9/26/2014

Zrelaksowana mama

Jakiś czas temu zostałam poproszona przez portal "Miasto dzieci" o przetestowanie internetowych warsztatów dla rodziców.
Wychowanie dziecka to proces niezwykle wymagający i nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy to co robimy jest właściwe, dlatego wiedzy w tym temacie nigdy za wiele.
Ogromnym atutem tego kursu jest to, że można w nim uczestniczyć, kiedy tylko ma się na to czas i ochotę - nie muszę tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy, wszystko odbywa się w domu, przy komputerze. 
Jeśli jesteście ciekawi, co sądzę o warsztatach Zrelaksowana mama - zapraszam do lektury :)


Od razu zdradzę wam, że nie znoszę kursów pozbawionych konkretów, w których przydługie sesje są pełne tzw. "lania wody" czyli w kółko powtarzane jest to samo przy użyciu nieco innych słów. Mało tego, informacje te są dla wszystkich jasne i oczywiste i nie wnoszą w nasze życie niczego nowego - ale mądrze brzmią.
Decydując się na udział w tych warsztatach miałam nadzieję, że będą one inne - że pozwolą mi zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad moim sposobem wychowywania dziecka, że pomogą mi spojrzeć na siebie i nasze rodzinne relacje z dystansem, że zwrócą moją uwagę na istotne kwestie, o których może nie pamiętam na co dzień oraz pozwolą mi jeszcze lepiej zrozumieć moje dziecko i wczuć się w nie, a przy okazji - utwierdzą w przekonaniu, że moje intuicyjne podejście do wychowania dziecka jest właściwe.
Krótko mówiąc miałam nadzieję na poruszenie w nich wielu praktycznych kwestii, a nie przeładowanie zbędną teorią. I nie zawiodłam się.
Naprawdę warto było poświęcić kilkanaście godzin (rozłożonych na kilka tygodni), żeby się nad tym wszystkim zastanowić. Co ważne, całość przebiega w bardzo relaksacyjnej atmosferze, jest sporo czasu na autorefleksję, w czym pomagają ćwiczenia praktyczne, jakie tu znajdziemy.
Autorką kursu jest pani Krystyna Łukawska - psycholog i psychoterapeutka kliniczna.


Warsztaty to również korzyści dla nas samych - rodziców :)


Kurs składa się z 7 modułów

- Przekonania (wzorce zachowań, jakie wynieśliśmy z rodzinnego domu i przekazujemy dalej, w tym module dowiemy się, które z nich powinniśmy wyeliminować z naszej codzienności)

- Uważność (o impulsywności i sposobach radzenia sobie z nią, o uważnym słuchaniu, empatii i dobrej komunikacji)

- Emocje (złe emocje a poczucie winy, brak cierpliwości i opanowania - jak nauczyć się ze spokojem reagować na złe zachowanie naszych dzieci)

- Dbanie o siebie (o akceptacji siebie, wybaczaniu sobie i pozbyciu się poczucia winy związanego z naszym rodzicielstwem)

- Naturalny potencjał (poczucie bezpieczeństwa, poznawanie świata, odkrywanie talentów i predyspozycji, o tym, jak rozwijać zapał do nauki i nauczyć dziecko skupiać uwagę)

- Wymagania (jak stawiać wymagania adekwatne do możliwości naszych dzieci, jak radzić sobie z buntem i agresją, jak rozwiązywać konflikty)

- Szczęście rodzinne (jak budować relacje oparte na szacunku, empatii i wielkoduszności).

To tylko niektóre z kwestii, jakie są tu poruszone.

Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały o naturalnym potencjale i wymaganiach, ale myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.Po omówieniu poszczególnych zagadnień pojawiają się praktyczne ćwiczenia, które pomogą nam zastanowić się nad danym tematem i przenieść go na płaszczyznę swojej rodziny. Hasła pojawiające się na planszach i ciekawa grafika pomaga nam zapamiętać wiele istotnych kwestii.
Niektóre wskazówki oraz ćwiczenia można pobrać w wersji pdf i zachować, żeby w razie potrzeby móc do nich wrócić.
Na zakończenie kursu otrzymujemy certyfikat "Zrelaksowanej mamy" :) Źródło grafik - zrelaksowanamama.pl

Warsztaty pomogą nam stać się bardziej świadomym i otwartym rodzicem, a wszystko to w domowym zaciszu i w niezbyt wygórowanej cenie (69 zł za dostęp 7-tygodniowy).
Nic dziwnego, że warsztaty poleca znany psycholog i terapeuta Wojciech Eichelberger.

Więcej o warsztatach "Zrelaksowana mama" znajdziecie TU.
5 komentarzy:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger