9/10/2014

Wyprawka maluszka: Pobaw się ze mną!

Moment przyjścia na świat naszej córki całkowicie zmienił nasze życie. 
Doszły zupełnie nowe obowiązki, stres związany z jej samopoczuciem i zdrowiem oraz obawy przed tym, czy sobie ze wszystkim poradzimy. 
Z czasem wszystko stawało się dla nas coraz bardziej naturalne i czuliśmy się bardziej pewni zajmując się naszym dzieckiem. Najbardziej pomagały nam jednak nie rady przyjaciół czy rodziny, ale nasza własna intuicja. Staraliśmy się wczuć w nasze dziecko i domyślić się czego w danym momencie potrzebuje. Z czasem wychodziło nam to coraz lepiej :)
Od pierwszych dni jej życia wymyślaliśmy różne "zabawy", żeby umilić jej momenty aktywności - przecież noworodek nie tylko śpi i je :)
Pomysły nasuwały się nam same, czasem inspiracji szukaliśmy w książkach czy internecie.
Brakowało nam jednak lektury, w której znajdziemy opis ciekawych aktywności dla naszego maleństwa już od pierwszych dni jego życia, pokazanych w sposób przejrzysty i chronologiczny - najpierw zabawy dla najmłodszych, następnie nieco starszych, aż po kilkulatki.
Będąc w drugiej ciąży postanowiłam dopracować tę kwestię znacznie lepiej :)
Dziś podzielę się z wami moją listą lektur na temat zabaw z noworodkiem, niemowlakiem i nie tylko - to takie moje TOP 5 :).
Książka autorstwa Margaret Sasse - międzynarodowej ekspertki w dziedzinie gimnastyki dziecięcej i założycielki znanego centrum aktywizacji małych dzieci. Jej zdaniem zabawy gimnastyczne od pierwszych dni życia wpływają na kształtowanie się umiejętności przygotowujących do mówienia, czytania i pisania, a poza tym fantastycznie rozwijają ruchowo i sprawiają dziecku wiele radości.


W książce czeka na nas cała masa propozycji ćwiczeń, które umożliwią świetną rodzinną zabawę. 
Dla noworodka, niemowlaka i przedszkolaka :)
Książka jest czarno-biała, zabawne ryciny pomagają nam wyobrazić sobie, jak powinno wyglądać dane ćwiczenie.
Oprócz ćwiczeń czeka tu na nas sporo ciekawych informacji na temat różnych etapów rozwoju dziecka.


Wiadomo, że pomysły na zabawy z noworodkiem są dość ograniczone, bo takie maleństwo dopiero zaczyna odkrywać otaczający świat, ale jest naprawdę sporo możliwości, żeby dostarczyć naszemu maleństwu różnych bodźców poznawczych.
Możemy przecież z nim tańczyć, kłaść je na na chwilę na brzuszku, przytulać, kołysać, huśtać, masować, głaskać, delikatnie łaskotać, możemy spoglądać mu w oczy, uśmiechać się - większość z tych rzeczy robimy intuicyjnie, nawet nie zdając sobie niekiedy sprawy, jakie to ważne dla naszego maleństwa.
Z czasem wachlarz tych możliwości znacznie się powiększa.
Ta książka, w odróżnieniu od poprzedniej jest bardzo kolorowa, dzięki czemu przegląda się ją z prawdziwą przyjemnością :)
Książka podzielona jest na kategorie wiekowe, do każdej z nich dopasowano odpowiednie zabawy.
Są tu zabawy dla maluszków od dnia ich narodzin, następnie od 3 miesięcy, 6 miesięcy, 9 miesięcy, 12 miesięcy, 18 miesięcy, 24 miesięcy, 30 miesięcy, od 3 lat, 4 lat i od 5 lat.
Większość z nich nie wymaga od nas specjalnego przygotowania - jeśli potrzebne są jakieś akcesoria, to najczęściej można je znaleźć w domu. 
Zabawy są niezwykle pomysłowe i często zaskakują swoją prostotą, czytając niektóre z opisów dziwiłam się, że sama na to nie wpadłam :)


Są tu zarówno zabawy, które zajmą dziecko na krótką chwilę, jak i takie, które gwarantują nam długą, rodzinną rozrywkę.
Ważne, że autorzy zwracają uwagę na to, jak można wykorzystać otoczenie i nasze gesty, żeby zorganizować aktywności naszym maluszkom.
Każdy rozdział (zabawy odpowiednie dla danego wieku) poprzedza krótki opis tego, co dziecko potrafi wraz z ciekawymi wskazówkami dla nas.


Opisy zabaw są krótkie, więc wystarczy szybko rzucić na nie okiem w poszukiwaniu nowych inspiracji, nawet kiedy brakuje nam czasu na lekturę :)
Czasami zamiast opisu konkretnej zabawy znajdziemy pomysł, który pomoże nam wymyślić własny scenariusz aktywności dla naszego maleństwa.
To kolejna fantastyczna książka, która wprowadza nas w świat zabaw z naszym dzieckiem. Czeka tu na nas ponad 100 propozycji zabaw dla dzieci do ukończenia 1 roku życia.
Wszystko jest tak atrakcyjnie podane, że czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Zdjęcia uroczych bobasów podczas zabaw dodatkowo zachęcają do wypróbowania ich we własnym domu :)
Znajdziemy tu aktywności, które uczą maluszki świadomości swojego ciała, rozwijają słuch i wzrok, stymulujące zmysł dotyku, wspierają rozwój emocjonalny i umiejętności społecznych, wspierają koordynację oko-ręka, rozwijają podstawowe sprawności ruchowe, pogłębiają więź z rodzicem i wzajemne zaufanie, ćwiczą chwytanie i wypuszczanie, rozwijają świadomość przestrzenną, uczą związków przyczynowo-skutkowych i dające wiele innych możliwości.


Oprócz opisów zabaw oraz informacji o tym, jak wpływają one na nasze maleństwo, znajdziemy tu także wiele ciekawych wskazówek dla rodziców na różne tematy - kolka, organizacja, spanie w nocy, angażowanie innych, bezpieczeństwo, niepokój czy podróże.
Na końcu czeka na nas słowniczek i indeks - zabaw oraz umiejętności.


Książka ma charakter wspierający i inspirujący. Nie narzuca zabaw, tylko je proponuje. To my - rodzice, na podstawie obserwacji naszego maleństwa sami decydujemy, która zabawa mu się podoba, a którą powinniśmy sobie darować.
Autorzy książki to eksperci w dziedzinie rozwoju dzieci, a jednocześnie doświadczeni rodzice.
Książka podzielona jest na 4 części, według wieku naszego dziecka - od narodzin, od 3 msc, od 6 msc i od 9 msc, dzięki temu z łatwością znajdziemy zabawy, kóre aktualnie nas interesują.
Bardzo ciekawym pomysem jest zamieszczenie w książce wielu znanych wierszyków i piosenek, które możemy wykorzystać podczas zabaw z naszym maleństwem. 
Jeśli przeczytacie poprzednią książkę, to naturalną koleją rzeczy będzie sięgnięcie po tę - dla rodziców małych dzieci. Gdy nasz maluch kończy rok, wchodzi w zupełnie nowy etap aktywności. Chodzi lub niedługo zacznie i jego wymagania ruchowe i poznawcze wzrastają z każdym dniem.


W książce znajdziemy zabawy dla dzieci od roku do około 3 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby najciekawsze pomysły stosować dłużej :)
Ppropozycje są bardzo różnorodne - mamy tu odgrywanie ról, ćwiczymy pamięć wzrokową, poczucie rytmu, postrzeganie przestrzenne, poznanie zmysłowe, koordynację ręka-oko oraz oko-stopa, motorykę małą i dużą, kreatywność, mowę, równowagę, uczymy się rozpoznawać kolory, rozwiązywać problemy, dostrzegamy różnice w kształtach i rozmiarach, zabawy wspierają również świadomość własnego ciała i umiejętności społeczne - słowem rozwijają dziecko we wszelkich niezbędnych kierunkach.


Cała książka jest bardzo kolorowa i przejrzysta. ponad 270 stron czyta się z prawdziwą przyjemnością - również dzięki uroczym zdjęciom dzieci.
Znajdziemy tu ponad 100 wesołych i twórczych zabaw.
Niestaty nie miałam takiej książki, gdy przyszła na świat Helenka. Owszem miałam różne albumy małego dziecka itp. ale nie mogłam w nich szczegółowo notować kolejnych zmian, jakie udawało mi się zaobserwować u mojego dziecka - a szkoda, bo w pierwszym roku swojego życia dziecko rozwija się w naprawdę ekspresowym tempie!
Spisywanie naszych obserwacji w takiej formie byłoby dla niej przepiękną pamiątką. Notowanie kolejnych skoków rozwojowych, pojawienia się kolejnych ząbków, wprowadzania kolejnych posiłków i ulubionych zabaw, a także wszystkich naszych wspólnych zabawnych momentów - a było tego trochę. Niestety pamięć bywa zawodna, a spisywanie tego wszystkiego w różnych miejscach powoduje, że traci się nad tym kontrolę. 
Tym razem chciałabym zapisywać wszystko, co ciekawe w takim właśnie kalendarzu. Myślę, że będzie to wspaniała pamiątka dla mojego dziecka :)
Kalendarz jest doskonale wydany - twarda oprawa  pozwoli mu przetrwać największe zawirowania :)
Na przedniej okładce znajduje się okienko, w którym można umieścić własne zdjęcie, żeby nasz kalendarz był naprawdę osobisty - co oczywiście zamierzam uczynić :)


W górnej części każdej strony, w serduszku, znajduje się numer - to kolejny dzień życia naszego dziecka. Obok możemy dodać dokładną datę oraz zaznaczyć dzień tygodnia. Pod serduszkiem znajdziemy nawet symbole meteorologiczne, które pomogą nam zachować w pamięci pogodę, jaką mieliśmy danego dnia :)


Poza miejscem na własne spostrzeżenia i notatki, mamy tu masę ciekawych informacji. Porady, jakie tu znajdziemy są udzielone fachowo i zrozumiale. Zostały przedstawione w porządku chronologicznym - w zależności od wieku niemowlęcia.
Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich rodziców, a ponieważ można ją spersonalizować - to stanie się również piękną pamiątką dla naszego maluszka.Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Jedność.

Można je kupić tu:
1. Smart Start. Praktyczne ćwiczenia według metody "Udanego startu"
2. "Mamo, pobaw się ze mną. 1001 zabaw na 5 lat udanego rozwoju"
3. "Zabawy z niemowlakiem czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka"
4.  "Zabawy z małym dzieckiem czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka"
5. "Mama i jej niemowlę. Kalendarz pierwszego roku dziecka"

Chętnie poznam wasze propozycje książkowe z zabawami dla niemowląt i małych dzieci.
Podzielcie się nimi :)


***
Zobacz inne produkty z cyklu Wyprawka Maluszka :)
Kliknij w poniższy banner.

8 komentarzy:

 1. świetne ;)http://swiatamelki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję za inspirację i zapraszam czasem do siebie http://quillingowamama.blogspot.com/2014/09/zabawy-z-maluszkiem_19.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ktoś może ma i chcę odsprzedać . Poszukuję smart start od paru msc.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do tego polecam otulacze bambusowe o których z reguły nawet się nie myśli, a bardzo się przydają

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger