11/15/2013

O smoku, cwaniakach i katoliku ...

Dziś u nas prawdziwa gratka dla "cwaniaków" i "centusiów" ;-)
 Dwie książki z Wydawnictwa Babaryba z lokalnymi ciekawostkami dla mieszkańców i sympatyków Warszawy i Krakowa (i nie tylko).

Jeśli chcecie dowiedzieć się co to jest trąbizupka, sachar, łapowiczki czy rymanarka oraz przekonać się, jak brzmi legenda o wawelskim smoku po angielsku - zapraszamy do lektury :-)
1.  Mała książka o gwarze warszawskiej Marii "Mroux" Bulikowskiej

Jedna z najbardziej zabawnych i pomysłowych książek, jakie kiedykolwiek wpadły mi w ręce :-) 
Książka wcale nie taka mała, jak głosi tytuł - wypełniona po brzegi ciekawostkami o tym, jak mówiło się w stolycy przed laty.

Znajdziemy tu nie tylko odpowiedź na pytanie kim jest cwaniak, fioraja, cierpiarz czy rycerz miotły, ale poznamy zasady wymawiania poszczególnych słów, żeby brzmieć po "warszawsku" :-)
Np. KE → KIE , MI → MNI   "Nakarmnie gołąbeczkie".

Znajdziemy tu również wiele ciekawostek oraz trudne do rozszyfrowania nazwy potraw - jak choćby katolik z tytułu naszego posta (czyli po prostu śledź :-)) czy sachar (czyli lody).
Autorka wprowadza nas także w tajniki stołecznej mody. 
I tu dowiadujemy się na przykład., że łapowiczki - to rękawiczki, a rymanarka - to nic innego jak marynarka :-)

 Gdy już poznamy te wszystkie tajemnice i rozwiążemy końcowy quiz - staniemy się "warszawskim cwaniakiem" z prawdziwego zdarzenia ;-)
Myślę, że taka tematyka może być niezwykle atrakcyjna nawet dla najmłodszego czytelnika i stanowi ciekawe urozmaicenie na "maluszkowej" półeczce.

To książeczka dla  małych i dużych - dorośli będą ją czytać z uśmiechem na twarzy, może nawet z sentymentem, a dzieciaki - zaśmiewać się oglądając ilustracje i słysząc, jak rodzice czytają "zaciągając" po warszawsku.
Ciekawe świata Maluszki na pewno będą zachwycone, to prawdziwa kopalnia ciekawostek, do których naprawdę niełatwo dotrzeć.


 Oprawa graficzna książki jest przemyślana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach.
Ilustracje autorki idealnie oddają przekazywaną treść.Książka kosztuje 34,90 zł, ale teraz w e-księgarni wydawnictwa jest w promocyjnej cenie  
i z prawdziwą pańską skórką gratis :-)


 2. Smok ze smoczej jamy Wandy Chotomskiej

Znana wszystkim krakowska legenda  i kultowa już książka w nowym, dwujęzycznym wydaniu.
W takiej wersji tej historii nie znałam :-)

Twórczości Wandy Chotomskiej chyba nikomu polecać nie muszę.
Do tego mamy tu doskonałe ilustracje Edwarda Lutczyna, którego jestem absolutną fanką (do dziś z sentymentem oglądam ilustrowane przez niego Daktyle, które pamiętam z dzieciństwa).

Na wewnętrznej części okładki nasz Maluszek może własnoręcznie pokolorować smoka i nie tylko jego, a tym samym mieć swój wkład w ostateczny wygląd swojej książeczki :-)

Nieco starsze dzieciaki przy okazji takiej lektury mogą nauczyć się ciekawych zwrotów w języku angielskim.
W wierszowanej formie łatwiej zapadają w pamięć.


Książeczka kosztuje 14,90 zł. 
Obecnie w e-księgarni w promocyjnej cenie - 9.90 :-)


8 komentarzy:

 1. Ciekawy blog dużo można się dowiedzieć. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę! U nas idealnie sprawdziłyby się jako prezent dla mamy (warszawianki) i taty (krakowiaka) ;)
  Szkoda, że nie ma pozycji o "gwarze krakowskiej", bo kilka kwiatków by się znalazło ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele miast ma swoje charakterystyczne słówka :) Zrywki, guguły, chodzenie na dziorgę... Częstochowa też może wydać swój słownik :)

   Usuń
  2. To prawda. Taka pozycja o gwarze krakowskiej też nam się marzy :-)

   Usuń
 3. "Smok ze smoczej jamy"!!!!! Po angielsku!!!!! Wznowione wydanie!!!!! Nie wierzę!!!!! To jest moja absolutnie najukochańsza książka z dzieciństwa! Tata sklejał mi ją niezliczoną ilość razy bo przez jej ciągłe kartkowanie była w strzępach! Mam ją do dziś, do dziś znam na pamięć i czeka teraz na półce na kolejnego właściciela... A tu się okazuje, że wznowili wydanie! Ta książka w 100% na to zasługuje!!!!! Pozdrawiam serdecznie =)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger