7/31/2015

Inteligencja emocjonalna, kreatywna i logiczna u dziecka

Pragnieniem wielu rodziców jest to, żeby ich dziecko było szczęśliwe i inteligentne. Jest mnóstwo książek i zabawek, które mają pomóc w kształtowaniu inteligencji młodego człowieka.
Powszechnie wiadomo, że wysoki poziom inteligencji to wstęp do przyszłych sukcesów edukacyjnych czy zawodowych
Ale czym właściwie jest inteligencja
Wiele osób błędnie rozumie ją tylko jako zdolność logicznego rozumowania. A tymczasem na inteligencję człowieka składają się oprócz logiki jeszcze emocjonalność i kreatywnośćNiedawno odkryłam serię bardzo ciekawych zeszytów kreatywnych z naklejkami - "Akademia inteligentnego malucha".
Znajdziemy tu zabawy i zadania, które pomogą rozwinąć u dziecka każdą z tych trzech rodzajów inteligencji.


Zeszyty są bardzo starannie wydane, format A4, prawie 30 stron, dobry papier, lakierowana okładka, naklejki bardzo dobrej jakości.
Na początek IQ czyli inteligencja logiczna. Tu autorzy skupili się na rozwoju funkcji poznawczych dziecka, takich jak logiczne myślenie, umiejętności matematyczne, język czy wiedza o świecie.
Zadania występują w kategoriach: kolory i kształty, liczby, słownictwo i logiczne myślenie. 


Kolejna książka CQ dotyczy inteligencji kreatywnej. Ma na celu rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem i uaktywnienie dziecięcej wyobraźni. Jej celem jest stymulowanie myślenia pozbawionego schematów i zachęta do eksperymentowania. Zadaniem dzieci jest dążenie do twórczych rozwiązań. Kategorie zadań z tej książki to wiedza i wyobraźnia.
Bardzo podoba mi się, że książka nie narzuca gotowych rozwiązań i daje dowolność interpretacji. Dzięki temu pomaga w rozwoju swobodnej wyobraźni i zachęca do realizowania własnych pomysłów.


Naszą przygodę z tymi książeczkami zaczęliśmy od tej części - EQ, czyli inteligencja emocjonalna.
Logiczne myślenie i wyobraźnia to nie wszystko. Emocje i strefa uczuć jest równie ważna - jeśli nie istotniejsza. Umiejętność do radzenia sobie z samym sobą i interakcje z innymi ludźmi to niezwykle ważne aspekty rozwoju społeczno-emocjonalnego człowieka.
Znajdziemy tu zadania w 4 kategoriach: empatia (niezwykle istotna, a często niedoceniana), ekspresja, samoregulacja i relacje z innymi
Podczas zabawy z dzieckiem powinniśmy od najmłodszych lat uwrażliwiać je na uczucia innych osób, a także uczyć rozpoznawania potrzeb ludzi, zwierząt czy roślin. Kolejnym ważnym elementem rozwoju inteligencji emocjonalnej, jest rozmowa o sposobach okazywania uczuć i wyrażania własnych potrzeb czy upodobań.
 Samoregulacja to próba oswojenia się z sytuacjami wymagającymi koncentracji czy zastosowania się do określonych zasad. Ostatnia kategoria - relacje z innymi - to zasady zachowań wobec innych osób na podstawie własnych doświadczeń oraz sytuacji hipotetycznych. 


Oprócz zadań i zabaw z naklejkami, na końcu znajdziemy całą masę propozycji zabaw z dzieckiem oraz mini poradnik.
Zeszyty zapewniły nam wiele chwil przyjemnej i mądrej zabawy. Moja córka ma 3 lata i doskonale odnalazła się w tej książce. Seria dedykowana jest 3- i 4- latkom.
To bardzo ciekawa forma nauki przez zabawę.

Warto zapamiętać ten wzór na wysoką inteligencję: IQ + CQ + EQ, żeby wiedzieć, że tylko dbanie o prawidłowy rozwój dziecka we wszystkich tych sferach, może pomóc nam wychować mądrego i szczęśliwego człowieka.

Bardzo polecam.

Wydawnictwo LektorKlett

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger