5/23/2014

Klocki - uczą, bawią, rozwijają!

W dziecięcych sklepach aż roi się od grających i świecących plastikowych zabawek. 
Prawie wszystkie opatrzone są dumną nazwą - zabawki edukacyjnej czy interaktywnej. 
Ale czy tak naprawdę są to zabawki edukacyjne? 
Czy nie chodzi w nich o odtworzenie i powielenie jednego i tego samego działania przez dziecko? 
Czy takie zabawki pozostawiają wyobraźni dziecka pole do popisu?
Co kreatywnego może być w przyciskaniu przycisków, żeby zabawka wydała dźwięk czy żeby zaświeciło się światełko?Nie jestem zwolenniczką otaczania dziecka zbyt dużą ilością zabawek. Staram się raczej wybierać takie, które dają wiele możliwości zabawy, które można wykorzystywać na różne sposoby i które pobudzają wyobraźnię dziecka. 
Do naszych ulubionych zabawek z pewnością należą klocki. Przeróżne rodzaje klocków :-) 

- drewniane - rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pozwalają budować różne konstrukcje, dzięki nim dzieci poznają kształty i figury geometryczne, urządzamy sobie nawet zawody na najwyższą wieżę :-)

- plastikowe wciskane (np. duplo) - zarówno zestawy tematyczne wzbogacone o ludziki, zwierzątka i pojazdy, jak i podstawowe zestawy konstrukcyjne. Korzystamy z jednych i drugich. Jedne uczą odwzorowywania, a drugie samodzielnego konstruowania własnych budowli. Takie klocki łatwo się ze sobą łączą i to na tyle stabilnie, że budowlę można obracać i przesuwać (co w przypadku klocków drewnianych jest niemożliwe).

- nietypowe - ten rodzaj klocków gości u nas dopiero od niedawna. Mogą być to płaske figury z naciętymi brzegami, które można na siebie nakładać, klocki typu jeżyki, gwiazdki i wiele innych.

Od kilku tygodni testujemy zestaw klocków, których wcześniej nie znaliśmy.
Są to klocki "Magiczne kształty" ze sklepu Tylkoklocki.pl.

W plastikowym wiaderku znajduje się 55 klocków w 6 jaskrawych kolorach - żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, czerwony i fioletowy. Ich oryginalny wygląd i ostra kolorystyka zachęcają do zabawy. 
Klocki są plastikowe i mają różne kształty
Na zdjęciu poniżej - kolory i kształty wszystkich klocków.Klocki raczej łatwo łączą się ze sobą, ale 2-letnie dziecko ma trochę trudności z układaniem z nich bardziej skomplikowanych konstrukcji. Trzeba je dość mocno dociskać, żeby się trzymały. 
Konstrukcje z tych klocków bardzo łatwo zdemontować, więc stworzonymi z nich figurami raczej długo się nie pobawimy. 
Ale możemy z nich stworzyć naprawdę ciekawe konstrukcje :-) 
Starsze dzieci mogą bawić się nimi na różne sposoby - np. losując 10 przypadkowych klocków i mając za zadanie ułożenie z tych klocków jakiejś budowli, stwora czy rośliny. Takie konstrukcje mogą okazać się bardzo zabawne i pomysłowe :). Mogą również rywalizować ze sobą starając się wykonać z nich jak najdłuższego "węża". Im dłużej bawimy się tymi klockami, tym więcej pomysłów na oryginalne budowle przychodzi do głowy.

Młodsze dzieci mogą próbować łączyć ze sobą mniejszą ilość klocków. To świetne ćwiczenie sprawności manualnej i precyzji ruchów. Połączenie tych klocków przez malucha to nie lada wyzwanie :) Nasza córka sama tworzy z nich lizaki i łyżki. 
Lubimy także wykorzystywać nasze klocki w zabawie w sklep - są one wtedy naszym towarem. Podczas takiej zabawy klocki nie są już zwykłymi klockami. Dzięki naszej wyobraźni stają się owocami, warzywami czy słodyczami kupowanymi w sklepie :)
Gdy córka zaprasza nas na popołudniową herbatkę, to klocki pełnią rolę słodkich babeczek na deser :)
Można je wykorzystać podczas nauki kolorów - np. wrzucając czerwony klocek do pojemnika, poprosić dziecko o wrzucenie tam pozostałych czerwonych klocków. Podobnie możemy uczyć figur geometrycznych.Zabawy z klockami stymulują rozwój dziecka w wielu obszarach. 
Począwszy od zdolności manualnych i wyobraźni, poprzez koncentrację i wytrwałość, aż po zachowania społeczne umiejętność współpracy i dzielenia się (podczas zabawy z innymi).

Klocki to świetna, uniwersalna zabawka - zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
Trzeba tylko wybrać odpowiedni rodzaj dostosowany do wieku i zainteresowań naszego dziecka :-)
Na szczęście są sklepy, które mogą pomóc nam w wyborze tych najciekawszych. 
Takim sklepem na pewno jest Tylkoklocki.pl - jak sama nazwa wskazuje, mamy tu TYLKO KLOCKI, ogromny wybór przeróżnych rodzajów klocków :)Zachęcam was do zanurkowania w tym "klockowym morzu" i znalezienia tych waszym zdaniem najciekawszych - tym bardziej, że do jutra (24.05) można zrobić tam zakupy nie płacąc za przesyłkę :)
A już niedługo święto wszystkich dzieciaków :)

A jakie są wasze ulubione "klockowe" typy?


4 komentarze:

 1. Hela jaką ma śliczna fryzurkę. :) U nas jesteśmy na etapie burzenia wszystkiego, i budowania wież na autkach. ;) Może kiedyś i te klocki do nas dojdą . :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takich nie mamy, wygladają świetnie musze zapamiętać je i pod choinkę chłopcom sprawię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe klocki, takich jeszcze nie mamy :) Z tego co zaobserwowałam, można z nich zbudować wszystko, a ograniczać nas może tylko nasza wyobraźnia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy właśnie te klocki i zdecydowanie polecam! Jedna z córeczek dostała je na gwiazdkę i do teraz obydwie chętnie się nimi bawią. Młodsza (22-miesięczna) też świetnie sobie z nimi radzi i często po nie sięga. Fakt, zastosowanie u nas też mają różne - cukierki, ciasteczka, a nawet były jajkami wielkanocnymi ;) Mogłyby tylko mocniej się siebie trzymać.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger