11/13/2018

Hodowla morskich smoków - Aqua Dragons - czy warto mieć ją w domu?

Jeśli mnie znacie, wiecie doskonale, że nigdy nie polecałabym wam czegoś, do czego sama nie jestem przekonana. Zanim przygotuję recenzję jakiegoś produktu, muszę go naprawdę dobrze poznać. Dziś chcę wam napisać o hodowli smoków morskich Aqua Dragons. Dostałam od was tak wiele zapytań o moje zdanie na temat tych zestawów (a teraz przed mikołajkami jest ich jeszcze więcej), że nie mogłam ich nie wypróbować i podzielić się opinią na blogu.
Co to jest "Aqua Dragons"?


Jeśli jakimś cudem nie słyszeliście jeszcze o Aqua Dragons, albo słyszeliście, ale nie do końca wiecie, co to takiego, to postaram się pokrótce wam o nich opowiedzieć. 
Aqua Dragons to zestawy hodowlane wodnych gatunków z rodziny skorupiaków. To nie zabawka, tylko prawdziwe, żywe stworzenia, które dzieci same mogą wyhodować od jajeczek do dorosłych osobników. 
Owe skorupiaki żyły w morzach naszej planety przez miliony lat. Ich jaja mają zdolność wieloletniego hibernowania, która sprawia, że odpowiednio przechowywane, mogą obudzić się po latach, jeśli ich jaja umieścimy w wodzie. 

Przyznam szczerze, że początkowo miałam trochę wątpliwości co do tego produktu. Jakkolwiek pomysł bardzo mi się podobał i dostrzegałam całą masę zalet w takiej hodowli żywych gatunków, to moje obawy wynikały z często skrajnych opinii na temat tego produktu. Spotkałam się z relacjami, jakoby hodowla była trudna do utrzymania, a także z tym, że smoki jeśli w ogóle się wyklują, to przeżywają maksymalnie tydzień. Bałam się rozczarowania, jakie w takiej sytuacji spotka dzieci. 
Po 5 tygodniach od zapoczątkowania naszej hodowli mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że utrzymanie smoków wcale nie jest trudne, wymaga jedynie nieco systematyczności i odpowiedzialności od młodego hodowcy. Przy stosowaniu się do zasad (które są naprawdę proste) możemy cieszyć się naszą hodowlą przez długie miesiące. Myślę, że informacje, jakie można spotkać w sieci, na temat hodowlanych niepowodzeń, są wyłącznie winą hodowcy.


Jak założyć hodowlę Aqua Dragons?


W zestawie mamy wszystko, czego potrzeba do założenia hodowli poza ... wodą :) Mamy akwarium (nasze są w wersji podświetlanej), saszetkę z jajkami, saszetkę z pokarmem, pipetę, miarkę do pokarmu, lupę. Dołączony pokarm wystarcza na około 2 miesiące, potem można go dokupić. 

Żeby rozpocząć hodowlę należy napełnić akwarium źródlaną wodą butelkową do określonej wysokości (pod żadnym pozorem nie używajcie wody kranowej ani gazowanej). 
Następnie wsypujemy do środka saszetkę z jajkami i minerałami (w saszetce jest około 100 jajeczek) i właściwie tyle. Czekamy, aż z jajek wylęgną się smoki. Początkowo można podpatrywać je przy pomocy lupy, ale już po kilku dniach widać je gołym okiem. 


Jak wyglądają smoki morskie Aqua Dragons?


Każdy osobnik ma troje oczu, dwie płetwy działające jak skrzela. Samce mają grzywę na głowie, samice są nieco dłuższe i w okresie lęgowym mają na plecach punkciki, które są workami jajecznymi i służą do przechowywania jaj.


Jak długo żyją Aqua Dragons?


Ich jaja potrzebują około 24 godzin do uwolnienia larwy, które następnie w ciągu kilku tygodni stają się dorosłymi smokami. Pełen cykl życia jednego pokolenia smoków trwa 60 dni - po około 4 tygodniach dorosłe smoki rozmnażają się, samice składają jaja, które osiadają na dnie akwarium. 
Dorosłe smoki mogą osiągnąć nawet 2 cm długości. 
To cy i jak długo przetrwa nasza hodowla zależy od tego, czy odpowiednio o nią dbamy i czy przestrzegamy wszystkich zasad - smoki muszą mieć odpowiednią wodę, dopływ światła i właściwą temperaturę, woda musi być regularnie dotleniana, a smoków nie można przekarmiać - zbyt duża ilość pokarmu sprawi, że woda będzie mętna, a jej odcień stanie się zielonkawy. Wówczas należy odczekać 2-3 dni do kolejnego karmienia, żeby smoki mogły spożyć pokarm znajdujący się w zbiorniku. 
Nasza hodowla ma obecnie 5 tygodni. Korzyści z posiadania hodowli "Aqua Dragons":


- poszerzenie wiedzy o z dziedziny biologii na temat cyklu rozwojowego hodowanego gatunku

- możliwość obserwowania wylęgania i rozwoju smoków morskich uczy szacunku do istot żywych

- nauka samodzielności i odpowiedzialności za żywe stworzenia

- zdobywanie wiedzy przez doświadczania - obserwacja i analiza zachowań, reakcji na nowe bodźce

- obserwacja pływających organizmów wycisza i uspokaja

- zdobywanie wiedzy na temat zwyczajów hodowanego gatunku - tego jak jedzą, spędzają czas, kopulują, składają jaja i rodzą dzieci

- zachęcanie do zdobywania wiedzy na temat podobnych gatunków, poszerzania wiedzy i odkrywania otaczającego świata

- rozbudza zainteresowanie światem zwierząt, które może przerodzić się w prawdziwą pasję

Aqua Dragons to nie kolejna zabawka dla dziecka - to ciekawy zestaw edukacyjny zawierający żywe organizmy i możliwość doświadczenia czegoś naprawdę niecodziennego. 
Bardzo polecam, jeśli tylko macie odpowiednie pokłady cierpliwości, potraficie obdarzyć te żyjątka opieką i systematycznie o nie dbać. 


7 komentarzy:

 1. Wyglądają całkiem fajnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas hodowla smoków się nie sprawdziła. Syn dostał od kogoś na urodziny, niestety znudziły się bardzo szybko i teraz rodzice muszą pamiętać o dokarmianiu. Nie polecam, jako prezent "zabawka" dla przedszkolaków, to są jednak żywe stworzenia i trzeba mieć co z nimi zrobić, jak na przykład wyjeżdża się na urlop... W naszym przypadku kula jest otwarta i nie ma możliwości zapakowania jej do samochodu i zabrania ze sobą... Niestety nie można dokupić samego jedzenia, a zestaw uzupełniający to wydatek ok 40 zł :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie nie zabawka, więc decyzja o założeniu takiej hodowli powinna być podjęta roztropnie. Zestaw uzupełniający o którym piszesz to jaja i pokarm. Jeśli zależy ci na samym pokarmie, to można poszukać w sklepach zoologicznych pod kątem pokarmu dla artemii. Powinno coś być 😃. Krótki urlop nie powinien im zaszkodzić, my swoich nie napowietrzamy 3x dziennie i nic im nie jest. Karmi się je co kilka dni, wyjeżdżając, możemy zostawić im nieco większą dawkę pokarmu. Nasze smoki spędziły same 5 dni i nadal mają się dobrze 😃. A w razie dłuższego urlopu można poprosić o pomoc sąsiada czy kogoś z rodziny. Nakarmienie smoków co 3-4 dni i napowietrzanie przez minutę codziennie nie powinno być problemem 😃

   Usuń
  2. Myślę, że tydzień spokojnie przetrwają, ale na dwa to już bałabym się je zostawić ;) Tak, jak pisałam, syn dostał ją na urodziny i trudno było mu odmawiać hodowli zwierzątek. Jeśli czyjeś dziecko marzy o zwierzątku to OK, ale odradzam kupowania jej na prezent, żeby nie narobić komuś niepotrzebnego kłopotu ;) Dziękuję za podpowiedź ze sklepem zoologicznym - poszukam.

   Usuń
 3. O, super pomysł. Sama bym sobie kupiła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny artykuł :) Świetnie to wygląda

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podoba zestaw aqua dragons bardzo uczy cierpliwości do której przedtem nie miałem kiedyś zamiast tego chciałem pająki itd. Ale jak to 1 raz zobaczyłem powiedziałem mamie że to poprostu chce czekam na następny zestaw aby fajnie się bawić i zdobywać wiedzę a wy mi jej daliście o wiele więcej bardzo dziękuję 😀😀😀

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger