawne i pięknie wydane. I właśnie takie chcę wam dziś pokazać. Przygotujcie się na książkową ucztę dla przedszkolaków :)


Opowiem ci mamo, co robią dorośli - Przemysław Liput


Zacznę od najnowszej części znanej i lubianej serii kartonówek "Opowiem ci mamo...". Tym razem dzieci mogą nieco lepiej poznać świat dorosłych. Mogą zajrzeć w okna różnych rodzin i towarzyszyć im w codziennych obowiązkach. Bardzo mi się podoba pokazana tu różnorodność. Żadna rodzina nie jest taka sama, każda jest inna i niepowtarzalna. Tata lekarz, tata zapaśnik, tata zajmujący się domem - możliwości jest cała masa. Dziecko może mieć rodzeństwo i być jedynakiem, może być podobne do rodziców albo się od nich różnić. Tu nie ma jednej normy- każdy żyje według swoich zasad.Wydanie książki jak zawsze jest wzorowe - duży format, kartonowe strony, przepiękne ilustracje, które można oglądać bez przerwy i za każdym razem dostrzegać coś nowego. Podoba mi się przedstawienie rodzin z perspektywy dzieci, a także różne zadania dla maluchów. Bardzo ciekawa pozycja na półce przedszkolaka.





Moc uczuć: Wstyd i Radość - Katarzyna Miller


Ależ to świetna seria. Mam nadzieję, że wydawnictwo Dwukropek wyda kolejne części, bo emocji jest całą masa. Tych książek dzieci słuchają jak zaczarowane, są napisane łagodnie i ciekawie, tłumaczą dzieciom poszczególne uczucia na prostych, znanych im przykładach. Dziecięcy bohaterowie, jakich tu spotykamy są sympatyczni i dzieci mogą się z nimi identyfikować. Książeczki są niewielkie objętościowo, czyta się je szybko, a piękne ilustracje pomagają skupić uwagę nawet najmłodszych przedszkolaków. Po lekturze jest okazja do rozmowy o innych sytuacjach, w jakich towarzyszy nam dane uczucie.




Wesoły Ryjek i wiosna - Wojciech Widłak


Wesoły Ryjek to już klasyka. Każda część zachwyca. tytułowy Ryjek to prosiaczek, który mieszka w domu z mamą i tatą. Jego rozterki i przygody są bliskie przedszkolakom. Ryjek jest mądry i bystry, a jego spostrzeżenia zostają w dziecięcej pamięci na długo i dzieci często do nich wracają.
W tej części Ryjek zaprasza nas do wspólnego przeżycia wiosny, ale mamy też część jesienną, bardziej zbliżoną do obecnej pory roku :)
 



Nowy dom misia Ludwiczka - Sylwia Wojciechowska


Wielu z nas zna sytuacje, kiedy dzieciom trudno rozstać się ze starymi zabawkami, z których już wyrosły. Dzieci bardzo przywiązują się do swoich rzeczy i często nie mając wyboru, chowamy ich stare maskotki na strych lub pozbywamy się ich po kryjomu. Ta książka bardzo dobrze wyjaśnia dzieciom taką sytuację. Gucio, jak większość przedszkolaków ma dużo zabawek. Każde święto, to okazja do otrzymania nowej porcji prezentów. W pokoju brakuje już miejsca, bo każdy zakamarek jest wypełniony po brzegi. Kiedy mama przychodzi z pudłem i zarządza porządki, chłopiec się buntuje. Nie chce pozbywać się zabawek, do których wciąż jest przywiązany. Nawet, jeśli są uszkodzone. Samolot z urwanym skrzydłem, myszka z wyrwanym ogonkiem i uciętym uszkiem, popękany blaszany bębenek, czy Ludwiczek - ukochany pluszak Gucia z czasów, gdy był maluszkiem. 
Ale co możemy zrobić z zabawkami, które są uszkodzone? Koniecznie sięgnijcie po tę lekturę i przekonajcie się w jaki sposób można rozwiązać tę sytuację.




Seria: Tata i małolata

Zwariowane wakacje taty Oli, Tata Oli już nie chce być dorosły - Thomas Brunstrøm


Przezabawne historyjki o tacie Oli, który ma szalone pomysły i potrafi rozbawić do łez. To książka dla tych, którzy lubią sięgać po lektury z przymrużeniem oka i mają dystans do siebie :)
W pierwszej części Ola i jej tata postanawiają zamienić się miejscami - tata stare się dzieckiem, a Ola - rodzicem. Ola musi zmierzyć się z obowiązkami, odebrać tatę z pracy, zrobić zakupy i ugotować obiad, a tata musi położyć się wcześnie spać - to będzie naprawdę niezwykły dzień. 
Kolejna część rozgrywa się na wakacjach - cała rodzina leci do hotelu z basenem – skoki do wody, lody, opalanie, relaks pod parasolem i różne zwariowane rzeczy. Ola jest przeszczęśliwa, ale ogarnia ją smutek, że to wszystko niedługo się skończy i trzeba będzie wrócić do domu. Po powrocie okazuje się jednak, że jej kreatywny tata potrafi znaleźć sposób, żeby klimat urlopu trwał nadal :)




Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy - Izabela Michta


Ta książka nas zachwyciła, to najlepsza ze wszystkich, jakie do tej pory czytałam o udzielaniu pierwszej pomocy, skierowana do dzieci przedszkolnych. Nie jest infantylna, na podstawie pewnej niespodziewanej sytuacji i odpowiedzialnego zachowania swojej mamy, Łukasz może na własne oczy (a mali czytelnicy wraz z nim) zobaczyć, jak udziela się pomocy osobie, która nagle straci przytomność. Potem wraz z mamą ćwiczy podobne zachowanie ze swoim pluszakiem i omawia z mamą sytuację, której byli świadkami. Dodatkowo pękam z dumy, że autorkę, Izabelę Michtę, poznałam osobiście i jest czytelniczką mojego bloga :)



Gdy Pola się zgubi - Gabriela Rzepecka - Weiss


Kolejna książka i kolejny ważny temat. Opowiadanie o Poli znakomicie wyjaśnia dzieciom, do jakich zasad powinny się stosować, żeby się nigdy nie zgubić i co robić, jeśli to by się jednak przydarzyło. 
Ciekawe ilustracje, zasady łatwo zapadają w pamięć, ale ja i tak polecam co jakiś czas wracać do tej książki, żeby mieć pewność, że dziecko w sytuacji zagrożenia będzie wiedziało, co zrobić. Bardzo ważna i mądra książka, które powinna znaleźć się na półce każdego dziecka.



Pippi nie chce być duża i inne komiksy - Astrid Lindgren


Któż nie zna Pippi, a właściwie Pippilotty Wiktualii Firandelli Złotomonetty Pończoszanki? Ta zwariowana dziewczynka jest ukochaną dziecięcą bohaterką od 75 lat!
Tu w wersji komiksowej, dla najmłodszych fanów tej niezwykłej bohaterki. Klasyka w najlepszym wydaniu.



Pippi w parku - Astrid Lindgren


Jeśli szukacie książki o przygodach Pippi w wersji dla młodszych przedszkolaków, to polecam "Pippi w parku" - duże ilustracje i niewielka ilość tekstu, a do tego niezwykle zabawne przygody na pewno spodobają się najmłodszym czytelnikom.



Krowa Matylda obchodzi urodziny - Alexander Steffensmeier


Słynna seria o słynnej krowie :) Autorem serii o krowie Matyldzie jest niemiecki ilustrator Alexander Steffensmeier, któremu udało się stworzyć naprawdę ciekawych bohaterów, zabawne historie i świetne ilustracje. Krowa Matylda to pomocnica listonosza. Oprócz niej poznajemy tu wspomnianego listonosza, gospodynię, a w tle pokaźną grupę podwórkowego ptactwa i nie tylko. To tło jest niemniej ciekawe niż główni bohaterowie, bo na ilustracjach naprawdę sporo się dzieje - sama uwielbiam analizować, co porabiają na nich kury :) Matyldy w wersji urodzinowej po prostu nie możecie przegapić.



Wielka księga supermocy - Susanna Isern


To książka zdecydowanie dla starszych przedszkolaków lub nawet uczniów klas 1-3. Wielka księga supermocy jest zbiorem opowieści o talentach, które ma każdy z nas, pomaga nam je odkryć i uświadomić sobie, że wszyscy jesteśmy w czymś dobrzy. Opowieści są łagodne i naprawdę inspirujące, a do tego pięknie zilustrowane. Autorka jest psychologiem i mamą trójki dzieci, ciekawie opowiada o różnych talentach, pozwala dziecku zdać sobie sprawę ze swoich mocnych stron i zachęca do dalszego rozwijania swoich umiejętności.



Który z tych tytułów wydał wam się najciekawszy? A może odkryliście ostatnio inne ciekawe książki dla przedszkolaków?

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe książeczki, nie mamy jeszcze żadnej z nich w naszej biblioteczce

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak mi miło! Również mam w pamięci nasze spotkanie :) Bardzo się cieszę, że książka Wam się spodobała. Mam nadzieję, że to dopiero początek! Polecam jeszcze Benia i czym prędzej siadam do pisania kolejnych tekstów ;) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne książeczki :-) moja córka bardzo lubi wspólne czytanie, więc co wieczór czytamy jedno opowiadanie. Najczęściej sama wybiera sobie w księgarni książki. Podoba mi się seria o uczuciach i o udzielaniu pierwszej pomocy. Myślę, że warto takie kupić, żeby dziecko mogło rozwijać się jeszcze bardziej przy tym :-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger