10/14/2014

Poczytajki - pomagajki

Dzieci, choć małe, miewają wielkie problemy.
Niekiedy te problemy wręcz je przerastają.
Na swym małym ciałku muszą dźwigać czasami ogromne ciężary - i to niezależnie od tego, czy odpowiedzialni za to są ich rodzice, bliscy, koledzy z klasy czy podwórka czy po prostu nieszczęśliwy los. 
Czasem maluszki nie mogą poradzić sobie także ze swoimi słabościami.
Żeby pomóc dzieciom okiełznać własne lęki i stawić czoło przeciwnościom powstał cykl bajek Poczytajki pomagajki.
Warto po nie sięgnąć nie tylko w celach terapeutycznych, ale także po to, żeby rozbudzić w dzieciach empatię.To właśnie dzięki empatii potrafimy wczuć się w sytuację drugiego człowieka i zrozumieć jego uczucia i emocje.
To ona sprawia, że potrafimy wsłuchać się w naszego rozmówcę i spojrzeć na daną sytuację z jego perspektywy.

W ramach serii Poczytajki pomagajki wydawnictwa Muza ukazały się 4 książeczki.
Każda z nich porusza inny problem, z którym boryka się dziecko.
To opowieści napisane przez różnych, znanych polskich autorów i pięknie zilustrowane.

W książce "Chorowitek" Agnieszki Kalugi poznajemy sympatycznego Witka, który niedawno wrócił do szkoły po długiej chorobie.


Witek z powodu choroby noworworowej spędził wiele miesięcy w domu i w szpitalu. 
Gdy w końcu po udanej terapii wraca do szkoły, chce być traktowany na równi z innymi kolegami, a nie przez pryzmat swojej choroby. Nienawidzi przezwiska Witek chorowitek, które w tym czasie do niego przyglnęło. 
Ma takie same pragnienia i zainteresowania jak jego rówieśnicy i chce jak najszybciej zapomnieć o chorobie i żyć zupełnie normalnie. Niestety, jak się okazuje, nie jest to takie proste. 
W książce poznajemy, jak dzielnie Witek radził sobie z trudnościami, jakie go spotkały. 
Całą historię opowiada nam on sam, mamy więc możliwość poznania, jak dziecko podchodzi do tematu swojej choroby i tego, że nawet po wyzdrowieniu wciąż jest z nią utożsamiany.
Przez cały okres pobytu w szpitalu Witek prowadził bloga o swojej klasie (na podstawie wielomiesięcznej korespondencji z kolegami). W ten sposób stworzył bardzo ciekawą kronikę klasową, która wygrała pewien konkurs i dzięki niej cała klasa mogła wyjechać na fantastyczną wycieczkę.
Od tej pory wszyscy pomagali Witkowi w redagowaniu nowych postów podsyłając mu zdjęcia i różne historie, a temat jego choroby poszedł w niepamięć.
Kolejna książka nosi tytuł "Arcybolek". Historia autorstwa Joanny Olech opowiada o Bolku, którego dzieciństwo nie należy do najłatwiejszych.


Od najmłodszych lat musi zmagać się z niedostatkiem i alkoholizmem ojca. 
Bolek za wszelką cenę stara się to ukryć, bo nie to przecież jest najważniejsze.
Sam jest bardzo sympatycznym, wesołym chłopcem. Tu również całą historię opowiada nam on sam. 
Widzimy, jak bardzo Bolek chce się zdystansować do swojej trudnej sytuacji rodzinnej oraz to, jak bardzo nieufny się stał z powodu ciągłych docinek i zaczepek.
Na szczęście udaje mu się spotkać dobrego człowieka, który dostrzega talent i wyobraźnię chłopca i uczy go, jak z nich korzystać. Wygrana w konkursie plastycznym (choć poprzedzona przykrym wydarzeniem) pozwoli mu odzyskać wiarę w siebie i zwiększy poczucie własnej wartości.Tytułowy Nieśmiałek z książki Sylwii Chutnik to chłopiec borykający się z brakiem pewności siebie.


Każde publiczne wystąpienie napawa go tak silnym lękiem i przerażeniem, że nie jest w stanie wydusić z siebie żadnego słowa. Natychmiast zamyka się w sobie w obawie przed tym, że zostanie wyśmiany.
Ten problem sprawia, że chłopiec bardzo boi się chodzić do szkoły, gdzie odpowiada się przy tablicy.
Właściwe podejście pedagoga i jego życzliwość pozwolą Nieśmiałkowi zapanować nad swoją słabością, a w przyszłości być może całkowicie ją wyeliminować.
Nie bez znaczenia będzie tu także wsparcie rodziców czy przyjaciół.
I na koniec jedyna książka, której bohaterką jest dziewczynka.
"Sama - listy z piwnicy" Grzegorza Kasdepke to poruszająca historia małej Kariny, której rodzice się rozstali.
Dziewczynka bardzo tęskni za tatą.
Matka za wszelką cenę stara się uporządkować życie swoje i córki, choć wcale nie radzi sobie z samotnością. Karina zupełnie nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji, ze swoich lęków i trosk zwierza się zabawkom, które mama stopniowo wynosi do piwnicy tłumacząc, że się zużyły.
Na szczęście historia kończy się szczęśliwie.
Warto się z nią zapoznać choćby dlatego, żeby zrozumieć, że to co dla nas może wydawać się błahostką, dla dzieci może mieć ogromne znaczenie i stanowić naprawdę traumatyczne przeżycie - jak choćby rozstanie z ulubionymi pluszakami, które zostają umieszczone w ciemnej i strasznej piwnicy i zostają w niej zupełnie same.


Książeczki z serii Poczytajki pomagajki pozwolą dzieciom zrozumieć wiele sytuacji z życia i pomogą im poradzić sobie w wielu trudnych momentach.
To również bardzo ciekawe pozycje dla dorosłych - ponieważ poznajemy tu oproblemy z perspektywy dziecka.

Książki są bardzo ładnie wydane, kwadratowy format, twarda oprawa, bardzo dobrej jakości papier i piękne ilustracje różnych autorów - Kasi Kołodziej, Jony Jung, Iwony Całej oraz Marianny Jagody.
Mam nadzieję, że seria będzie się powiększać.

Do kupienia m.in. TU.

9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. A w przygotowaniu kolejne tytuły :) Już nie mogę się doczekać :)

   Usuń
 2. Ja korzystałam niejednokrotnie z bajek terapeutycznych w pracy. Tych nie znam ale bardzo polecam "Siedmiu wspaniałych i sześć innych całkiem nieznanych historii". Także piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znałam, dzięki za polecenie, muszę przyjrzeć jej się bliżej :)

   Usuń
 3. Genialne książeczki :) Mam już jedną z tej serii.
  Pozdrawiam, Lena z Asport-Junior.pl :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe książeczki. Świetna była seria w Biedronce 7 opowieści o... i tu różne problemy. Jak grzecznie pójść spać, jak pozbyć się smutku i złości...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger