5/14/2014

Co robią mrówki?

Większość naszych rodzinnych spacerów trwa dłużej, niż planujemy :). 
Najczęściej powodem tego jest chęć zbadania przez naszą córę wszelkich ciekawostek przyrodniczych napotkanych po drodze. 
Są to zarówno rośliny, jak i zwierzęta, ale największym zainteresowaniem cieszą się te najmniejsze stworzonka hasające po ziemi i trawie. 
Godzinami może przyglądać się mrowisku, krecim kopcom, dżdżownicom, mrówkom, muchom, ślimakom, bąkom i pająkom i z radościom relacjonuje nam co zobaczyła :-)Nie obywa się też bez zbierania kolekcji kamyczków, kwiatków, ciekawych roślinek, patyczków - i czego jeszcze nie zapragnie :-)
Nie było rady, musieliśmy rozejrzeć się za jakąś ciekawą lekturą o tej tematyce. I nie było to wcale takie trudne. :)
Znaleźliśmy książkę, które świetnie pokazuje świat maleńkich stworzeń - za pomocą ciekawych, szczegółowych ilustracji, wierszowanych zagadek i interaktywnych zadań -
"Opowiem ci mamo, co robią mrówki", duetu Katarzyna Bajerowicz (ilustracje) i Marcin Brykczyński (wiersze).


Książka jest z rodzaju "kartonówek" i ma zaokrąglone rogi.
Bardzo szczegółowo i zarazem zabawnie przedstawia świat owadów i innych drobnych stworzeń. Oczywiście głównymi bohaterkami są mrówki, ale towarzyszy im wiele innych leśnych osobistości.
Mamy tu biedronki, świerszcze, ślimaki, pająki, dżdżownice, rohatyńce, gąsienice, mszyce, ćmy i to wcale nie wszyscy bohaterowie tej książki.Co pewien czas pojawia się zadanie dla naszych małych czytelników: szukanie szczegółów, labirynt, ćwiczenia na spostrzegawczość.
Widok mrówek z piłą motorową czy siekierą na pewno nie jest powszechny :) ale dzięki takim zabawnym pomysłom lektura tej książki jest jeszcze przyjemniejsza. 
Ulubionym motywem naszej Helenki jest płaczący świerszcz, któremu popsuto skrzypce...
Tekstu nie mamy tu wprawdzie zbyt wiele, ale to jak będziemy z niej korzystać zależy tylko od naszej kreatywności. Młodsze dzieci można prosić o odnajdywanie różnych szczegółów (jest ich tu tyle, że takiej zabawie nie byłoby końca :)), o wskazanie konkretnego owada lub np. wszystkich czerwonych elementów na obrazku. To świetne ćwiczenie na spostrzegawczość, a jednocześnie uczy nowych słów i korzystnie wpływa na rozwój mowy. 
Nieco starsze dzieci mogą same opowiadać historie na podstawie książkowych ilustracji. 
Taka zabawa z kolei fantastycznie rozwija kreatywne myślenie i umiejętność formułowania wypowiedzi.


Kto wie, czy dzięki tej książce nie rozwiniemy w dziecku przyrodniczej pasji? 
Jeśli mali czytelnicy pragną poznać więcej szczegółów ze świata tych niewielkich stworzonek, to zachęcam do zerknięcia tutaj: www.mrowisko.nk.com.pl
Czeka tu na nas masa przyrodniczych ciekawostek :-)
Znajdziecie tam też nazwy i krótkie opisy wszystkich owadów z książki. 
Muszę przyznać, że o wielu z nich nie miałam pojęcia :)

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Można ją kupić TU.


5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa :) i ładnie ilustrowana, coś dla mojego brzdąca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna! Podoba mi się ... :) Chyba zacznę zapisywać wszystkie fajne książki, żeby później kupić, jak tylko Hania podrośnie, hehe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książeczka i ślicznie wydana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. A część druga - o pająkach - jest na podobnym poziomie. Wierszyki równie fantastyczne - zapraszamy na naszego facebooka - tam do wygrania jeden egzemplarz książki o pająkach. (https://www.facebook.com/ksiazeczkowo?ref=bookmarks)
  Zapraszamy na nasz blog: www.ksiazeczkowo.pl

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger