5/02/2016

Pszczoły i ich niezwykłe tajemnice

Ta książka naprawdę mnie zaskoczyła. Spodziewałam się raczej, że będzie to coś w stylu ładnie wydanej, obrazkowej historii o pszczołach dla maluchów. 
To co zobaczyłam, zdecydowanie przerosło moje oczekiwania. To jeden z najpiękniejszych albumów, jaki kiedykolwiek widziałam. Wielki format, doskonałej jakości papier, fantastyczne ilustracje Piotra Sochy, bardzo ciekawy pomysł i opisy, w które z przyjemnością zagłębi się nawet dorosły czytelnik.
Takie oto cudo wyfrunęło spod skrzydeł Wydawnictwa Dwie Siostry pod koniec ubiegłego roku.
To prawdziwe kompendium wiedzy na temat pszczół, ich zwyczajów i dziejów. Ale tak naprawdę pszczoły są tu jedynie narzędziem, które pomaga nam przenieść się w czasie i przestrzeni do przeróżnych miejsc i poznać życie, z którego w większości nie zdawaliśmy sobie sprawy.
To książka dla każdego - z maluchami można analizować genialne ilustracje i opowiadać co nieco o pszczelich zwyczajach, starsze dzieci stopniowo można wprowadzać w pszczeli świat, a przy okazji przekazywać masę wiedzy o świecie, dorosły czytelnik natomiast nie będzie chciał oderwać się od ciekawych opisów, które czyta się jak dobrą powieść :)
Książka znalazła się wśród 6 najlepszych książek 2015 wybranych przez Agatę Passent.
Nie myślcie sobie jednak, że "Pszczoły" to tylko znakomite ilustracje. Tekst autorstwa doktora biologii Wojciecha Grajkowskiego to z pewnością kolejna ogromna wartość tej książki.


Z tego niezwykłego albumu oprócz estetycznej uczty dla oka, dowiemy się, jak z bliska wygląda życie pszczół, ich zwyczaje (nawet tańce) i hierarchia, jakie owoce i warzywa im zawdzięczamy, a także jak pszczele życie wyglądało na przestrzeni wieków.
Praca pszczelarzy i bartników nie będzie miała przed nami tajemnic, a rodzaje uli będziemy mieć w jednym palcu :)
To również podróż po różnych krajach, żeby zobaczyć, jak tam zbiera się miód. 
To zaledwie garstka informacji, jakie tu na nas czekają. Ja zanim pokazałam ją córce, spędziłam nad nią cały wieczór, tak dobrze mi się ją czytało.
Jest mądrze, zabawnie, zaskakująco i tak ... pogodnie. Ta książka poprawia humor nawet w najbardziej deszczowy dzień - dosłownie!


Jeśli szukacie pomysłów na niebanalny książkowy prezent, to właśnie go znaleźliście :)
My jesteśmy zachwyceni i baardzo polecamy!

Książkę znajdziecie m.in. tu - KLIK

4 komentarze:

  1. O nie! Znowu włączyła mi się opcja muszę ją mieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurcze szkoda, że wcześniej tu nie trafiłam bo właśnie zastanawiałam się nad tą książką, ale w końcu jej nie zamówiłam. No cóż będzie następna w kolejce ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger