6/22/2021

Próchnica u dzieci. Jak pomóc im dbać o jamę ustną?

Od lat stan zębów polskich dzieci jest bardzo zły. Mówi się nawet o 76% 5-latków dotkniętych próchnicą*. Na tak wysoki odsetek chorych zębów u dzieci ma niestety w dużej mierze wpływ nieodpowiednia pielęgnacja zębów i brak wiedzy o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.


Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna, która atakuje tkanki twarde zęba. Na jej szybki rozwój mają wpływ: zła jakość i słabe uwapnienie tkanek zęba, częste spożywanie słodkich przekąsek oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Niestety nie każdy wie, że pielęgnacja jamy ustnej zaczyna się jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby, czyli od urodzenia. Warto regularnie ją oglądać, żeby umieć zareagować, gdy pojawią się w niej istotne zmiany. Zaleca się również masowanie dziąseł i oczyszczanie ich jałowym gazikiem przynajmniej raz dziennie. 

Kolejny etap w rozwoju jamy ustnej to wyrzynanie się pierwszych zębów. Po pojawieniu się siekaczy można nadal przemywać je jałowym gazikiem, żeby nie podrażniać dziąseł, bo podczas ząbkowania dziąsła są wrażliwe i obolałe. W tym czasie pomocny może okazać się odpowiedni gryzak. Potem przychodzi pora na pierwszą szczoteczkę manualną.

W wieku około trzech lat dzieci chcąc naśladować rodziców i starsze rodzeństwo coraz częściej pragną też mieć swoją szczoteczkę elektryczną. Warto w nią zainwestować jak najszybciej, bo usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej niż zwykła szczoteczka manualna. Kiedy jednak chcemy dokonać zakupu, to często pojawia się problem, bo nie wiemy, jaką pierwszą szczoteczkę elektryczną wybrać.

Czym różni się szczoteczka elektryczna dla dzieci od modelu dla dorosłych?


Szczoteczki dla dzieci różnią się od wersji dorosłej liczbą wykonywanych ruchów oraz delikatnością, a także budową – jest znacznie mniejsza, bardziej poręczna dla małej dłoni. Charakteryzuje je również typowo dziecięcy design, są bardziej kolorowe i często towarzyszą im ulubieni bajkowi bohaterowie. Wszystko to ma swój cel - takie szczoteczki stanowią dodatkową zachętę do mycia zębów, uczą regularności i precyzji ruchów.

Moim zdaniem warto poprosić naszego malucha o samodzielne wybranie własnej szczoteczki - najlepiej podsunąć mu kilka rodzajów i pozwolić wybrać. Szczoteczka dla dziecka powinna mieć miękkie włókno, być poręczna i wytrzymała. My zdecydowaliśmy się na model z bohaterami z filmu "Kraina Lodu 2" w zestawie z etui od Oral B. Do zestawu dołączone są cztery naklejki z motywami z filmu, dzięki czemu nasz maluch może spersonalizować uchwyt wedle własnego gustu. Teraz podczas mycia zębów może towarzyszyć mu ulubiony bohater. Szczoteczka ma bardzo miękkie włókno dla wrażliwych ząbków, a jej okrągła główka pozwala na dokładne czyszczenie małych ząbków.

Nasza szczoteczka jest zasilana akumulatorkiem (nie potrzeba zewnętrznych baterii), który umożliwia pracę przez kilka dni na jednym ładowaniu (około tygodnia). Łagodnie myje zęby, nie jest głośna i dobrze leży w dziecięcej dłoni. Dodatkowo aplikacja Disney Magic Timer jeszcze bardziej umila codzienną higienę jamy ustnej. Podczas mycia zębów, stopniowo ukazują się obrazki z ulubionymi bohaterami. Dzieci mogą zdobywać odznaki i nagrody w miarę zwiększania częstotliwości szczotkowania.


Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie. Na początek pokażmy dzieciom, jak należy myć zęby prawidłowo, najlepiej na własnym przykładzie. Niestety dzieci często robią to źle, a takie mycie nie ma sensu. Rozpoczynamy od zębów przednich i stopniowo kierujemy się do tyłu. Z własnego doświadczenia polecam mycie zębów dziecku do ok. 4. roku życia, a następnie pozwolić mu robić to samodzielnie, ale pod okiem rodzica (przynajmniej do wieku szkolnego).
Dzieci często niechętnie reagują na mycie zębów, pamiętajmy więc, żeby nie czekać z tym obowiązkiem do późna, kiedy maluch jest zmęczony i poirytowany. Nie pozwólmy też, żeby dziecko rozpraszało się podczas tej czynności.


Jak pomagać dziecku przy myciu zębów?- możecie podzielić obowiązki - najpierw przez chwilę dziecko myje ząbki, potem ty przejmujesz szczoteczkę

- myjcie zęby przed lustrem, dzięki temu maluch może wszystko widzieć i naśladować rodzica,

- nie zapominajcie o czyszczeniu języka i policzków

- pamiętajcie o konsekwencji i wprowadzeniu dobrych nawyków

- nie wprowadzajcie nerwowej atmosfery, nie groźcie palcem ani nie róbcie min - mycie zębów na siłę to nie najlepsza metoda

- sięgnijcie po pomocną literaturę, np. Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?Biały ząbek, Basia i dentysta

A przede wszystkim pamiętajmy, żeby mycie zębów i dbanie o jamę usną sprawiało dzieciom przyjemność, a nie było przykrym obowiązkiem.
* https://pulsmedycyny.pl/stan-zebow-polskich-dzieci-wciaz-niezgodny-z-zaleceniami-who-969326

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger