9/09/2019

15 wartościowych książek dla przedszkolaka - same perełki

Do dzisiejszego zestawienia wybrałam książki razem z moją córką. Każda z nich jest nie tylko ciekawa i naprawdę ją zainteresowała, ale też przekazuje istotne wartości. Nie chodzi tu więc tylko o funkcję rozrywkową, choć i ona jest ważna, bo zachęca dzieci do czytania, ale uczy i pozwala zrozumieć ważne tematy.

"Jedź, jedź, stój" Charise Mericle Harper


Obecnie ulubiona książka mojego dwulatka. Uczy zachowania na drodze, pozwala zrozumieć sens istnienia świateł drogowych. To naprawdę ważne, żeby dziecko nie tylko zapamiętało, że na czerwonym ma czekać, a na zielonym iść, tylko DLACZEGO to takie ważne i że dotyczy to każdego uczestnika ruchu drogowego. Dodatkowo mamy tu całą masę pojazdów budowlanych, ich nazwy i funkcje, więc kolejnym atutem książki jest rozszerzenie słownictwa.

"Karmelek" Marta Guśniowska


Urocza i niezwykle mądra książka dla dzieci. Zabawna, rymowana treść o pewnym piesku, który nie wierzył w siebie, a właściwie w to, że wnosi coś wartościowego do swojej społeczności. Każde zwierzę z jego otoczenia coś z siebie daje - krowa mleko, kury jaja, owca wełnę, kogut dba o to, żeby wszyscy wstali na czas, a Karmelek niczego takiego u siebie nie znajduje. Mimo usilnych starań, nie potrafi znosić jajek, dawać mleka ani wełny, a próba sprawdzenia się w roli budzika również kończy się fiaskiem. Na szczęście ma mądrego gospodarza, który uświadamia mu, jak bardzo jest ważny i jak istotną rolę pełni w całej społeczności.

Kryminały przedszkolne: 

"Kto wszedł w butach do środka?" i "Kto zabrał okulary" Lars Maehle


Bardzo fajna seria książek dla przedszkolaków wprowadzająca ich w nurt powieści detektywistycznych. Tajemnice przedszkola "Wronie Gniazdo" wkręcą każdego ciekawego świata i bystrego przedszkolaka. Zagadki nie są skomplikowane, ale pamiętajmy, że to książka dla 3- lub 4- latka. Lektura takich książeczek znakomicie rozwija u dziecka sztukę dedukcji i to już od najmłodszych lat. Bardzo podobają mi się ilustracje, bo pokazują emocje bohaterów, a jednocześnie są zabawne. Mamy dwie części serii, a niedawno ukazała się kolejna, po którą z przyjemnością sięgniemy.
"Mój przyjaciel niedźwiedź" Katarzyna Minasowicz


Bycie małą dziewczynką czy chłopcem wcale nie jest proste. Kiedy boimy się, że czemuś nie sprostamy albo nie możemy się odnaleźć w nowej sytuacji, z pomocą przychodzi wyimaginowany przyjaciel - niedźwiedź. Z nim już nic nie jest straszne. Bo z kim czulibyśmy się pewniej niż z prawdziwym niedźwiedziem?
Bardzo pomysłowa książka dodająca pewności siebie i wiary we własne siły, którą można czytać z obu stron - w wersji dla chłopca i dziewczynki.

"Ukryte słowa" Małgorzata Strzałkowska


Książka, która uczy najmłodsze przedszkolaki czytania. W dzieciństwie uwielbiałam takie książki, w których słowa zastąpione są piktogramami i mogłam "czytać" razem z dorosłym czy starszym rodzeństwem. Na tej samej zasadzie opiera się seria 'lubię czytać ze strzałką'. Autorką wierszy jest Małgorzata Strzałkowska, znana i lubiana autorka ponad 150 książek dla dzieci.
Książka jest bardzo ciekawym narzędziem do czytania i ćwiczenia koordynacji ręka - oko. Poza dawaniem satysfakcji z czytania uczy dziecięcy wzrok podążania za tekstem.

"Super M" Dawid Ryski


To taka książka, która za sprawą ilustracji i bardzo niewielkiej ilości tekstu przekazuje bardzo dużo. Tym razem skupiamy się na mamie superbohaterce mającej w sobie wiele tajemnych mocy, z których korzysta na co dzień. To bardzo fajny sposób, żeby wzajemnie docenić swoją pracę, bo codzienna rutyna niejednokrotnie sprawia, że wszystkie nasze starania nie są dostrzegane i stają się czymś zupełnie zwyczajnym. To taka książka, która zachęca do rozmowy na ważne tematy, o emocjach, o tym, że superbohaterowie często są tuż obok nas i wcale nie trzeba szukać ich w kinach.

"Niezapominajka" Agnieszka Świętek


To książka trudna, bo nie często spotykam książki dla małych dzieci poświęcone tematowi starości i przemijania. ukochana babcia głównej bohaterki starzeje się i ma coraz większe kłopoty z pamięcią. 
Dziewczynkę trochę to dziwi, bo przecież jeszcze niedawno razem spacerowały po parku i rozmawiały o pięknie przyrody, miały swoje tajemnice i tę niezwykłą bliskość, której nic nigdy nie zastąpi. Teraz jednak babcia się zmieniła, nie jest już taka jak dawniej, ale przecież to nadal ta sama babcia. I tak naprawdę nie jest istotne czy wciąż pamięta wszystkie wspólnie poznane drzewa i ptaki, tylko to, jak mocna więź łączy je ze sobą. Nic nie poradzę, ale przy tej książce ryczę jak bóbr, bo wciąż mam bardzo świeżo w pamięci wspomnienia z własną babcią, której już ze mną nie ma. To najpiękniejsza książka o przemijaniu, jaką kiedykolwiek spotkałam.

"Siedem księżniczek" Smijana Coh


Siedem dziewczynek, sióstr, z których każda miała własną pasję, pewnego dnia bardzo się ze sobą pokłóciło. Zaczęło się od drobiazgów, zwyczajnej kłótni, która następnie przerodziła się w ogromną awanturę. Dziewczynki nie chciały dłużej ze sobą mieszkać i kazały wybudować sobie osobne wieże, aby nawet się nie spotykać. Początkowo taka sytuacja bardzo im odpowiadała, robiły co chciały, nie musiały się niczym dzielić, ale z czasem wszechobecna cisza zaczęła im przeszkadzać. Przypadkowo jedna z dziewczynek natknęła się na swój stary obrazek, przedstawiający wszystkie siostry i opanowała ją fala wspomnień wspólnych, radosnych dni. Następnie rysunek powędrował do drugiej i kolejnej -każda z nich przypominała sobie jakąś przyjemną przygodę z ich udziałem. Z czasem dziewczynki zdały sobie sprawę, że nie są w stanie żyć bez siebie i do siebie wróciły. Przepiękna książka i miłości siostrzanej. Idealnie sprawdzi się gdy przytrafią się trudniejsze momenty, przejściowe spory i konflikty - pomoże uświadomić jak bardzo rodzeństwo jest sobie bliskie.


"Porysuj mnie" Herve Tullet


Znakomita lekcja kreatywności w jednej książce. Interaktywność napędzana dziecięcą wyobraźnią. Mnóstwo zadań i zabaw dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jeśli znacie "Naciśnij mnie" to jest to pozycja obowiązkowa, bo to jakby dalsze losy słynnych kropek. Gwarantuję wam, że książka zajmie dzieci na długie godziny.

"Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia"  Oliver Jeffers


Przepiękna, refleksyjna książka o ... wszystkim. Tak, wiem, nie da się zawrzeć wszystkiego na kilkudziesięciu stronach, ale tu nie chodzi o to, żeby każdy temat omówić bardzo szczegółowo. Bardziej o jego zasygnalizowanie. Resztę możecie omówić z dzieckiem sami - tak naprawdę każda karta to temat na wielogodzinną rozmowę. I tak właśnie my podeszliśmy do tej lektury. 
Spojrzenie na planetę z perspektywy kosmosu daje książce ciekawy, osobliwy wymiar. Bardzo polecam.

"Nietypowy Adaś" Tom Percival


Cudowna książka o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy. Wspaniale podnosi na duchu, zachęca do odwagi i wiary w siebie. Adaś zawsze był zwyczajny, typowy - aż pewnego dnia wszystko się zmieniło. Chłopcu wyrosły skrzydła i od tej pory nic już nie było jak dawniej. Początkowo chłopiec starał się je ukryć, ale nie było to wcale takie proste. Rodzice zachęcali go do zrzucenia okrycia i pozwolenia skrzydłom na prawdziwy rozwój, ale Adaś bał się swojego oryginalnego wyglądu. W końcu jednak zdecydował się odkryć skrzydła i jego życie ogromnie się zmieniło - nic już nie było straszne, a cały świat bez problemu go zaakceptował takim, jaki jest. Piękna książka o tym, jak różni jesteśmy i jak bardzo wyjątkowi jednocześnie.
"Wilk, który się zgubił" Jim Field, Rachel Bright


To wzruszająca, piękna i mądra opowieść. Również ta pozycja będzie ciekawym punktem wyjścia do poważnych rozmów z waszymi kilkulatkami. Głównym bohaterem historii jest mały wilczek. Jest silny, pewny siebie i niezależny. Jest pewien, że poradzi sobie w każdych tarapatach i nie musi liczyć na niczyją pomoc. Pewnej mroźnej nocy nasz bohater gubi się w śniegu i szybko zdaje sobie sprawę, że jest zupełnie bezbronny. Na szczęście pomogli mu przyjaciele, ale wilczek zrozumiał, że nie wszystko jest takim, jakim się wydaje i zbyt duża pewność siebie może okazać się zgubna.
 
"Zmartwienie Róży" Tom Percival

Cudowna, delikatna i mądra książka. Tytułowa Róża to kilkuletnia dziewczynka, którą pewnego dnia coś zaczyna trapić. Od tego momentu nic już nie jest takie samo. Zmartwienie rośnie, a Róża nie umie już być tak radosna, jak dawniej. Okazuje się jednak, że istnieje sposób, żeby poskromić zmartwienie - wystarczy komuś o nim powiedzieć. To bardzo ważna książka, zachęcająca dziecko do rozmowy z bliskimi o tym, co je trapi. Dzięki temu, w razie kłopotów w porę możemy zareagować, a nasza pociecha nie stresuje się niepotrzebnie. 
"Mały chłopiec" Alison McGhee


,,Mały chłopiec”  to krótka książeczka obrazkowa z pięknym poetyckim tekstem i niezwykłymi ilustracjami. Na każdej stronie tej opowieści tata przygląda się z czułością swojemu małemu synkowi. Obserwuje jego zabawy z psem, harce w piaskownicy, czy wyścigi samochodowe. Czas leci, przy drzwiach z każdym kolejnym centymetrem przybywa kresek. I w tej całej zwykłej - niezwykłej codzienności jest jeszcze kartonowe pudło, niby zwyczajne, ale dzięki bujnej wyobraźni chłopca przeistacza się we wszystko, co tylko malec zamarzy. Piękna refleksyjna pozycja nie tylko dla dzieci.

2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger