6/22/2021

5 książek dla 8-latka, od których trudno się oderwać

Są takie książki, do których nikogo nie trzeba namawiać. Takie, po które się sięga i czyta od razu od deski do deski. Książki zawsze zajmowały istotne miejsce w naszym domu, każde dziecko ma w pokoju swoją własną, pokaźną biblioteczkę. Wiadomo, że niektóre tytuły lubią bardziej, inne mniej, te które dziś chcę wam przedstawić zdecydowanie są tymi bardziej lubianymi.


"Mania z ulicy OKciej" Agnieszka TyszkaPamiętacie serię książek „Zosia z ulicy Kociej”? Tym razem autorka, Agnieszka Tyszka przygotowała serię dla nieco młodszych dzieci - Zosia przekazała tajny zeszyt młodszej siostrze Mani, która zabiera nas w podróż pełną przygód. Dziewczynki przenoszą się na jakiś czas do babci Zelmer, bo ich ulica jest remontowana. Pewnego dnia podczas spaceru, Mania poznaje Pasiastego, właściciela sześciu niewidzialnych psów, a także zakłada wraz z przyjaciółkami Ekopatrol. 
Książkę czyta się świetnie - szybko i bardzo przyjemnie, momentami wybuchaliśmy naprawdę gromkim śmiechem :) Dzieci na pewno docenią wstawki komiksowe i rysunki, a także zabawne dopiski. To książka, która zachęci dzieci do samodzielnej lektury, dzięki wciągającej historii i nowoczesnej formie."130-piętrowy domek na drzewie" Andy Griffiths


Moja druga propozycja to kolejna część przygód Terry'ego i Andy'ego, którzy mieszkają w zbudowanym przez siebie domku na drzewie. Ten domek to wyjątkowa budowla, bo każde piętro ma swoją tematykę i jest pełne szalonych przedmiotów. Wymienię choćby fabrykę papieru toaletowego, trzynastopiętrowe igloo, bańkogenerator, piętro wielokropek czy nieziemskie centrum obserwacyjne.
W każdej części bohaterowie przeżywają różne zwariowane przygody, jak znalezienie się w paszczy ludożerczej roślinki gryzantemy Gryzeldy :). Przyjaciele piszą też swoją książkę i znoszą pretensje wydawcy, pana Nochala.
Nie szukajcie tu jednak walorów edukacyjnych, bo to po prostu zwariowana książka o szalonych perypetiach dwójki przyjaciół. Jej największym atutem jest rozrywka i ćwiczenie wyobraźni. Przy tej książce dzieci bawią się tak dobrze, że zapominają o rzeczywistym świecie - dopóki nie dobrną do końca lektury.
 
 


"Dziura w serze" Katarzyna Ryrych


Główną bohaterką książki jest 12-letnia Marianna. Jej mama pracuje za granicą jako pomoc domowa, u rodziny produkującej sery. Dziewczynką opiekują się babcia i prababcia, jej mama przyjeżdża tylko na święta i część wakacji. Tym razem jest jednak inaczej, bo mama zaprasza Mariannę na wakacje do siebie, do Belgii. To będzie niecodzienna przygoda - pierwszy lot samolotem i mieszkanie w prawdziwym zamku, a do tego moc niezwykłych przeżyć i nowe znajomości. Marianna odkryje też pewną tajemnicę, która zmieni życie mieszkańców małego belgijskiego miasteczka.
Książkę czyta się bardzo dobrze, posiada sporą czcionkę, zawiera też czarno-białe ilustracje. To przepiękna opowieść o tym, że warto być sobą i wierzyć w swoje możliwości, jednocześnie szanując innych.
 "Penny Pepper Chaos w szkole" Ulrike Rylance


Zdążyliście już poznać Penny - młodą detektywkę? Tym razem w jej szkole odbywają się przesłuchania i Pokaz Talentów przy udziale telewizji, jednak ciągle coś się nie udaje - albo coś znika, albo uciekają zwierzęta, albo zawodzi sprzęt elektroniczny. Wyraźnie ktoś sabotuje to szkolne show, tylko kto to taki? Penny Pepper zrobi wszystko, żeby to wyjaśnić. 
To również okazja poznania wielu ciekawych postaci - Wilmę, sympatyczną koleżankę babci Penny, stale przekręcającą słowa i wyrażenia czy Panią Kunze, prowadzącą miejscową cukiernię.
Jak zawsze nie zabraknie dobrej zabawy i okazji do przeżycia niezwykłej przygody.
Forma książki zachęca do lektury - różnorodne elementy graficzne i obrazki sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie."Charlie zmienia się w kurczaka" Sam Copeland


Książka jest pierwszym tomem serii, a zarazem debiutem autora. 
Tytułowy Charlie to energiczny i optymistyczny dziewięciolatek, uwielbia czytać książki o wulkanach, grać w gry wideo i bawić się ze starszym bratemCharlie nie jest jednak zwykłym chłopcem, potrafi zmieniać się w różne zwierzęta, jednak nie wie, jak to się dzieje. Przemiany Charliego są związane z obawą o zdrowie brata - Henriego. Transformacje przebiegają bardzo niespodziewanie i bywają przyczyną wielu kłopotów i komplikacji. A jaką rolę w tych przygodach odegra kurczak? Tego musicie dowiedzieć się sami. Książka jest napisana świetnym i zrozumiałym językiem, ma wiele humorystycznych elementów. Nas zachwyciły sylwetki grona pedagogicznego widziane oczami dziecka. Poza aspektem rozrywkowym, książka pokazuje też ważne zagadnienia, jak chorobę czy problemy rodzinne.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger