12/02/2014

Gra na dobranoc

Dziś pokażę wam grę, która zachwyciła moją córkę od pierwszego wejrzenia. A właściwie nie tyle gra, co jej elementy - kiciuś, piesek, króliczek i osiołek. 
A jak odkryła, że pudełko z gry zamienia się w domek z najprawdziwszymi łóżeczkami - prawie się z nimi nie rozstaje :)Gra na dobranoc to kolejna nasza propozycja na mikołajkowy prezent firmy Tactic
Po waszym ogromnym zainteresowaniu prezentowanym u nas wcześniej Choco, postanowiłam czym prędzej pokazać wam kolejną świetną grę dla maluchów.
"Gra na dobranoc", to nie tylko gra planszowa, ale także okazja do wspólnej lektury bajeczek na dobranoc :)


Gra dedykowana jest 1-4 graczom od lat 4. Myślę, że można w nią zagrać nawet z młodszymi dziećmi.
To bardzo spokojna, bez negatywnej interakcji gra z sympatyczną fabułą. 
Małe zwierzątka zostały zaproszone przez babcię i muszą zdążyć dotrzeć do niej przed zmrokiem. Ale po drodze muszą załatwić kilka spraw - zabrać ze sobą ukochane przytulanki, a także nazbierać truskawek i znaleźć okulary kochanej babci.
Co ważne - w tej grze nie ma rywalizacji. Gracze nie konkurują ze sobą, lecz współpracują, żeby na czas dotrzeć do babci, bo wygrać mogą tylko wtedy, gdy wszystkie zwierzaki znajdą się w przytulnych łóżeczkach. Jeśli jednak nie uda im się znaleźć tam przed zmrokiem - wygrywa babcia :)


Tak czy owak, na koniec wszyscy serwują sobie przyjemny wieczór pełen bajek, które dołączono do gry w postaci niewielkiej broszurki :)Zanim rozpoczniemy grę musimy przygotować wszystkie elementy - w pudełku umieścić łóżka i kartonową podłogę. Z tyłu postawić tarczę słoneczną (ze specjalnym mocowaniem).
Przed domkiem ułożyć planszę z łąką i ogródkiem.

Tarcza słoneczna umieszczona z tyłu (za drzewkami) będzie nam mówić, jaka jest pora dnia w danym momencie - pamiętajcie, że zwierzaki muszą być w łóżkach zanim wzejdzie księżyc :).


Musimy także skonstruować ruletkę (tarczę ze strzałką), która będzie nam wskazywać, o ile pól mamy się przemieścić.


A oto na czym dokładnie polega rozgrywka :)
Ustawiamy nasze zwierzaki na linii startu, w odpowiednich miejscach kładziemy ich "przytulanki"...... a okrągłe żetony łąki kładziemy obrazkiem do dołu - na łące.


Rozpoczyna najmłodszy gracz. Kręci ruletką i przemieszcza zwierzątko (dowolne) o tyle pól, ile wskazała strzałka.
Uwaga - jeśli strzałka wskazała słońce, musimy obrócić tarczę słoneczną o jedno pole zgodnie z ruchem wskazówek zegarka. Będziemy tak robić za każdym razem, gdy strzałka ruletki wskaże słońce.
Gdy już przekręcimy tarczę słoneczną o jedno pole, ponownie musimy zakręcić ruletką.

Pierwsze zadanie naszych zwierzaków to zabranie swoich przytulanek - muszą więc udać się w ich kierunku.
W swojej kolejce można poruszać się dowolną figurką - pamiętajcie, że tu nie chodzi o rywalizację, tylko o współpracę :)
Aby zabrać przytulankę, trzeba zatrzymać zwierzaka na polu z czerwoną strzałką (nawet, gdy mamy więcej kroków do wykorzystania). Przytulankę kładziemy obok planszy.
Gdy zwierzak ma już przytulankę rusza w stronę mostu prowadzącego na łąkę. Jeśli już się na nim znajdzie, musi poczekać na resztę zwierzaków (jego kolejka przechodzi na pozostałych graczy, aż wszyscy znajdą się na moście).

Następnie zadaniem zwierzaków jest znalezienie na łące okularów babci i 5 truskawek - są one ukryte na żetonach.


Figurki poruszają się po polach łąki tak, jak we wcześniejszym etapie gry, ale mogą zatrzymać się na żetonie tylko wtedy, gdy strzałka wskaże odpowiednią ilość kroków. Wtedy odwracają żeton i sprawdzają, co przedstawia obrazek. Jeśli jest to truskawka lub okulary - odkładają je ook planszy, jeśli nie - kładziemy żeton z powrotem w tym samym miejscu.
Tu mamy trochę do czynienia z grą pamięciową - gracze muszą zapamiętać, które żetony są bezwartościowe, żeby nie tracić na nie czasu (musimy pamiętać, że tarcza słoneczna w każdej chwili może wskazać księżyc).


Gdy uda się zdobyć okulary i 5 truskawek, figurki ruszają w stronę domku babci. Gdy dotrą do domku, muszą w nim zaczekać na pozostałe zwierzaki (jak wtedy na moście).
Jak już wszystkie się w nim znajdą, znowu kręcimy ruletką i udajemy się do łóżeczka z numerem wskazanym przez strzałkę (jeśli jest wolne), jeśli nie - tracimy kolejkę.


Gdy wszystkie zwierzaki trafią do łóżeczek zanim na niebie pojawi się księżyc - wszyscy gracze zwyciężają!


Jeśli im się to nie uda - zwycięża babcia :)


A potem wszyscy wspólnie moga poczytać bajeczki na dobranoc :)


Wydawcą gry jest Tactic.
Można ją kupić m.in. TU.

7 komentarzy:

 1. Genialne :) Bardzo mi się podoba :) Choć mój Krzysiu jeszcze za mały na gry planszowe, ale przyszłościowo to fajna zabawa:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia, dziękuję też za szczegółowy opis gry :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, a czy nadaje się dla 6 latki? Czy już zbyt prosta? Wiem, że jest podane do 8 lat, jednak chodzi mi o Pani odczucie bo te informacje na pudełkach nie zawsze są zgodne z odczuciami rodziców :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, a czy nadaje się dla 6 latki? Czy już zbyt prosta? Wiem, że jest podane do 8 lat, jednak chodzi mi o Pani odczucie bo te informacje na pudełkach nie zawsze są zgodne z odczuciami rodziców :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem będzie za prosta. To raczej gra dla przedszkolaków :)

   Usuń
 5. Świetna gra, wygląda przepięknie - strasznie podoba się Mojej córeczce :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger