1/26/2021

Bajki terapeutyczne i książki dla dzieci o sprawach ważnych

W dzisiejszym wpisie zebrałam dla was książki dla dzieci, które poruszają ważne tematy. To książki, które niczym plasterek ukoją i pomogą w trudnych chwilach, wesprą, gdy tego potrzeba, wyjaśnią to, co niezrozumiałe. To świetne lektury zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Mogą być wprowadzeniem do wielu rozmów z naszymi pociechami, żeby mogły lepiej zrozumieć otaczający świat.


Wyciszenie i odprężenie:

"Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym" / Martyna Broda


Znakomita książka, która pomoże dzieciom wyciszyć się wieczorem lub w ciągu dnia, pomoże złagodzić napięcie i stres i wywołać uśmiech. Autorce udaje się wprowadzić dzieci w stan głębokiego relaksu przy użyciu technik medytacyjnych i odpowiedniej pracy z oddechem. To książka, która przynosi ukojenie i poczucie bezpieczeństwa, pozwala się wyciszyć i zakończyć miło dzień.
Autorka na samym początku podpowiada, jak przygotować dziecko i na co zwrócić uwagę podczas czytania bajek, zawsze podaje też kilka różnych zadań na uspokojenie, żeby można było je zmieniać. W książce znajdziemy 14 różnych relaksacji, głównie związanych z przyrodą. Spacer po puszczy, podróż na chmurce, odpoczynek na plaży, wizyta w leśnej chatce, to tylko niektóre przykłady zawartych tu historii. Wszystkie opowiadania pozwalają dzieciom lepiej się poczuć i uwierzyć we własne możliwości.
Uważność i spokój:

Kraina uważności: "Wilczek Leon. Odwaga i uważność", "Szczurek Rysio i smak uważności", "Przyjaciele z krainy uważności. Komunikacja", "Tygrysek Erwinek i energia uważności", "Lew Staszek i siła uważności"/ Agnieszka Pawłowska


„Kraina Uważności” to seria książeczek, która daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, uważnego spojrzenia.
Wilczek Leon. Odwaga i uważność” pomaga oswoić lęki, poradzić sobie ze strachem i pokazuje, że strach jest czymś naturalnym, czymś, czego nie powinniśmy się wstydzić.
Szczurek Rysio i smak uważności” zachęca do uważności podczas jedzenia różnych potraw. Uważne jedzenie daje większą przyjemność i zapobiega nieświadomemu pochłanianiu niezdrowych przekąsek.
„Przyjaciele z Krainy Uważności. Komunikacja” uświadamia, jak ważny jest sposób w jaki ze sobą rozmawiamy - pokazuje najczęściej popełniane błędy i uczy, jak możemy sobie z nimi poradzić.
„Tygrysek Erwinek i energia uważności” pomaga uświadomić sobie swoje możliwości i ograniczenia oraz emocje dostarczane nam podczas odnoszenia sukcesów i porażek. Książka zachęca do uprawiania sportu i uważności podczas ruchu.
„Lew Staszek i siła uważności” opowiada, jak radzić sobie ze złością i gniewem. Dzieci odkrywają, że emocje są czymś naturalnym i że to my możemy je kontrolować.

Strach i odwaga:

"O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów", "Filip, Pusia i nowy przyjaciel" / Elżbieta Zubrzycka

"O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów" to historia małego zajączka opuszczonego przez starsze rodzeństwo. Filip zaprzyjaźnia się z Pusią, młodą łabędzicą. Bawią się beztrosko razem, ale pewnego dnia dzieje się coś, co na zawsze odmieni ich życie. Zajączek właśnie wtedy dokonuje czynów, których się nie spodziewał.

"Filip, Pusia i nowy przyjaciel" to kolejna książka z tej serii. Pod koniec lata ptaki odlatują i wraz z jesienią nadchodzi czas polowań. Las staje się bardzo niebezpieczny nie tylko dla Filipa. W tej części pojawia się ktoś, kto gotów jest ratować zajączka - nowy przyjaciel. To piękna opowieść o przyjaźni i poświęceniu. To również historia o tym, skąd bierze się złość, na czym polega współpraca i szacunek.

Niebezpieczeństwa i zagrożenia:

"Sekrety Michała. Czasem pozory mylą" / Elżbieta Zubrzycka


Tytułowy Michał jest wesoły, towarzyski i zawsze pełen energii. Pewnego dnia jednak coś się zmienia -
Michał staje się niemiły i opryskliwy. Nikt nie wie, co się stało, a poleganie na pozorach okazuje się całkowicie błędne. Michał potrzebuje pomocy, ale czy ktoś odkryje jego sekret? Przedstawiona historia jest prawdziwa, autorka książki jest jednocześnie terapeutką, która postanowiła opisać ją, aby pokazać, jak ważna jest rozmowa z dzieckiem i zrozumienie jego sytuacji. 
Książka jest opatrzona dodatkiem „Słowo do Rodziców, wychowawców i nauczycieli”.Sen, kłopoty z zasypianiem:

"Tomcio rozwiązuje problemy: Sen" / Anna Kańciurzewska


To jedna z książek z serii Kreatywne Książeczki Terapeutyczne , która stanowi praktyczne narzędzie do rozwiązywania trudności wychowawczych i pomoc dla dzieci i rodziców.
W książeczce „Tomcio rozwiązuje problemy. Sen” znajdziemy bajki terapeutyczne opowiadające o trudnościach z zasypianiem, strachu przed ciemnością, koszmarach sennym, a także część poradnikową dla rodziców i wychowawców. Zaprezentowano tu gotowe rozwiązania, które mogą pomóc przezwyciężyć dziecięce problemy i zmartwienia.Złość i agresja:

"Złość i smok Lubomił"/ Wojciech Kołyszko


Książka "Złość i smok Lubomił" podaje praktyczne sposoby radzenia sobie ze złością, a także wiele zabaw i ćwiczeń pomagających lepiej poznać i zrozumieć to uczucie. Autor pokazuje, jak ciężko jest, gdy nie pokazujemy naszych emocji lub gdy nad nimi nie panujemy. Na końcu książki znajdziemy instrukcje radzenia sobie ze złością. Autor doradza jak zaprzyjaźnić się z tym uczuciem i ile dobrego może z tego wyniknąć. Kolejne bajki z serii przedstawiają smutek, strach, zazdrość, wstyd i radość.
 Rywalizacja i sprawiedliwość:

"Lew. Bajka o dwóch królach" / Elżbieta Zubrzycka


Pewną niezwykłą krainą, pełną różnorodnych zwierząt, od dawna rządzi stary król lew. Sprawiedliwie rozsądza wszystkie spory, potrafi wysłuchać i pomóc każdemu, kto się do niego zwróci. Pewnego dnia pojawia się młody lew, który wiele obiecuje mieszkańców i postanawia przejąć władzę. Czy to wyjdzie na korzyść mieszkańcom? Czy nowy król faktycznie będzie miał na względzie losy swoich poddanych, czy też jedynie własne korzyści? Bardzo ważny temat przywództwa i tego, żeby uważnie wybierać tych, którzy nami rządzą, bo może być tak, że będą wykorzystywać władzę dla własnych celów.Nowe rodzeństwo, poczucie odrzucenia:

"Będziemy mieli Drugie Dziecko! Magia serca i miłości" / Elżbieta Zubrzycka


Na rynku jest wiele książek o pojawieniu się na świecie rodzeństwa naszej pociechy, ale nie wszystkie tak dobrze opisują zmiany z tym związane i temat miłości rodzica, po ich pojawieniu się. Dzieci często obawiają się, że będą musieli dzielić się miłością rodziców z rodzeństwem. A tymczasem z tej książki dowiedzą się, że serce ma magiczne właściwości i miłość, jaka w nim jest się mnoży zamiast dzielić. Po pojawieniu się na świecie drugiego dziecka wiele się zmieni i warto się na nie przygotować. Książka opowiada też, jak kolejność urodzin wpływa na kształtowanie się charakteru człowieka, jakie korzyści niesie ze sobą narodzenie się jako pierwsze, drugie lub trzecie dziecko w rodzinie, a także podpowiada, jak rozwiązywać konflikty pomiędzy rodzeństwem.


2 komentarze:

  1. Zgadzam się, książki są dobrym wprowadzeniem do pewnych tematów. Warto czytać i rozmawiać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis. Dzieci powinny być edukowane z książek, a nie z internetu

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger