środa, 6 lipca 2016

Rezolutne dziewczyny: Werka rozterka

Ostatnio spotykam coraz więcej ciekawych powieści, których bohaterkami są rezolutne dziewczyny. Cieszy mnie, że powoli wychodzimy z księżniczkowego kręgu i moja córka wybiera takie właśnie pozycje. 
Postanowiłam przedstawić wam bliżej najciekawsze bogaterki tego typu książek dla starszaków - te, po któe moim zdaniem naprawdę warto sięgnąć.
Dziś chce przedstawić wam Werkę Rozterkę, której przygody bardzo polubiła moja 4-latka.


Werka na pewno nie jest "księżniczkowa". Kocha zwierzęta i piłkę nożną, jest niezwykle ciekawa świata i bardzo kreatywna. Przygody, jakie ją spotykają, pomagają jej uświadomoć sobie różne niezwykle ważne sprawy - jak to, że wszyscy popełniamy błędy, że nie powinniśmy oceniać innych pochopnie, że rodzina stanowi ogromną wartość, że można kochać kilka osób równie mocno czy też ile szkód może wyrządzić kłamstwo - nawet to najbardziej niewinne...

Mamy tu więc dynamiczną akcję, ciekawą fabułę i wątek dydaktyczny, ale przekazany niejamo mimochodem. 

"Werka rozterka i nowa niania"Werka ma czwórkę rodzeństwa. Jej mama pracuje w muzeum a tata jest pilotem. Mają jeszcze psa Wafla i fretkę Mariolę i to właśnie Mariola będzie w centrum wydarzeń tej części, bo Werka pewnego dnia postanawia ... zabrać ją do szkoły. Oczywiście robi to po kryjomu i niestety jej niezbyt mądry pomysł ma nieprzyjemne konsekwencje - fretka gryzie jednego z chłopców w palec. 
Werka musi ponieść konsekwencje swojego zachowania. Czy uda jej się uniknąć oddania fretki do sklepu zoologicznego, na co nalega mama? Zdradzę wam jedynie, że z pomocą Werce przyjdzie nowa niania, ale naprawdę będzie się działo :)


"Werka rozterka i dwie nianie"

Tym razem Werka i jej rodzeństwo staną przed problemem zmiany niani - ich ukochana Ania chce wyjechać na urlop i przez jej nieobecność musi zająć się nimi inna osoba. Dzieci obawiają się, że tymczasowa niania może tak spodobać się rodzicom, że zastąpi swoją poprzedniczkę.
Spotkamy tu znany w literaturze motyw złej niani. Dzieci nie będą mogły dogadać się z panią Potts za nic w świecie. Wyniknie z tego sporo nieporozumień i nieprzyjemności. 
W tym tomiku również Werka będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami kłamstwa - zabranie książki koleżanki i szeregu sytuacji z tym zwiazanych.
"Werka rozterka i kempingowa niania"

Tu z kolei pojawia się kłopot w postaci chłopaka niani Ani. Bo jak można nazwać go inaczej, skoro Ania poświęca mu każdą wolną chwilę? Do tego wszystkiego nienajlepiej ukłąda jej się z najlepszą przyjaciółką, bo ta preferuje towarzystwo jakiejś Luizy. 
Gdyby tego było mało - mama postanawia zaprosić chłopaka niani Ani na kemping...
To włąśnie w tej części Werka zrozumie, że kochać można więcej niż jedną osobę i to równie mocno.
"Werka  rozterka i futbolowa niania"

Najbardziej piłkarski tomik ze wszystkich :) Zbliża się turniej piłkarski na który ma pojechać mama Werki. Zarówno to, że mama nie ma pojęcia o piłce, jak i to, że nie pozwala zabrać Werce fretki...
Kolejny problem to problemy Werki w drużynie i konkurowanie z Kasią. Ach, tu zdecydowanie bardziej pomogłaby jej niania Ania. Co zrobi Werka? Czy uda jej się wyznać mamie swoje kłopoty i wspólnie im zaradzić?
Bardzo podoba mi się język tej książki w dużej mierze to zasługa dobrego tłumaczenia, ale również lekkości pióra autorki - Patrici Hermes. Czyta się ją bardzo szybko i nie można nudzić się z nią ani przez chwilę.

Seria skierowana do dzieci w wieku 7+.

Kolejny atut tej serii to bardzo dobra cena - poniżej 10 zł :)

Do kupienia tu - Platon24

2 komentarze:

  1. Jak byłam dzieckiem, to uwielbiałam takie książki

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dość, że świetna książka to jeszcze Werka. Moja Werka będzie zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...