3/31/2014

Emigracja

To książka niezwykła. I to pod każdym względem. Niezwykłe są w niej ilustracje, format, papier, niezwykła jest też zawarta tu opowieść - historia rodziny pewnego małego meksykańskiego chłopca, opowiedziana przez niego samego. 
Historia opisujące dziecięcą beztroskę, niełatwe zmaganie się z codziennością, bezsilność, trudne wybory, ucieczkę z kraju w poszukiwaniu lepszego życia...A co niezwykłego jest w tym formacie? 
To książka harmonijka, przewiązana czarną wstążką. 
Rozłożona wygląda niczym dzieło sztuki. Ilustracje, nawiązują do opowieści snutych niegdyś na papierze amate.

W tej książce historia opowiedziana jest nie tylko słowami - jest również namalowana obrazami. "Czyta" się ją linijka po linijce, centymetr po centymetrze, delektując się mnogością detali, napotykając po drodze tuziny innych, odrębnych historii. Te obrazy pięknie malują atmosferę i nastrój. 
Są przepięknym dopełnieniem słów, a może to słowa są dopełnieniem ilustracji...?


Po przeczytaniu historii tej meksykańskiej rodziny, możemy godzinami analizować detale papel amate.
Nie jest to na pewno typowa książka dla dzieci. Choć myślę, że stanowi fantastyczną inspirację do przybliżenia dziecku tematu emigracji, tak trudnego i istotnego. Historia meksykańskiej rodziny może być początkiem ciekawej rozmowy i rozważań o losie rodzin, które muszą (lub chcą) opuścić swój kraj.
Opowieść przedstawiona w książce kończy się dobrze, choć nie znamy dalszych losów tej rodziny na obczyźnie. Jednak nie każda rodzina zmuszona do ucieczki ma tyle szczęścia. Niekiedy taka wyprawa w poszukiwaniu lepszego życia kończy się tragicznie. 
Ta książka powstała ku pamięci emigrujących dzieci, które niekiedy muszą wiele wycierpieć, żeby móc godnie żyć.Książka Emigracja ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg. Można ją kupić m.in. TU.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa propozycja na przedstawienie tak trudnego i istotnego tematu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger