11/01/2020

Trzy najpiękniejsze książki dla dzieci o śmierci i przemijaniu

Niełatwo jest rozmawiać z dzieckiem o śmierci. Ale ten temat jest obecny w naszym życiu i chcą nie chcąc nasze pociechy będą musiały się z nim zmierzyć. Dziś chcę wam pokazać trzy wyjątkowe książki, które moim zdaniem w cudowny sposób opowiadają o stracie i przemijaniu, każda z nich jest inna, wszystkie warto poznać.

"Wróć, mój Wilku, wróć!" Sandra Dieckmann


To książka, która pomaga zrozumieć i pogodzić się ze stratą. To niezwykle trudny temat, a takie pozycje bardzo pomagają w przepracowywaniu go z dzieckiem. Napisana jest w sposób niezwykle delikatny i z doskonałym wyczuciem. Napisanie dobrej książki o takiej tematyce naprawdę nie jest łatwym zadaniem. Tu subtelną treść, pięknie uzupełniają wyjątkowe ilustracje światowej sławy ilustratorki. Doskonale oddają emocje i sprawiają, że czytelnik jeszcze mocniej je przeżywa. 
Muszę przyznać, że i mnie zakręciła się łezka podczas wspólnej lektury tej książki. 
Autorka pięknie namalowała słowem i obrazem przyjaźń Lisiczki i Wilka, znakomicie oddała ich radość i bliskość. Gdy Wilk odszedł, samotność i rozpacz Lisiczki chwytały za serce. To niesamowite, że w tak niewielkiej objętościowo książce można przekazać aż tyle emocji i piękna otaczającego świata. 
To jedna z najlepszych pozycji książkowych pomagająca dziecku w sposób ciepły i mądry zrozumieć stratę. "Dom Babci" Ross Montgomery, David Litchfield


Ta książka bardzo mnie poruszyła. To opowieść o utracie kogoś bardzo bliskiego, o pustce i małym chłopcu, który na swój własny sposób postanawia się z tym uporać. Dziś właśnie tę historię chciałabym wam pokazać, bo to jedna z najpiękniejszych książek o przemijaniu, jakie kiedykolwiek czytałam. 

"Dom babci" to książka, gdzie pierwsze skrzypce grają  ilustracje. Pada tu niewiele słów, a jednak niczego więcej nie potrzeba, żeby przekazać to, co najważniejsze. Bez trudu dostrzeżemy ogromną miłość chłopca do babci i bliskość, jaka ich łączy. Znakomicie też przedstawiono tu temat przemijania - babcia jest coraz starsza, słabsza i pewnego dnia znika.

Chłopiec nie może się  tym pogodzić, przecież babcia obiecała mu, że zbuduje kiedyś wspaniały dom, tylko dla nich. Co teraz? Żeby uporać się z ogromną stratą, chłopiec ucieka w sferę marzeń. Zamiast bezczynnie siedzieć, bierze się do pracy i sam z różnych materiałów tworzy postać swojej babci. Figura, którą stworzył nagle ożywa i zabiera chłopca w niezwykłą podróż. Znowu może poczuć emocje, jakie towarzyszyły ich wspólnym wieczorom, wtedy, przy kominku, gdy babcia snuła swoje opowieści. Teraz wspólnie mogą ponownie odwiedzić tamte miejsca i może nawet spełnić to największe marzenie. Co za szczęście!
 


"W pogoni za życiem" Przemysław Wechterowicz


Cudowna, wzruszająca, magiczna opowieść o przyjaźni, życiu, o tym, że powinniśmy cieszyć się tym, co jest nam dane i umieć z tego korzystać. Wszystko to okraszone naprawdę wyjątkowymi ilustracjami Emilii Dziubak. Obok tej książki po prostu nie można przejść obojętnie.
Bohaterkami książki są jętka i mucha. Jętki to bardzo ciekawe owady. Ich dorosła postać żyje króciutko - czasem nawet jeden dzień. Natura jednak tak je ukształtowała, że z uwagi na ich bardzo intensywne i burzliwe życie, nie muszą tracić czasu na szukanie pożywienia, bo mają silnie uwstecznione narządy gębowe. Całą swoją energię poświęcają więc na złożenie jaj (nawet kilka tysięcy).
Zupełnie inaczej rzecz ma się z ich larwami. Te żyją nawet przez kilka lat.
Spotkanie jętki z pewną muchą sprawi, że jej krótkie życie zamieni się w niezwykłą przygodę. I choć trwa ono tylko jeden dzień, to przeżytych wrażeń wystarczyłoby na wiele tygodni.
Gdy jętka dowiaduje się o swym losie początkowo ogarnia ją smutek, jednak swoje przygnębienie szybko zamienia w działanie. Od tej pory nie spocznie, dopóki nie pozna całego Nowego Jorku - wszystkich jego najciekawszych miejsc, a jej przewodniczką zostaje rezolutna mucha. Obie "dziewczyny" wyruszają w szaleńczą podróż. Akcja nabiera tempa - w końcu wszystko trzeba zobaczyć zanim słońce schowa się za horyzont. A plany są odważne - park, zoo, księgarnia, restauracja, muzeum, Broadway, kino, mecz baseballowy, metro, filharmonia, pokaz sztucznych ogni...
Mucha Łucja i jętka przeżyły cudowny, pełen wrażeń dzień. Jętka była szczęśliwa i zachwycona bogactwem otaczającego świata. I w takiej atmosferze przyjaciółki się pożegnały...

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger