1/03/2021

Wciągające serie książek dla 8-latka (i nie tylko)

W naszym domu zawsze było dużo książek, a ostatnio jest ich jeszcze więcej :) Trochę z powodu obecnej sytuacji - więcej czasu spędzamy w domu i mamy czas na czytanie, ale nie tylko. Najwięcej nowych książek, jakie się u nas pojawiają to lektury dla starszaka, bo nasza 8-latka pochłania je w bardzo szybkim tempie. Praktycznie codziennie czyta całą książkę - liczącą 100-150 stron, największym powodzeniem cieszą się serie. Ostatnio spędziłam kilka wieczorów w poszukiwaniu brakujących nam części "Zapisków luzaka" i w 4 dni przeczytała 5 tomów. 


Bardzo dobrze sprawdzają się u nas teraz książki właśnie o takiej tematyce, grupa szkolnych kolegów i ich zabawne przygody. Najlepiej z elementami komiksu, bo ilustracje i trafne opisy tylko dodają smaku całej lekturze. Dzięki waszemu poleceniu (dzięki Kasiu i Elu!) sięgnęłam po 3 nowe serie książek. Na i szczęście tym razem to serie nowe, więc bez problemu znalazłam je w księgarni Drugie Wydanie
I muszę przyznać, że był to strzał w 10! Na kilka dni mamy odpowiednią dawkę lektur i jestem pewna, że spodobają się mojemu molowi książkowemu (na chwilę obecną przeczytała już prawie połowę nowych książek :)). 

Czemu wolimy mieć własne książki niż wypożyczyć je z biblioteki? Powód jest bardzo prosty. Mamy trójkę dzieci i jeśli już trafiamy na tak ciekawe książki, wolimy mieć je na własność niż bezskutecznie ich poszukiwać, gdy dzieci urosną, a nakład się wyczerpie. Co więcej, w niektórych księgarniach (jak np. nasza ulubiona księgarnia Drugie Wydanie) książki są w bardzo przystępnych cenach, a po jakimś czasie można je odsprzedać i odzyskać część kosztów - dając innym możliwość poznania dobrych lektur.

"Pate" Timo Parvela

Pate pisze bloga, Pate gra w piłkę, Pate szuka skarbów, Pate łowi ryby


Nie wiem, jak to się stało, że do tej pory nie poznaliśmy tej serii - bo idealnie wpisuje się w nasz gust. Zabawne perypetie, wiele zwrotów akcji, niesamowita energia, aktywni bohaterowie, żywe dialogi. 
Do tego prosty i zrozumiały język pozwalający na czytanie dzieciom samodzielnie. I fenomenalne ilustracje Pasi Pitkänen - czarno białe, zabawne, świetnie uzupełniają czytaną historię.
Do tego wszystkiego, książka ukazała się w cyklu "Bliskie dalekie sąsiedztwo", która przybliża nam codzienne życie i kulturę Szwecji, Finlandii i Estonii.
Bohater serii to zwyczajny chłopak, jakich możemy spotkać na co dzień. Ale za to jaki kreatywny! Na pewno nuda mu nie grozi, bo nigdy nie brakuje mu pomysłów. Pate marzy o własnej drużynie piłkarskiej i pisze bloga. Ale i nie stroi od niecodziennych czynności, jak suszenie kąpielówek w mikrofalówce, trzymanie kanapek ze śledziem pod poduszką czy czyszczenie okularów pastą do zębów i wazeliną. Dla Pate nie ma rzeczy niemożliwych :)
W skład serii o sympatycznym chłopaku z Finlandii wchodzą cztery książki: "Pate pisze bloga", "Pate gra w piłkę", "Pate szuka skarbów" i "Pate łowi ryby". Nasz bohater otrzymuje w prezencie od nauczyciela zeszyt i poradę, żeby zaczął pisać pamiętnik, zaraz po tym, kolega pomaga mu założyć „super hiper megatajną stronę internetową” i Pate zaczyna przygoda z blogowaniem. Pate relacjonuje na blogu wydarzenia dnia codziennego, a koledzy dodają komentarze. W pierwszej części poza rozpoczęciem przygody z blogowaniem, przylatuje z Australii stryj Pate - Struś. Będzie zabawnie, ale jednocześnie z mądrym przesłaniem. Każda z części to masa błyskotliwego humoru, trudno mi powiedzieć, która jest najlepsza, każdą czyta się fenomenalnie.

Serię w świetnej cenie znalazłam tu -> PATE


"Gutek i potwory", Jaume Copons

Pan Flat nadchodzi!, Obronić Nautilusa, Ratujmy park!


„Gutek i Potwory” to 3- tomowy cykl książek o Gutku Zawadzie i bandzie Potworów, autorstwa hiszpańskiego pisarza, Jaume Coponsa i katalońskiej ilustratorki - Liliany Fortuny.
Gutek Zawada to zabawny, normalny chłopiec, choć czasami niesforny. Jak większość dzieciaków ma bałagan w pokoju, gubi zadania domowe czy strój na wf. Pewnego dnia, biegając po bibliotece zrzuca kilka książek z regału. W zamian, pomaga bibliotekarce posprzątać magazyn biblioteczny. Znajduje tam starego, bardzo zniszczonego pluszaka, którego postanawia zabrać do domu. 
Maskotka okazuje się gadającym potworkiem książkowym. Pan Flat, bo takie dostaje imię opowiada, Gutkowi swoją historię. Został wygnany ze swojej książki ("Księga Potworów") przez doktora Brzydkofa. Chłopiec postanawia pomóc niezwykłemu przyjacielowi wrócić do domu, co okazuje się nie lada wyzwaniem, bo Pan Flat nagle się gubi. Jednak to wcale nie powstrzymuje Gutka przed jego misją.
To połączenie standardowej książki i komiksu - taką formę szczególnie upodobała sobie nasza 8-latka. Ilustracje tu są kolorowe, co nie często się zdarza w tego typu książkach dla dzieci.

Serię w bardzo dobrej cenie znalazłam tu -> GUTEK I POTWORY

"Banda z Burej", Magdalena Witkiewicz

Tajemnica piwnicy w bibliotece, Tajemnica fałszywego Mikołaja


Talent Magdaleny Witkiewicz do pisania powieści dla dzieci poznaliśmy podczas czytania serii "Lilka i spółka" - swoją drogą bardzo wam ją polecam.
"Banda z Burej" to napisana z humorem książka z wątkiem detektywistycznym. Wiktor wraz z nowo poznanymi kolegami zakłada tytułową Bandę z Burej. Dzieciaki postanawiają odkryć tajemnicę skrywaną przez bibliotekarki pracujące w miejscowej bibliotece. Bohaterowie są ciekawie wykreowani i bardzo naturalni, a całą historia naprawdę wciągająca.
W drugiej części banda rezolutnych dzieciaków będzie próbowała odkryć tajemnicę związaną ze Świętym Mikołajem - i to niejednym. Wiktor, Julka, Jurek i Tymon dostarczą wiele radości z poznawania ich przygód i mamy ogromną nadzieję, że to nie koniec ich przygód.

Serię w świetnej cenie znalazłam tu -> BANDA Z BUREJJeśli macie jakieś ciekawe serie dla 8-9-latków do polecenia, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger