7/29/2014

Urocze historyjki dla maluchów

Jeśli poszukujecie książkowych inspiracji dla 2-3 latków, to myślę, że spodobają się wam moje dzisiejsze propozycje książkowe.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te książki to dwa solidne tomiska, raczej dla starszych dzieci, ale nic bardziej mylnego. 
Może są spore objętościowo - kazda z nich to prawie 90 stron - ale jest to głównie zasługa całostronicowych ilustracji, bo historie nie są zbyt długie - w sam raz dla malucha :)Autorką opowiadań jest Greta Carolat. W każdej z książek znajdziemy kilka opowiadań o zwierzątkach. Ich przygody są dzieciom bardzo bliskie, bo opowiadają o ich własnych problemach i radościach.

Pierwsza z książek - "Miś Byś i przyjaciele" zawiera 3 opowiadania. 


Każde z nich jest bardzo bogato zilustrowane, więc podczas lektury nasz maluszek może dokładnie śledzić wszystkie wydarzenia na obrazkach - dzięki temu dużo łatwiej będzie mu skupić uwagę na czytanej treści.

Pierwsze opowiadanie porusza temat dzielenia się i wspólnej zabawy. Misia Bysia odwiedza dzik Mozart i razem planują wspólną zabawę. Niestety jak się okazuje, wcale nie jest to takie łatwe - Byś wcale nie ma zamiaru pozwolić Mozartowi bawić się swoimi zabawkami. Dziczek czuje się odtrącony i całkowicie traci ochotę do zabawy. Trochę czasu upłynie zanim Byś zrozumie na czym polega sztuka dzielenia się i zacznie czerpać z niej przyjemność.


Kolejna historyjka opowiada o niechęci Bysia do mycia głowy. Ten problem dotyczy chyba sporej części maluchów :) Byś ucieka się do wszelkich sposobów, żeby uniknąć tego zabiegu, ale czy uda mu się usunąć pozostałości z miodu, który wylał mu się na głowę, nie myjąc jej?


Ostanie opowiadanie przybliża maluszkom temat wypadania mlecznych ząbków. 
W tej historii poznamy krecika Feliksa, który towarzyszyć nam będzie we wszystkich opowiadaniach następnej części. To właśnie jemu rusza się ząbek i choć początkowo bardzo mu się to podoba, z czasem ogarnia go przerażenie. Bardzo pomocna okazuje się opowieść przypadkowo spotkanego niedźwiadka, który opowiada mu o swojej przygodzie z ruszającym się zębem a następnie pokazuje nowy ząbek, który wyrósł w miejscu poprzedniego.


Kolejna książka z uroczymi historyjkami dla najmłodszych to "Krecik Feliks i jego przygody".


Tu również czekają na nas 3 historyjki.
Pierwsza z nich porusza temat sprzątania. Nie wszystkie maluchy mają ochotę na sprzątanie swoich zabawek po skończonej zabawie. Ciekawa przygoda krecika być może przekona je do tego zajęcia :)


W drugim opowiadaniu krecik boryka się ze smutkiem i nostalgią, bo jego ukochany przyjaciel - królik Flap musiał na pewien czas wyjechać. Wszyscy starają sięgo pocieszyć, ale nie jest to takie proste. 
Jeśli ciekawi was, jak udało się krecikowi odzyskać dobry humor - koniecznie przeczytajcie to opowiadanie :)


Na koniec krecik pokazuje nam, jak bardzo potrafi być marudny i znudzony. Nic mu się nie podoba i na nic nie ma ochoty. Brzmi znajomo? W końcu nie tylko maluchy miewają takie słabsze dni :)
Ale jak tu się w końcu przyznać, że jakaś zabawa prezentuje się całkiem interesująco, skoro od rana ma się ochotę tylko marudzić?
Na szczęście przyjaciele potrafią tak podejść krecika, że ponownie odzyskuje on dobry humor :)


Przyjemne, ciepłe i ślicznie zilustrowane opowiadania dla najmłodszych.
Ich tematyka może być wstępem do wspólnej rozmowy - o emocjach i lękach maluszków. 

Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Jedność.
Można je kupić m.in. TU/TU.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger