1/22/2015

Gry planszowe (i nie tylko) dla 5- i 6- latków

Oto kolejna porcja naszych propozycji gier - tym razem dla starszych przedszkolaków - dla dzieci od lat 5 i 6 (choć wiele z nich spodoba się również starszym).
Dla tej grupy wiekowej można również znaleźć ciekawe propozycje wśród gier z poprzedniego przeglądu (choćby "3 traki", memo "Owady" czy "Pytaki").


GRY DLA DZIECI OD LAT 5

- Serrrki! (Tactic)jej autorem jest Reiner Knizia, matematyk i słynny projektant gier. Jego gry zawsze cechuje świetna mechanika, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.
Świetne drewniane elementy, proste zasady, dynamika i ryzyko (70-80 zł).

- Jungle Speed Safari (Rebel) - to szalona gra imprezowa. W zależności od tego, jaka karta zostanie wyłożona musimy podjąć odpowiednie kroki. Mnóstwo dobrej zabawy dostarczy nam zwłaszcza rzucanie się na totemy (dosłownie) i naśladowanie zwierząt (i to wściekłych!) (60-80 zł).

- Littlest Pet Shop (Shuffle - Cartamundi)karciana gra oparta na popularnej kreskówce. Naszym zadaniem w tej grze jest jak najszybsze zebranie kompletu 7 zwierzaków (20-25 zł).

- Dodawanie na straganie (Maxim)gra edukacyjna dla dzieci, które chcą nauczyć się dodawać do 10. Zabawna i kolorowa forma, a do tego element rywalizacji na pewno w tym pomogą (ok. 30 zł).

- Basia. Łap kolory (Egmont) Basia - ulubienica maluchów stała się również bohaterką gry. 
Gra doskonale ćwiczy refleks i spostrzegawczość. Niewiele w niej losowości, więc praktycznie wszystko jest w naszych rękach :-) (ok. 45 zł)

- Miau! (Foxgames) - mała, kompaktowa gra, w której musimy zgromadzić 10 smakołyków. Gracz, który zrobi to jako pierwszy - wygrywa. Tu liczy się refleks i spostrzegawczość.
Łatwe zasady przypadną do gustu nawet najmłodszym (ok. 30 zł).

- Times Up Family! (Rebel) świetna gra drużynowa na zasadzie kalamburówW pierwszej rundzie można opisywać hasło dowolną ilością słów, w drugiej - tylko jednym słowem, natomiast w trzeciej nie może paść ani jedno słowo (mamy do dyspozycji gesty, dźwięki i melodie :-)) ( ok. 60 zl).

***

GRY DLA DZIECI OD LAT 6

- My Little Pony (Shuffle - Cartamundi)miłośniczyki słynnych kucyków będą zachwycone tą grą karcianą :)Teraz będą mogły grać w kucykowe zabawy dosłownie wszędzie. Kilkunastominutowa rozgrywka i małe, poręczne opakowanie zdecydowanie to ułatwiają. Zadaniem kucyków jest odnalezienie specjalnych klejnotów, rozbitych na pół przez księżniczkę Celestię ( 20 - 25 zl).
- Bimm Bamm! (Foxgames)gra stanowi ciekawą wariację mechaniki tradycyjnego memory. Celem gracza jest odkrycie 5 płytek ze zwierzakiem, którego mamy na karcie, gdy to nastąpi musimy jak najszybciej krzyknąć nazwę tego zwierzęcia. Dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, ćwiczą pamięć, refleks i spostrzegawczość ( ok. 30 zl).
- Budowa zamku (Foxgames)to z jednej strony gra pamięciowa, a z drugiej strategiczna. Jedna z naszych ulubionych gier. Proste zasady i bardzo ciekawy pomysł, sprawiają, że gra naprawdę wciąga. Wspaniałe ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Gra świetnie ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Gracze muszą podejmować decyzje, które z elementów zatrzymać, a które oddać. Niekiedy trzeba zaryzykować, co nie zawsze się opłaca.
Niewiele mamy tu negatywnej interakcji, raczej każdy zajmuje się budowa swojej "działki", co nie znaczy, że nie da się trochę pomieszać szyków przeciwnikom :) ( ok. 35 zl).
- Duuuuszki (Egmont)światowy bestseller autorstwa Jacquesa Zeimeta. Gracze przyglądają się, co przedstawia wylosowana karta i jeśli kolor któregoś z przedmiotów na karcie odpowiada kolorowi drewnianego elementu, starają się jak najszybciej go chwycić. Jeśli natomiast kolory przedmiotu na karcie i przedmiotu drewnianego są różne - gracze łapią przedmiot, którego nie ma na karcie i którego kolor nie występuje na karcieGra jest bardzo dynamiczna. Dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji i niekontrolowanych wybuchów śmiechu :-)
Ciekawy sposób na ćwiczenie spostrzegawczości i refleksu (ok. 50 zl).
- Dobble (Rebel) - to prawdziwa bomba energetyczna :-)
To gra nie tylko dla dzieci - świetnie bawią się przy niej także dorośli. 55 okrągłych kart - na każdej z nich znajduje się 8 obrazków. Ale najciekawsze jest to, że na dowolnych dwóch kartach zawsze jeden (i tylko jeden) element jest wspólny. Może być on w nieco innym rozmiarze, ale jest taki sam. I to jest właśnie klucz do zwycięstwa - umieć jak najszybciej znaleźć ten wspólny element dla dwóch kart. Ale to nie wszystko - gdy już go dostrzeżemy, musimy jeszcze go nazwać :-) (60-70 zl).
Fun Farm (Black Monk) - W tej grze naszym zadaniem jest sprowadzenie z powrotem zwierzaków, które uciekły z farmy. Choć elementy gry mogą kojarzyć się z grą dla najmłodszych, to nie dajcie się zmylić - tu trzeba wykazać się nie lada spostrzegawczością, skupieniem i refleksem, żeby chwycić właściwego zwierzaka (ok. 90 zl).

Arka Zwierzaków (FGH) - podobnie jak w biblijnej arce będziemy musieli ocalić od potopu jak najwięcej gatunków zwierząt. Ale nie wystarczy umieścić ich na wielkim statku - trzeba też zadbać o to, żeby nie zagrażały sobie wzajemnie, żeby nie pozbawiły nas wszystkich zapasów i żeby swoim ciężarem nie wywróciły naszej arki (ok. 80 zl).


- Seria "Dobra gra w dobrej cenie(Egmont) - za niewielką kwotę ( do 20 zl) otrzymujemy naprawdę ciekawe propozycje na rodzinne rozgrywki. Gry są bardzo zróżnicowane i do tej pory ukazało się w ramach serii całkiem sporo tytułów. Do tego graficzna strona tych wydań jest na bardzo wysokim poziomie - ilustracje Macieja Szymanowicza mówią same za siebie.

Rycerze i zamki - coś dla miłośników blefowania. Gracze mają za zadanie zdobywać zamki, które są odpowiednio punktowane.Dobry pomysł pomysł i ciekawa mechanika.
Owocowy wyścigGra jest mocno strategiczna i wymaga szczegółowego planowania swoich kolejnych kroków jednocześnie kontrolując sytuację u przeciwników.
Pizza XXL - 
tu będziemy tworzyć własne pizze, liczy się spostrzegawczość, pamięć i refleks. Gra ma 2 warianty.
Granie w malowanie - 
tym razem dowiadujemy się, jakie kolory powstają z 3 podstawowych barw - żółtego, niebieskiego i czerwonego. Rozgrywka ćwiczy pamięć (zapamiętywanie obrazków, żeby wiedzieć który najlepiej odkryć), rozwija logiczne myślenie oraz pozwala przyswoić wiedzę na temat kolorów podstawowych i tego jakie barwy powstają po ich połączeniu.
Wyprawa do dżungli - 
to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznego memory - wyruszamy śladami starożytnej cywilizacji Majów i wspólnie szukamy ukrytych skarbów.
Kosmiczna misja - 
gra nie jest skomplikowana, a dość duża losowość powoduje, że każda rozgrywka będzie wyglądać zupełnie inaczej. Interakcji w grze praktycznie nie ma, więc rozgrywka przebiega raczej spokojnie :-). Każdy układa krok po kroku swoje planety i buduje na nich stacje. Wygrywa ten gracz, który zbuduje ich najwięcej
Jeśli znacie jakieś ciekawe gry dla dzieci w tym wieku, podzielcie się nimi w komentarzu :)

4 komentarze:

  1. "Pizzę XXL" sprezentowałam ostatnio braciszkowi na urodziny - nadal jest zachwycony! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja prawie 6-letnia córka udanie grywa z nami "Gra o Tron - Intrygi Westeros" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Granie w Malowanie jest super :) Mój mały artysta uwielbia tą grę :) najlepszy prezent na dzień dziecka ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger