4/14/2015

Rozwijamy przez zabawę: Konstruowanie

Mała motoryka to ogół czynności wykonywanych przez dłonie i palce. Jej rozwój ma miejsce od najmłodszych lat i jest niezwykle ważny. Dysfunkcje w tym zakresie mogą powodować liczne problemy w przyszłości - nieprawidłowe napięcie mięśniowe, kłopoty z pisaniem i wykonywaniem wszelkich prac plastycznych, brak samodzielności w jedzeniu i ubieraniu - dlatego warto wspomagać jej rozwój od samego początku.
Manipulowanie przedmiotami w celu wykonania określonego zadania czy skoordynowane używanie obu rąk to niełatwe zadania dla malucha. Na szczęście istnieje szereg ćwiczeń, które mogą pomóc w doskonaleniu małej motoryki u dziecka.
Jednym z nich jest konstruowanie obiektów przy pomocy śrub i nakrętek i właśnie na tym dziś skupię się w naszym cyklu.Moja córka od początku garnęła się do prawdziwych narzędzi. Z wielkim skupieniem segregowała śrubki i wkręcała je przy pomocy śrubokręta. Zawsze oczywiście pod naszym nadzorem, żeby nie zrobiła sobie krzywdy. 
Na szczęście ktoś wymyślił zestawy konstrukcyjne przeznaczone specjalnie dla dzieci. 
W pełni bezpieczne i bardzo dobrze wykonane, jak ten drewniany zestaw marki Janod.
Spora ilość elementów (45) - deseczki z otworami, śrubokręt, klucz, śrubki i różne nakrętki.


Oprócz korzystnego wpływu na małą motorykę, tego typu zestawy konstrukcyjne świetnie rozwijają kreatywność - naprawdę niełatwo wymyślić, jakie obiekty można z nich stworzyć.

Wkręcanie i łączenie drobnych elementów doskonale rozwija precyzję ruchów, a wspólne konstruowanie robotów, pojazdów i innych "cudaków" uczy skupienia i koncentracji.


Wspólne budowanie to przy okazji świetna lekcja współpracy.
Zabawy tego typu stymulują dodatkowo koordynację wzrokowo-ruchową, czyli harmonijną pracę gałek ocznych z ruchami całego ciała.Zestaw jest świetnie wykonany (w całości drewniany), podobnie jak wcześniejsze produkty Janoda, z jakimi się zetknęłam, dlatego bez obaw można pozwolić się nim bawić nawet 2-latkom - ciekawa forma zabawy, a jednocześnie niezwykle korzystny wpływ na rozwój naszego malucha :)
Ogromną zaletą takiego zestawu jest to, że nie podsuwa on gotowych rozwiązań - tylko od nas zależy, co z niego stworzymy. My lubimy bawić się tak, że dzielimy zestaw na połowę i każde z nas ma za zadanie stworzyć ze swoich części własnego "stwora". Wierzcie mi, że nasze obiekty bywają naprawdę zaskakujące :)

Zestaw konstrukcyjny Janod w dobrej cenie (i to o 5 elementów większy niż nasz) znajdziecie tu - KLIK.

Janod na FB - KLIK

Inne wpisy z naszego cyklu "Rozwijamy przez zabawę" znajdziecie tu:


2 komentarze:

  1. Świetny ten zestaw, bardzo lubię zabawki Janoda, mamy sporo klocków i mały bez przerwy w nich grzebie:) Na taki zestaw misimy trochę chyba poczekać, bo jednak niespełna roczniak trochę na niego za mały.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger