5/07/2018

MagImagine - klocki magnetyczne dla małych dzieci

Są zabawki, które powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Jedna z takich zabawek to klocki. Z jednej strony są źródłem dobrej zabawy, a z drugiej - mają ogromny wpływ na rozwój naszych pociech. Dziś będzie właśnie o zabawie klockami i naszym ostatnim "klockowym" odkryciu - magnetycznych klockach MagImagine, którymi mogą bawić się nawet 2-latki.Początkowo dziecko zainteresowane jest głównie burzeniem zbudowanych przez kogoś budowli. Około roczne dzieci zaczynają ustawiać klocki jeden na drugim - najpierw są to jedynie dwa klocki, stopniowo wieże stają się większe (ok. 1,5 roku - 3 klocki, ok. 2 lata - 6 klocków)*.

Już wiele razy o tym pisałam na blogu, ale ponieważ to bardzo ważne, przypomnę raz jeszcze:

CO DAJE DZIECKU ZABAWA KLOCKAMI?


- rozwija logiczne myślenie

- rozwija wyobraźnię i orientację przestrzenną

- ćwiczy małą motorykę (to bardzo ważne np. w późniejszej nauce pisania)

- ćwiczy koncentrację i precyzję

- ćwiczy koordynację ręka – oko

- wzmacnia wytrwałość i wiarę we własne możliwości

- zachęca do samodzielności

- umożliwia zabawę w grupie

- rozwija kreatywność

- ćwiczy umiejętność planowania i przewidywania konsekwencji swoich ruchów

- rozwija różne umiejętności, takie jak – nauka kolorów, kształtów, pojęcia wielkości, liczenie

- inspiruje do innych rodzajów zabaw, np. tematycznych

- umożliwia ciekawą zabawę w realu ( z dala od szklanego ekranu)

- angażuje do zabawy innych członków rodziny, wzmacnia więziPrzyznacie chyba, że to sporo jak na ,wydawałoby się, niepozorną zabawę klockami?


Pamiętajmy też, że zabawa klockami jest nieoczywista – nie daje konkretnych rozwiązań, zmusza dzieci do myślenia, projektowania, tworzenia samodzielnych konstrukcji. To nie jest zabawka dźwiękowa, którą uruchamiamy jednym przyciskiem, wydaje dźwięk, świeci, a potem nie wiemy, co z nią zrobić i ląduje w kącie.


Na pierwsze przygody z klockami idealne będą klocki zwykłe, drewniane, które wielu z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Około 2. roku życia przychodzi moment, kiedy warto wprowadzić nowe rodzaje klocków. I tu pojawia się problem - jakie klocki będą najlepsze dla naszego 2-latka? Wielu rodziców sięga po sprawdzone Duplo, my również bardzo je lubimy i służyło obu naszym córkom, ale na rynku jest o wiele więcej ciekawych klocków i co pewien czas odkrywam nowe. 
Klocki MagImagine, bo o nich chcę wam dziś opowiedzieć, naprawdę nas zachwyciły - i nie ma w tym cienia przesady. Zamawiając je nie sądziłam, że elementy są tak duże i przyznam szczerze, obawiałam się, że nie uda się z nich zbudować zbyt wielu konstrukcji - zamówiłam więc 2 średnie zestawy w 2 wersjach kolorystycznych. 
Z klockami magnetycznymi bywa różnie. Nie wszystkie klocki tego typu przypadły nam do gustu, a wypróbowałam ich kilkanaście rodzajów. Mamy jedne dobre magnetyczne klocki konstrukcyjne dla nieco starszych dzieci, a MagImagine, które możecie zobaczyć na zdjęciach w tym artykule, są doskonałe nawet dla najmłodszych.


Zalety klocków MagImagine:


- większość elementów to duże klocki, ale doskonale pasujące do dziecięcej rączki (kilka jest nieco mniejszych, przypominających nakrętki, ale 2-latek bez problemu może się nimi bawić, nasz 10-miesięczny synek, który wszystko zwykle pakuje do buzi, bawi się tymi klockami i wcale ich nie zjada :))

- klocki bardzo łatwo się łączą (wystarczy zbliżyć do siebie dwa klocki białymi elementami i już są przyczepione), dzięki temu mogą bawić się nimi dwulatki, a nawet młodsze dzieci, tworzenie pierwszych budowli jest dla nich niezwykle satysfakcjonujące- to klocki magnetyczne, ale wszystkie elementy się ze sobą idealnie łączą (nie odpychają się) - w klockach wykorzystano specjalny system - otwory z magnetycznymi elementami z zapadkami. Zastosowanie dwubiegunowych magnesów umożliwia łączenie się ze sobą wszystkich elementów. Dziecko nie jest w stanie wyciągnąć ich ze środka klocków, a zapadki sprawiają, że połączone elementy tak łatwo się nie zsuwają i dobrze do siebie przylegają, dzięki temu można unieść do góry nawet kilka połączonych ze sobą elementów. 

- dzięki tym klockom dziecko poznaje podstawy fizyki (zasadę działania magnesów)

- zapewniają dziecku doznania sensoryczne (są wykonane z bardzo miłego w dotyku plastiku, miejscami chropowate, mają wypustki, wgłębienia, które stymulują rączkę dziecka)

- doskonale leżą w dłoni, dzięki temu dziecku łatwo się je chwyta i buduje z nich własne konstrukcje 

- mają niespotykane, zróżnicowane elementy (dlatego są doskonałym wyborem po pierwszych, prostych, drewnianych bryłach), w zestawie są różne bryły, koła, elementy zginane, obrotowe itd.

- mają atrakcyjną kolorystykę (są dostępne zarówno w pastelowych, jak i neonowych, wyrazistych kolorach)

- to bardzo dobry design, a więc oswajamy dziecko z dobrym wzornictwem od najmłodszych lat

- przede wszystkim wykonane są z bezpiecznych materiałów (tworzywo "eco - friendly", nie ma nic gorszego, od przypadkowo zakupionych, chińskich klocków bez atestów, szczególnie dla małych dzieci może być to tragiczne w skutkach).


Pomysły na zabawę klockami MagImagine:


- konstruowanie wszystkiego, co podpowiada nam wyobraźnia - z klocków powstają przeróżne fantastyczne stwory, pojazdy, maszyny, a także zwierzęta. 

- zabawa w łowienie rybek - każdy z nas bierze w ręki płaski długi klocek (jak różowy na poniższym zdjęciu), reszta klocków leży rozrzucona na środku i ścigamy się, kto przy pomocy naszej "wędki" zbierze najwięcej "rybek". W tej zabawie nie wolno używać drugiej ręki. Gra znakomicie trenuje zręczność, szczególnie u maluszków.

- budujemy wieżę - kto ułoży wyższą wieżę przy użyciu klocków

- odtwarzanie ciągów - jedna osoba układa ciąg różnych klocków połączonych ze sobą i prosi drugą o odtworzenie takiego samego ciągu - może być to ciąg kształtów lub tych samych kolorów

- znajdź taki sam kształt - dziecko zamyka oczy, wręczamy mu jakiś klocek i jego zadaniem jest rozpoznać jego kształt przy pomocy dotyku i samodzielnie odnaleźć drugi taki sam kształt wśród rozsypanych na ziemi klocków. 

- przyczepki - szukamy w domu i na podwórku miejsc, do których uda się przyczepić nasz klocek (dzieci poznają właściwości magnesów)


*"Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia", J. Cieszyńska, M. Korendo


Nasz zestaw liczy 36 elementów, ale naprawdę zdziwiło mnie, jak wiele można z nich ułożyć. Jeden taki zestaw spokojnie wystarczy do zabawy dwulatkowi. W przypadku większej ilości dzieci lub starszych pociech, warto sięgnąć po większy zestaw. 
My jesteśmy nimi zachwyceni - idealnie sprawdzą się jako prezent z okazji Dnia Dziecka.

Klocki MagImagine można kupić tu - TylkoKlocki.pl (na hasło MALUSZKOWE dostaniecie 10% zniżki - do 20.05).

4 komentarze:

 1. "Mamy jedne dobre magnetyczne klocki konstrukcyjne dla nieco starszych dzieci" - o jakich klockach mowa? Są gdzieś opisane na blogu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak :) http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2017/10/rodzaje-zabaw-dzieciecych-i-ich-wpyw-na.html

   Usuń
 2. Witam, bardzo ciekawy blog, a te klocki wydają się super, my mamy klocki magnetyczne SmartMax, które bardzo polecam, klocki niby dla starszych dzieci, ale nasz dwulatek naprawdę fajnie się nimi bawi.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger