5/15/2015

Tangram magnetyczny

Czy słynna chińska łamigłówka zwana tangramem to odpowiednia zabawka dla trzyletniego dziecka?
Czy zadania polegające na układaniu różnych obrazków z zawsze tych samych siedmiu elementów nie będą dla niego zbyt trudne?
Między innymi takie pytania chodziły mi po głowie, gdy przygotowywałam nasz pierwszy tangram.
Przygotowywałam, bo to zabawka, którą bardzo łatwo można zrobić samodzielnie.
Wystarczy we właściwy sposób pociąć kwadrat na 7 kawałków, wydrukować wzory i rozwiązania.
Niestety taka własnoręcznie zrobiona układanka dość szybko się zużywa, a ponieważ bardzo polubiliśmy tę formę zabawy - postanowiłam sięgnąć po wersję profesjonalną tej świetnej logicznej łamigłówki.
Przeszukałam sieć i znalazłam tangram, który z pewnością posłuży nam przez długie lata - drewniany tangram magnetyczny marki Pilch.
Za każdym razem, gdy odwiedzam stronę Pilcha wsiąkam tam na dobre. Podoba mi się niemal wszystko - od opakowania po jego zawartość.Świetnie wykonana z naturalnego, nie barwionego drewna z solidną magnetyczną tablicą zadowoli nawet najbardziej wybrednych :)
To układanka, którą spokojnie można sprawić dorosłemu fanowi gier logicznych. W końcu każdemu przyda się od czasu do czasu trening szarych komórek.
Gdybym tylko miała więcej wolnego czasu, na pewno często fundowałabym sobie taką formę rozrywki :)


3 lata to trochę za mało, żeby rozwiązywać dołączone zadania (figury w kolorze czarnym, bez podziału na elementy składowe), dlatego najczęściej bawimy się tak, że układamy obrazki patrząc na kartkę z rozwiązaniem, czyli odwzorowujemy je układając poszczególne elementy w taki sam sposób, jak na kartce.
To również spore wyzwanie dla 3-letniego dziecka, a przy okazji zabawy, przesuwając i obracając poszczególne elementy, maluch rozwija swoją intuicję geometryczną.


Zabawka świetnie rozwija wyobraźnię, zmusza do poszukiwania nowych czasami nietypowych rozwiązań. Zasada jest jedna - do ułożenia każdej z figur (w zestawie jest ich 24, ale jest ponad 2000 możliwości) musimy użyć wszystkich 7 elementów tangramu.
Poza odwzorowywaniem figur córa tworzy z "tanów" własne obrazki :) Jak na przykład taki kot :)


Tangram magnetyczny znajdziecie na stronie producenta - Pilch.

2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger