5/01/2016

Kraina Lodu - jak twórczo wykorzystać potencjał bajek?

"Kraina Lodu" - mało kto o niej nie słyszał. Film szturmem wdarł się do czołówki disneyowskich kinowych hitów, a dzieciaki oszalały na jego punkcie. Głównie dziewczynki, ale osobiście znam kilku dżentelmenów, którzy również za nim przepadają.
Pewnie wielu z nas ma już powoli dość tego Frozen-szaleństwa i chciałoby, żeby w końcu się skończyło. Ja natomiast wyznaję zasadę, że zamiast walczyć z tym zjawiskiem - można je twórczo wykorzystać :)
Jak? Sami zobaczcie!


Moja 4-latka również należy do fanek słynnej Elzy i Anny, więc też to przerabialiśmy :)
A sama "Kraina Lodu" to w gruncie rzeczy naprawdę dobry film dla dzieci i dający wiele ciekawych możliwości.

EMOCJE
Przede wszystkim emocje, bo ich tu nie brakuje. Miłość, więzy rodzinne, śmierć, utrata bliskich, chciwość, zdrada, bezradność, opiekuńczość, poświęcenie, przyjaźń, wszystko to znajdziemy w tym filmie. Rozmowa o tych uczuciach po obejrzeniu filmu będzie z pewnością z korzyścią dla wszystkich. Nie są to zawsze łatwe emocje, można o nich rozmawiać naprawdę długo i aby dziecko lepiej je mogło zrozumieć - odwoływać się do przykładów z filmu.


WZORCE
W bajce jest wiele pozytywnych wzorców osobowych, których postawy są godne naśladowania. 
Warto zastanowić się słusznością postępowania poszczególnych bohaterów, porozmawiać o tym, kto zachował się dobrze, a kto nie. Kto jest ulubionym bohaterem naszego dziecka i dlaczego.
Takie rozmowy są niezwykle rozwijające. Uczą czym jest etos, jakie wartości są godne naśladowania, a także znakomicie rozwijają językowo.


ZDOLNOŚCI MANUALNE
W naszych zabawach inspirowanych Krainą Lodu bardzo pomagają nam lalki stworzone na wzór głównych bohaterek, Anna i Elza w wersji wiosennej (Gorączka Lodu) trochę ocieplają nam klimat lodowej krainy i świetnie wpasowują się w obecną porę roku :). Obecnie to najczęstsze towarzyszki zabaw obu moich córek. Ich przebieranie i wymyślanie nowych fryzur, to świetne ćwiczenie zdolności manualnych. Lubimy przebierać je za siebie wzajemnie, a także organizować im rożne scenki wykorzystując elementy przyrody - jak choćby te :)


ZDOLNOŚCI PLASTYCZNE
Tu również "Kraina Lodu" jest wdzięcznym materiałem. Rozpoczynając od różnych wersji kolorowanek dostępnych w sieci, poprzez tworzenie Olafa z różnych materiałów (np z krążków banana nabijanych na patyk do szaszłyka), po tworzenie z kartonu lodowego pałacu, a płatków śniegu z kawałków waty. Wszystko to przy akompaniamencie całkiem dobrego soundtracku z filmu.


ZDOLNOŚCI JĘZYKOWE
Jeśli już jesteśmy przy muzyce z filmu, to można ją świetnie wykorzystać do nauki języków. 
Największy hit "Mam tę moc", który dzieciaki na pewno znają już na pamięć, można zastąpić angielską wersją "Let it go", a przy okazji od czasu do czasu puścić dziecku tę jedną piosenkę w 25 różnych językach. To świetne ćwiczenie pokazujące dzieciom różnorodność językową i rozbudzające zainteresowanie innymi krajami. My czasami bawimy się w tzw. bajkę po angielsku. Podczas zabawy wplatamy angielskie słówka udając, że jedna z naszych bohaterek nie zna polskiego.


ZDOLNOŚCI AKTORSKIE
To zdecydowanie jedna z naszych ulubionych zabaw - odgrywanie scenek z filmu przy udziale naszych lalek i samodzielnie stworzonej scenografii (jak choćby wspomniany pałac z kartonu).
Nasze lalki to jedyne "wierne" postacie z filmu, resztę "stylizujemy sami :)
Mamy więc pluszowego renifera, który staje się Svenem, mamy Kena, który zamienia się w Kristofa, całą resztę również potrafimy "wyczarować" z niczego. Odgrywamy zarówno scenki z pamięci, jak i z książkowego scenariusza. Nic nie sprawi dziecku większej frajdy niż organizacja spektaklu na podstawie ulubionej bajki.


KREATYWNOŚĆ
Tu mamy naprawdę całą masę możliwości. Od wymyślania dalszych perypetii słynnych sióstr, po charakteryzację wszystkich członków rodziny na poszczególnych bohaterów (wymyślanie strojów, fryzur, odpowiedni makijaż). Taka zabawa nie dość, że sprawia dużą frajdę, to świetnie wpływa na zacieśnianie rodzinnych więzi i angażowanie wszystkich członków rodziny.
Koniecznie też pobawcie się w przypinanie nosa Olafowi - przygotujcie jego wizerunek na dużej kartce, powieście na ścianie, a dodatkowo kilka wersji jego marchewkowych nosów. Zadaniem każdego z was będzie teraz przypięcie nosa Olafowi - ale z zasłoniętymi oczami!
Zabawa jest przednia :)


ZDOLNOŚCI MUZYCZNE
Sięgnijcie po soundtrack filmu i tańczcie, bawcie się przy jego akompaniamencie. Ulubione piosenki jeszcze szybciej wpadają w ucho, a ich teksty szybko zapadają w pamięć.
Dodatkowo, nawet jeśli nasze maluchy nie przepadają za ćwiczeniami ruchowymi czy tańcem, to przy ulubionej muzyce, na pewno sprawi im to przyjemność.


ZACHĘTA DO NOWYCH AKTYWNOŚCI
Często zdarza się, że nasza pociecha niechętnie sięga po puzzle czy kolorowanki. No cóż, nie wszystko od razu trzeba lubić. Motyw ulubionej bajki i dobrze znanych bohaterów, może stanowić na tyle skuteczną zachętę, że nasz maluch nie będzie chciał się oderwać od kolorowanek, puzzli, memory, domina, czy gier.







I jak? Przyznacie, że fascynacja bajkami nie musi być wcale taka zła? 
Wystarczy odrobina chęci i dobrej woli, a nawet coś, co może wydawać się nieco kiczowate, można zamienić w ciekawe aktywności i zabawy.
Te pomysły można wykorzystać również z innymi bajkami, trzeba je tylko nieco dostosować :)

Nasze lalki - bohaterki tej sesji znajdziecie tu - Patatoy:
 Anna / Elza

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger