12/21/2013

Najwyższa góra świata

Dziś będzie o wspinaniu. 
O wspinaniu się na najwyższą górę w życiu. O stawianiu czoła przeciwnościom.
O trudnych doświadczeniach, o problemach, o niezrozumieniu, o niesprawiedliwości, o pragnieniach.

To wszystko, a nawet jeszcze więcej znalazłam w książce Anny Onichimowskiej Najwyższa góra świata.
W książce znajdziemy 9 niezależnych od siebie opowiadań. 
Każde z nich porusza jakiś inny temat. Trudny, nowy, ważny dla dziecka i nierzadko też dla rodzica.

Bohaterowie opowiadań mają zwykle ok. 6 lat. W ich życiu pojawiają się większe lub mniejsze kłopoty, którym muszą stawić czoła.
Mała Ula musi poradzić sobie z nagłą chorobą, a później śmiercią ukochanej babci.
 Jaś, który tak bardzo pragnie opiekować się jakimś zwierzątkiem, nie mogąc uzyskać zgody rodziców musi utrzymywać swojego piwnicznego towarzysza w tajemnicy.
Boguś ma wrażenie (całkiem uzasadnione), że zupełnie nie obchodzi swoich rodziców. Najbliższą osobą w jego życiu jest dziadek, którego nagle musi opuścić i wyjechać za granicę.
Kubuś ma kochających rodziców, ale "inność" jego taty - noszącego warkoczyk, naraziła go na kpiny ze strony kolegów z klasy. Dotychczas nie widział w tym niczego dziwnego, ale to wydarzenie bardzo go zasmuciło i zapragnął, żeby i jego tata wyglądał jak inni.
Irka jest niechciana przez własną matkę, która na każdym kroku daje jej to odczuć. Czuje się bardzo samotna. Ma ogromną potrzebę ciepła i bliskości, dlatego rówieśniczkę poznaną przypadkiem przez telefon obdarza ogromnym zaufaniem.
Basię interesują tylko rzeczy materialne. Jest bardzo egoistyczna, nie ma przyjaciół, jest tylko ona i jej piękne nowe zabawki. Gdy mama i babcia dostrzegają problem, jest on już na tyle poważny, że Basi trudno zrozumieć, o co obie mają do niej pretensje i co im przeszkadza to, że ona nikogo nie potrzebuje ...
Mama Ewy nagle ją opuszcza. Z dnia na dzień zostaje w domu sama z tatą i od tej pory muszą sobie jakoś radzić. Ewa nie wie, czy rodzice kiedykolwiek do siebie wrócą, nikt tego nie wie. Mama mówi, że ich kocha, ale jest w jej życiu ktoś jeszcze...
Kasia zmaga się z wykluczeniem przez rówieśników. Pewnego dnia postanawia im udowodnić, że nie jest taka, jak im się wydaje.
Brygida przeżywa pierwszą wakacyjną miłość. To dla niej zupełnie nowe, nieznane uczucie.

Każde dziecko jest inne, każde z nich ma do zdobycia własną górę. Czy im się to uda? Czy dadzą radę?

Wszystkie te opowiadania są niezwykle wzruszające. Nawet teraz, kiedy odtwarzam w pamięci kolejne wątki, mam łzy w oczach.

Ta książka to nie bajka. Wszystkie sytuacje mogły zdarzyć się naprawdę.
Ale czy życie jest bajką?
Dzieci niejednokrotnie muszą zmierzyć się ze światem dorosłych. Szybciej dojrzeć i zrozumieć sprawy, z których do tej pory nie zdawały sobie sprawy.

W każdym opowiadaniu narratorem jest dziecko. Dzięki temu poznajemy świat z jego perspektywy i możemy lepiej wczuć się w jego sytuację.

Myślę, że to świetna lektura również dla dorosłych, dla rodziców. 
Pomaga nam przypomnieć sobie, co czuliśmy i jak postrzegaliśmy rzeczywistość, gdy sami byliśmy dziećmi.
Pomaga lepiej zrozumieć dziecięce troski i pragnienia.

To cudowna książka. 
Nic dziwnego, że znalazła się na liście H. Ch. Andersena, na którą wpisywane są najwybitniejsze pozycje dla dzieci i młodzieży.
Wydawnictwo Literatura.
Książkę można kupić TU.

5 komentarzy:

 1. Na tą lekturę musimy jeszcze troszkę poczekać pewnie jakieś 2 lata ale zapamiętamy ten tytuł bo bardzo nam się podoba tematyka :) Warto tą pozycję mieć w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto, porusza wiele trudnych tematów i w piękny sposób o nich mówi. Moja córa też jeszcze na nią zbyt maleńka, ale poczekamy, aż urośnie :-)

   Usuń
 2. Fajna bajeczka. Moja kruszyna niestety nie usiedzi dłużej niż 5 minut przy wspólnym czytaniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już nie bajka, ale całkiem poważna książka :-) Sama się na niej kilkakrotnie popłakałam... Mistrzowsko napisana!

   Usuń
 3. Świetna książka mój syn omawiał ją w 5 klasie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger