3/15/2022

Książki pomagające zrozumieć i oswoić emocje

Jednym z niezwykle ważnych zadań rodziców jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka. Od najmłodszych lat możemy wspomagać dzieci w nazywaniu i rozumieniu swoich emocji – dzięki temu będą dużo lepiej radzić sobie w nowych, stresujących sytuacjach, a także nawiązywać pozytywne relacje z rówieśnikami. Na szczęście nie jesteśmy z tym sami, bo z pomocą przychodzą nam świetne książki o emocjach dla dzieci – dziś pokażę wam nasze ulubione serie dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.


Emocje bywają miłe i nieprzyjemne, czasami trudno sobie z nimi poradzić. Dlatego warto wprowadzić dzieci w świat emocji, żeby lepiej rozumiały siebie i innych.

Oto nasze ulubione serie o emocjach, wszystkie są w formie interaktywnej - ćwiczeń do uzupełniania.
 

Seria: Akceptuję, co czuję (HarperKids)

Złość - jak sobie z nią poradzić


Jako, że nie jestem zwolenniczką określenia, że "dziecko ma być grzeczne" i ogólnie temat "grzeczności dzieci" wywołuje u mnie alergię, często sięgam po książki dotyczące emocji i przerabiam je z moimi pociechami. Złość i gniew to naturalne emocje każdego człowieka, to, że je odczuwamy jest czymś prawidłowym i zdrowym. Bardzo zależy mi na tym, żeby moje dzieci to rozumiały i nie pozwoliły nikomu wmówić sobie, że jest inaczej. Niemniej jednak warto uświadamiać dzieci od najmłodszych lat czym są emocje, jak je rozpoznawać i nad nimi panować. Ta seria książek to gotowiec do pracy i zabawy z dziećmi. Wzbogacony o nasze komentarze i przykłady będzie znakomitym materiałem do rozmów z naszymi pociechami. To jednocześnie poradnik i zeszyt ćwiczeń. Dzięki tej lekturze dzieci lepiej zrozumieją swoje emocje i nauczą się je kontrolować. Zadania przedstawiają sytuacje, które są nam znane z życia codziennego, dlatego są bardzo praktyczne. Na końcu znajduje się coś w stylu "ściągi dla rodziców", która pomoże lepiej zrozumieć świat dziecięcych emocji i pomóc dziecku uporać się z ich nagromadzeniem.
Lektura jest bardzo przyjemna w odbiorze i przyjazna dzieciom. Polecam wam całą serię - mamy 5 części i każda jest świetna.Seria: Akceptuję, co czuję (HarperKids)

"Moja rodzina"


Kolejna pozycja z tej bardzo pomocnej serii porusza temat rodziny. Uświadamia młodym czytelnikom, że rodziny mogą być różne, a każda z nich jest wyjątkowa. Mogą być liczne lub niewielkie, mieć różne tradycje, mieszkać w różnych domach, ale łączy je bliskość, a różnorodność czyni je wyjątkowymi.
Książka porusza też bardzo ważny temat bycia w zgodzie ze sobą i innymi, szanowania wzajemnie swoich potrzeb i emocji, szczerość i swobodę w wyrażaniu uczuć. 
Książka jest pełna interaktywnych zadań.  Wykonując je dzieci uczą się jak żyć w zgodzie w rodzinie, dzięki czemu w przyszłości również będą mogły założyć prawidłowo funkcjonującą, własną rodzinę.


Seria: Poznaję i ćwiczę


Odkrywam swoją moc! 
Buduję swoją pewność siebie!
Poznaję swoje emocje!
Kocham być sobą!


Kolejna seria, którą chciałabym wam polecić jest dla starszych dzieci. Myślę, że tak od 9. roku życia. Sporo ciekawych informacji i ćwiczenia, które pomogą je utrwalić. Książki są bardzo kolorowe i dość niewielkie, raczej w formie zeszytów, każdy z nich pomaga zgłębić jeden obszar poznawczy - poczucie własnej wartości, pewność siebie, samoakceptację i emocje. 
Mądre rady i i ćwiczenia pomogą dzieciom lepiej poznać siebie, nauczą doceniać swoje umiejętności i rozwiną inteligencję emocjonalną.
Książki poruszają temat strachu, odwagi, naszych mocnych stron, przyjaźni i wytrwałości. Uczą dbania o siebie - zarówno swoje ciało, jak i umysł. To bardzo dobry materiał do pracy z dzieckiem i uświadomienia mu, że każdy z nas jest ważnym i wyjątkowym człowiekiem.1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger