11/21/2015

52 tygodnie - ptasie zwyczaje w niezwykłej formie

Tę książkę przeczytałam od deski do deski, gdy tylko ją zobaczyłam.
Akurat tak szczęśliwie się zdarzyło, że miałam wtedy chwilę i ani się obejrzałam, byłam na ostatniej stronie - a jest ich ponad 100!
Fantastyczny pomysł, przepiękne wydanie i doskonały sposób na przyswojenie sobie wiedzy o ponad 52 gatunkach ptaków, a wszystko to na przepięknych rozkładówkach, na których znajdziemy nie więcej niż kilka zdań. Nie wierzycie? To sami zobaczcie!


Odkąd zakochałam się w audycjach doktora Kruszewicza, uwielbiam poznawać ptasi świat. 
Każdy gatunek ma swoje zwyczaje i charakterystyczny sposób zachowania, żeby nie powiedzieć - charakter. 
Ta książka przybliży nam króciutko sylwetki ponad 50 gatunków ptaków - każdemu poświęcono jeden tydzień roku, a wszystko to rozgrywa się na jednym drzewie właśnie w ciągu jednego roku. 
Przepiękne ilustracje, dobry, gruby papier, twarda oprawa, duży format - książka naprawdę robi wrażenie. Ponieważ tekstu jest tu naprawdę niewiele, można ją czytać nawet z 3-, 4-latkiem.
Przy okazji maluchy mogą obserwować, jak zmienia się przyroda w ciągu roku i przyswajają sobie cechy poszczególnych miesięcy i pór roku.


Przepiękna lekcja przyrody - nie przegadana, do samodzielnego odkrywania i analizowania.
Modraszka, rudzik, pokrzywnica, kowalik, pełzacz ogrodowy, szczygieł, gil, dzięcioł, pójdźka, drozd, kos, dymówka, grubodziób, trznadel, makolągwa, raniuszek, jerzyk, pleszka, wilga, żołna dziwonia, kapturka, dzięcioł czarny, pliszka żółta, siwa, wrona, zięba, trzcinniczek, kukułka, muchołówka, podróżniczek, turkawka, lelek, dzierzba, kraska, dudek, słowik, pokląskwa, dzwoniec, płomykówka, dzięcioł zielony, skowronek, sójka, orzechówka, sroka, szpak, wróbel, sowa uszata, strzyżyk, modraszka, zniczek, czeczotka, jemiołuszka, bogatka, czubatka - sami przyznajcie, ile z tych gatunków znacie? Czy wiecie jak wyglądają, kiedy przylatują i odlatują?
Ja przyznam wam się, że ta książka przyswoiła mi wiele nieznanych do tej pory gatunków, a z każdą kolejną lekturą moja wiedza o ptasim świecie się wzbogaca.
Jeśli macie w domu małych miłośników przyrody, to serdecznie polecam!
"52 tygodnie" Anne Crausaz - Wydawnictwo Widnokrąg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger