7/18/2017

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie - wyjątkowa kolekcja w domowej biblioteczce

Jakiś czas temu pokazywałam wam przepiękne wydanie opowieści o Panu Kleksie - wszystkie 3 części w jednej księdze. Byłam (i nadal jestem) nią zachwycona. Do tego stopnia, że nie mogłam się oprzeć sięgnięcia po poprzednie tomy tej wyjątkowej kolekcji dzieł Jana Brzechwy.
To absolutnie twórca ponadczasowy, a jego bajki i wiersze bawiły i edukowały dzieci kilku pokoleń.
Bardzo chciałam mieć własną kolekcję jego dzieł - i udało się :)


Książki są bardzo grube - i właściwie nie powinno to nikogo dziwić, bo jak w jednej księdze zamknąć tak bogatą twórczość - czy to wiersze, bajki czy fantastyczna opowieść o panu Kleksie.
Tak więc każda książka to ponad 330 stron ponadczasowych, przepięknie zilustrowanych utworów.
Z jednej strony to moja sentymentalna podróż do własnego dzieciństwa a z drugiej magiczne utwory, które mogę czytać swoim dzieciom (a lubią je baaardzo!). 
Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" miała genialny pomysł, żeby wydać je w takiej właśnie formie, która zachwyca od pierwszego wejrzenia i obejmuje wszystkie dzieła.

Początkowo myślałam, że seria ta jest poza zasięgiem wielu osób z uwagi na dość wysoką cenę (choć za tak grube i pięknie wydane księgi, naprawdę warto), ale znalazłam je sporo taniej w księgarni Platon24.pl, można oszczędzić po 26 zł na każdym z tomów  :)


Zacznę od genialnych Bajek zilustrowanych przez Jolę Richter-Magnuszewską, to pierwszy tom tego niepowtarzalnego cyklu i kolekcji wspaniałych dzieł Brzechwy. 
Czekają tu na nas - pchła Szachrajka, lis Witalis, korsarz Palemon, rycerz Szaławiła, Magik, stalowy jeż, pan Soczewka, pan Szczuka, pan Doremi i jego córki, krasnoludki, panieneczka z pudełeczka i wiele innych niezwykłych postaci. Czytając każdą z nich przenosimy się w magiczny świat, który zarezerwowany jest tylko dla wybranych - autora i jego czytelników. To także skarbnica mądrości i właściwych wzorców zachowań, które uważny i wrażliwy słuchacz dostrzeże między wierszami.

Kolejny tom to Wiersze z ilustracjami Artura Gulewicza. Kolejna księga pełna przepięknych, a jednocześnie zabawnych rymów - przygody zwierzaków i zabawnych postaci uosabiają często nas samych i ludzi wokół. Autor ukazuje ludzkie słabości w sposób żartobliwy, a tym samym zapadającym w pamięć, dlatego nawet wielu dorosłych potrafi nawet dziś recytować wiersze Brzechwy bez zająknięcia. W końcu nam również te wiersze towarzyszyły w dzieciństwie.

I ostatnia z części cyklu, rewelacyjne wydanie Pana Kleksa. Ponad 330 stron wspaniałej przygody, która wciąż wciąga młodych, a starszym zapewnia sentymentalną podróż do ich dzieciństwa. To obowiązkowa pozycja dla wielbicieli całej twórczości Brzechwy, ale nie tylko - również dla tych, którzy umiłowali sobie właśnie ekscentrycznego Pana Kleksa i zamierzają podzielić się tą sympatią ze swoimi pociechami. W książce znajdziemy wszystkie 3 części - "Akademia Pana Kleksa", "Podróże Pana Kleksa" oraz "Tryumf Pana Kleksa".
Postać oryginalnego nauczyciela i maga, profesora Kleksa bawi i zaraża optymizmem od pokoleń. 

Ogromnie cieszy mnie fakt, że w tym niezwykle pięknym i wartościowym cyklu jesienią ukażą się jeszcze Teatrzyki Brzechwy. Już nie możemy się doczekać :)

Jeśli i wy chcecie wzbogacić swoją biblioteczkę w te wyjątkowe tytuły, odsyłam was do księgarni:

1 komentarz:

  1. Przepiękne. Mamy Brzechwę w innym wydaniu, ale zamierzam kupić i tę wersję.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger