9/07/2016

Przedszkolny debiut - jak się do niego przygotować?

Tydzień temu wiele dzieciaków po raz pierwszy poszło do przedszkoli, szkół czy żłobków. 
Doskonale wiem, z jaką dawką stresu dla rodziców jest to związane. Wiem też, że często my bardziej to przeżywamy niż nasze pociechy. Obie moje córy chodziły do żłobka, starsza od 2 lat jest przedszkolaczkiem. Muszę przyznać, że mamy to szczęście, że dziewczynki chętnie chodzą do żłobka i przedszkola. Myślę jednak, że nie bez znaczenia jest nastawienie rodziców i ich wkład w przygotowanie dzieciaczków do tej dość sporej zmiany w ich życiu.

Po pierwsze nie możemy przekazywać naszego stresu dzieciaczkom - nawet nieświadomie. Nasze pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne, bo dzieci chłoną wszystkie nasze emocje. Przedszkole czy żłobek to zwykle bardzo wesoły czas, wypełniony zabawami i ciekawymi aktywnościami wśród rówieśników. Niejednokrotnie ciekawszy niż spędzany w domu z bliskimi, którzy zajmują się jednocześnie innymi obowiązkami domowymi.
Poza dobrą zabawą dzieci doświadczają tu społecznych interakcji, uczą się radzić sobie w nowych sytuacjach, dzielić i wspólnie spędzać czas.
Choć przedszkolny/żłobkowy debiut mamy już za sobą, to z przyjemnością podzielę się z Wami moimi pomysłami, jak ułatwić go naszym pociechom.
W naszym przypadku sprawdzają się książki o tematyce przedszkolnej - zaraz napiszę wam o nich więcej, a także wyprawka, czyli coś własnego, ładnego i miło się kojarzącego dzieciom. W tym roku postawiłam na przepiękne worki i ręczniki od EMIKO
Dzieci same mogły same sobie wybrać wzór, kolor i zwierzaka, któy będzie im towarzyszył na co dzień w żłobku i przedszkolu. To, żeby miały wpływ na kompletowanie wyprawki było dla mnie niezwykle ważne. 
Zamawiając worki wiedziałam, że są urocze, ale gdy zobaczyłam je na żywo - całkowicie mnie zachwyciły mnie :) Dziewczynki podobnie  - od razu chciały z nimi maszerować do przedszkola.


Zwierzaki i kolor ręczniczków również wybierały same :) 


Jeśli więc poszukujecie jedynych w swoim rodzaju worków czy ręczników dla swoich pociech, które z pewnością umilą im przedszkolny start i uprzyjemnią pobyt w nowym miejscu - koniecznie zajrzyjcie na emiko-store.com :) Doskonała jakość :)

Tak, jak wspomniałam na początku - ogromną pomocą w przygotowaniu dzieci do przedszkola, ale i do zachęcenia ich do uczęszczania w chwilach zwątpienia (bo i takie zapewne się zdarzą) - są książki.
Nasz najnowszy nabytek w tym temacie to - "Rok w przedszkolu". To właśnie ta książka osłodziła dziewczynkom powrót do przedszkola po miesięcznej przerwie wakacyjnej, choć przyznam szczerze, że mam wrażenie, że trochę już tęskniły za grupą i paniami :)


"Rok w przedszkolu" to kolejny świetny tytuł wydawnictwa Nasza Księgarnia pokazujący kolejne 12 przedszkolnych miesięcy. Mamy tu więc pasowanie, listopadowe halloween, święta, zimę, wiosnę, przedszkolne uroczystości i codzienność. Rewelacyjny pomysł i świetne wykonanie. 
Bardzo dobrym pomysłem jest zamieszczenie na początku wszystkich bohaterów z krótką charakterystyką. 

Kolejny przedszkolny hit u nas to "Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki" Agnieszki Frączek. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to nasz najlepszy audiobook. Książkę można znaleźć też w wersji tradycyjnej, ale ta przeczytana przez Julię Kamińską to mistrzostwo świata.
Znamy ją już prawie na pamięć i naprawdę z pełnym przekonaniem ją wam polecam. Genialna!
Przesympatyczne, często zabawne historyjki o przedszkolnej codzienności - gwarantuję wam, że przedszkolaki z miejsca je pokochają. W przedszkolu Guido Wanderey (wyd. Czarna Owieczka) potrafi zapewnić rozrywkę na długie chwile i inspirować do wielu ciekawych aktywności.
Zabawy, psoty, ciekawe przedmioty, rówieśnicy - wszystko to znajdziemy w tej książeczce.
Tekst zajmuje tu niewiele miejsca, ale całą fabułę możemy tworzyć my sami. Każda strona (a jest ich tu aż 14) stanowi świetny materiał do długich i ciekawych rozmów. 
Dzieci mogą współtworzyć historie wraz z nami :-)"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele", to kolejna świetna książka o tematyce przedszkolnej. W jednym tomie zawarto tu trzy historyjki z życia dwójki sympatycznych przedszkolaków.
Ogromne, niemal całostronicowe ilustracje i niedługa warstwa tekstowa sprawiają, że książka idealnie sprawdzi się nawet u 2-3 latków, choć jej bohaterowie mają lat 4.

Nie są to jakieś spektakularne przygody dzieciaków. Są tu raczej przedstawione ich codzienne sprawy, obawy i troski. Autor skupia się na emocjach dziecka i pomaga mu odnaleźć się w nowych i często stresujących sytuacjach. Książeczki napisane są niezwykle ciepłym, spokojnym językiem. Dziecko z łatwością skupi się na czytanej treści, zwłaszcza, że towarzyszy jej duża, barwna i ciekawa ilustracja."Nowa w przedszkoluKatarzyny Pruchnickiej stanowi ciekawy wstęp do rozmowy z dzieckiem na temat tolerancji i akceptacji różnic. To również piękna opowieść o trudnościach z adaptacją w nowej grupie, o lęku przed pierwszym dniem w przedszkolu i kłopotach z rówieśnikami. 
Początkowe problemy i wrogość niektórych kolegów szybko odejdą w niepamięć, bo mama i pani Mirka wpadną na genialny sposób, żeby zainteresować przedszkolaki światem, z którego przybywa Zuri - to, że jest inny nie ulega wątpliwości, ale to właśnie ta jego "inność" może okazać się niezwykle atrakcyjna i fascynująca :)Chętnie dowiem się, jak wy pomagacie swoim pociechom w przedszkolnej adaptacji :)
Dajcie znać, co się u was sprawdziło!

***


1 komentarz:

  1. Super pomysł z tymi książeczkami! :) A worki są prześliczne - te Twoje i te, które właśnie oglądam na stronie ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger