6/27/2014

Porozmawiajmy o ... - "Puszek, druciak, zakładka i inne isty"

Dzieci zadają masę pytań. 
Nic dziwnego, w końcu dopiero uczą się świata i wielu pojęć oraz zjawisk po prostu nie rozumieją.
Nie ma głupich pytań. Każde powinniśmy traktować poważnie i starać się na nie odpowiedzieć - ciekawie i zrozumiale. 
Jeśli tak będzie, zachęcimy nasze dziecko do obserwowania i analizowania otaczającej je rzeczywistości, a tym samym pomożemy mu lepiej się rozwijać.

O tym właśnie jest książka, którą dziś chcę wam pokazać. 
To zbiór rozmów cierpliwego i kompetentnego narratora - wykładowcy, profesor socjologii Anny Karwińskiej z 9-letnią Alicją oraz jej niezwykłymi zabawkami.O czym właściwie są te rozmowy? Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych, a jednocześnie dość trudnych dla dziecka tematów. Kultura, sztuka, społeczeństwo, uczciwość, reklama, bieda i wiele innych.
Tematy, kórych wyjaśnienie może nam się początkowo wydać zbyt trudne dla dziecka (książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat). 
Jak się okazuje, nie jest to niemożliwe - wręcz przeciwnie. Można wyjaśnić je przy pomocy ciekawych przykładów, bardzo przystępnie i jasno. Wielokrotnie pomagają w tym pytania pomocnicze, jakie narrator zadaje dzieciom - to one często same wpadają na właściwy trop i dzięki temu lepiej rozumieją prezentowane zagadnienie.
Ogromnym atutem książki, poza niezwykle ciekawą treścią i oryginalnym pomysłem są fantastyczne ilustracje Jana Bajtlika. Ich plakatowy styl idealnie komponuje się z tematami, jakie tu poruszono.
Pomagają dzieciom jeszcze lepiej wyobrazić sobie różne abstrakcyjne zjawiska i zrozumieć przykłady.


Na końcu każdego z rozdziałów zamieszczono kilka pytań do czytelnika, które pozwalają mu aktywnie uczestniczyć w lekturze. 
Sposób wyjaśniania tematów, jaki profesor Karwińska przedstawia nam w tej książce, może stać się dla nas  prawdziwą inspiracją. Podobnie możemy prowadzić rozmowy na masę innych tematów. 
Co więcej, książka aktywizuje także rodziców. Zachęca do wspólnego przygotowywania różnych prac plastycznych, zestawień, które pojawiają się w końcowych pytaniach, słowem nie pozwala na bierną lekturę, tylko proponuje masę wpólnych działań.
Jeśli niektóre tematy wydadzą wam się zbyt skomplikowane, czy nudne dla waszego dziecka, można spróbować nieco je uprościć czy skrócić, bez szkody dla dalszej części lektury.
To my, rodzice, najlepiej wiemy, co zaciekawi nasze dziecko, a co je zniechęci do dalszego pogłębiania wiedzy.


"Puszek, druciak, zakładka i inne isty" to kolejna książka z serii Liczby kultury wydana przez Narodowe Centrum Kultury
Tym razem na tapecie jest socjologia, w poprzedniej książce z tej serii, którą jakiś czas temu przedstawiałam wam na blogu (TU) - przybliżono dzieciom ekonomię i gospodarkę.

Książkę można kupić m.in. TU.

3 komentarze:

  1. Zapowiada się bardzo fajnie. Aż żałuję, że Hania jeszcze za mała ale co się odwlecze...to wiadomo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa książeczka :) I z tego co czytam nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Super :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger