2/25/2014

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię

Honor, miłość, tęsknota, wierność, chciwość, podstęp, zbrodnia i przygoda - 
a wszystko to opisane mistrzowskim językiem  Dino Buzzatiego, przyprawionym subtelnością i nieco gorzkawym humorem.
Odkąd usłyszałam o tej książce, bardzo chciałam ją przeczytać. I było warto :-) 
To wspaniała opowieść dla dzieci i dorosłych.
Tutaj magia przeplata się ze zbrodnią, niedźwiedzie żyją wśród ludzi - wraz z nimi bawią się i smucą, a momenty grozy i radości wzajemnie się uzupełniają.
Gdy dodamy do tego niezwykłe wydanie - papier, okładkę, ilustracje autora - wszystko dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, otrzymamy bardzo smaczny kąsek, nawet dla wymagającego czytelnika :-)Słowa uznania dla wydawnictwa Czuły Barbarzyńca za to wydanie. Takie książki czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Na początku poznajemy wszystkich bohaterów, co stanowi pewien rodzaj wprowadzenia w przygody, jakich za chwilę będziemy świadkami.


Proza przeplata się tu z wierszem, świetnie się wzajemnie uzupełniając.


Dino Buzzati opowiada nam historię niedźwiedzi, na czele z ich mądrym i sprawiedliwym królem Leoncjo, zamieszkujących niedostępne góry. Pewnej straszliwej zimy, gdy zwierzętom grozi śmierć głodowa, postanawiają one opuścić zamieszkiwane od lat górskie kryjówki i zejść na dół, do ludzi. Król Leoncjo ma również nadzieję odnaleźć tam swojego synka, który został porwany.
Wyprawa niedźwiedzi rozpoczyna szereg niezwykłych przygód - niekiedy brutalnych, do tego stopnia, że czytelnik obawia się, że zwierzęta nie wyjdą z tego całe, a czasami magicznych - za sprawą różdżki profesora de Ambrosiis. Ostatecznie niedźwiedziom udaje się opanować ziemie zamieszkiwane przez ludzi i król Leoncjo obejmuje władzę. Rządzi mądrze i sprawiedliwie, a ludzie i zwierzęta żyją w zgodzie i przyjaźni.
Ale jak możecie się spodziewać, stan ten nie trwa wiecznie. Poczciwe niedźwiadki nie są tak niewinne, jak Leoncjo naiwnie sądził. Wiele sytuacji zadziwi starego króla. Rozczarowanie, kłamstwo i podstęp zdominują końcową część utworu. Musi wydarzyć się tragedia, żeby zwierzęta pojęły, jak bardzo się zmieniły i aby poszły wskazaną przez swego króla drogą.
Morał i krytyka ludzkich zachowań na pewno nikomu nie umkną, bo autor wielokrotnie do nich nawiązuje :-)

Jeśli poszukujecie książki innej niż wszystkie i nie zrażają was opisy bitew - to zdecydowanie sięgnijcie po tę książkę. 

Można ją kupić TU.


7 komentarzy:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger