3/12/2023

Monopoly czy Eurobusiness - czym się różnią i którą wybrać?

W latach 90., na które przypadało moje dzieciństwo graliśmy w tą grę naprawdę często. Z jednej strony dlatego, że nie było wtedy tak dużego wyboru planszówek, jaki mamy dziś, a z drugiej kupowanie nieruchomości, podróżowanie po Europie to było naprawdę coś. A gdy dodatkowo dostało się fuchę bankiera, to już w ogóle było szaleństwo. Jakieś dwa lata temu kupiłam ponownie tę grę z sentymentu i z chęci przekonania się, jak nasze dzieciaki zareagują na ten tytuł i muszę przyznać, że gra niemal zupełnie nie zmieniła się od tamtych czasów. 


Gra spodobała się dzieciom i od czasu do czasu w nią grywamy, ale od zawsze nurtowało mnie czym właściwie stary, dobry Eurobusiness różni się od słynnego Monopoly. I w końcu miałam okazję się przekonać, bo od 2 tygodni testujemy Monopoly Classic z księgarni TaniaKsiazka.pl. 

Monopoly to klasyczna gra polegająca na obrocie nieruchomościami. Powstała w Stanach Zjednoczonych  na podstawie The Landlord's Game. Jego autorką jest Elisabeth Magie, a gra została opatentowana w 1935 roku. Zaczynając od pola "start" ruszamy w świat i obracamy pieniędzmi w celu wzbogacenia się, kupujemy i sprzedajemy nieruchomości, budujemy domy, hotele, pobieramy czynsz od innych graczy, gdy ci wejdą na nasze nieruchomości. 


Eurobusiness to polska gra planszowa wzorowana na Monopoly, powstała w 1983. Grafika w wielu przypadkach jest niemal identyczna z amerykańską grą (pole więzienia, szanse, parking). W grze poruszamy się po europejskich miastach. 


Eurobiznes a Monopoly – różnice?


  • Zasady gry 
Są niemal takie same. W obu grach kupujemy nieruchomości, staramy się wzbogacić i pokonać pozostałych graczy. Układ pól jest niemal identyczny, ale mają one inne nazwy. Dopatrzyłam się naprawdę niewielkich różnic w zasadach - jak wyjście z więzienia czy fakt pobierania czynszu (lub nie), gdy się w nim przebywa. Rozpoczynając grę w Monopoly dostajemy gotówkę w kwocie 1500, natomiast w Eurobusiness - 3000, ale ceny nieruchomości też różnią się niemal 2-krotnie. Zadania w kartach szans również nieco się różnią.

Monopoly

Eurobusiness


  • Wykonanie
Eurobiznes został wyprodukowany w 1983 i do dnia dzisiejszego wizualnie zupełnie się nie zmienił, choć dziś plansza (papierowa) jest zdecydowanie cieńsza niż ta, którą pamiętam z dzieciństwa, a wypraska (swoją drogą doskonała, dużo lepsza niż ta w Monopoly) jest wykonana z dużo słabszego plastiku niż kiedyś. W Monopoly natomiast mamy całą masę wariantów i tematów przewodnich. Dużą różnicę jakości widać w pionkach - te z Monopoly stały się kultowe (metalowe figurki), jednak nie ma to wpływu na grę. Banknoty również się różnią - w Monopoly są nieco większe, mają nominały 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 500, natomiast w Eurobusiness najmniejszy nominał to 5, później 10, 20, 50, 100, 500, aż do 1000. Warto wspomnieć, że Eurobusiness wykonany jest w 100% z makulatury, więc z ekologicznego punktu widzenia to duży plus, natomiast pod względem estetycznym i graficznym dużo lepiej prezentuje się Monopoly.  • Plansza
Plansza Eurobusinessu jest z cienkiego kartonu i przedstawia europejskie miasta i państwa. Natomiast plansza Monopoly Classic jest bardzo twarda i przedstawia warszawskie ulice. To chyba było moje największe zaskoczenie w tej grze, bo byłam przekonana, że wersja Classic również ma na polach miasta i państwa. Szkoda, bo to ogromna wartość dla dzieciaków, kiedy podczas zabawy uczą się nazw miast i krajów, myślę, że to dużo istotniejsze niż znajomość warszawskich ulic. Z drugiej strony słyszałam kiedyś gdzieś opinię, że Eurobusiness przy Monopoly to jak "07 zgłoś się" przy Jamesie Bondzie.

Trudno jednoznacznie określić, czy wybrać Eurobiznes czy Monopoly. Gry są bardzo podobne, ale każda z nich ma swoje zalety. Nie mogę tu nie wspomnieć o cenie. Eurobusiness to gra, która kosztuje około 30 zł, natomiast Monopoly Classic - około 160 zł. Moim zdaniem stosunek jakość - cena w Eurobusiness jest lepszy. W bardzo dobrej cenie mamy planszówkę z niemal identyczną mechaniką, jak Monopoly. Pytanie, jak ważna jest dla nas strona wizualna gry i to, czy chcemy odbyć sentymentalną podróż do własnego dzieciństwa, czy może iść z duchem czasu :)  

Gdzie kupić: MONOPOLY CLASSIC 

Gdzie kupić: EUROBUSINESS

Inne gry rodzinne: TaniaKsiazka.pl


1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger