11/30/2014

Fauna - wyjątkowa gra o zwierzętach!

Ta gra zdecydowanie wyróżnia się z całej naszej kolekcji.
Duże pudełko, ciekawa zawartość i cała masa ciekawych faktów o zwierzętach.
Rywalizacja i edukacja w jednym  - Fauna.Jest to gra dla 2-6 graczy od lat 10.
Sprawdzi się także u nieco młodszych dzieci, jeśli interesują się światem zwierząt i mają już pewną wiedzę na ten temat.


W dużym, kwadratowym pudle mieści się duża plansza z mapą świata, 180 kart przedstawiających 360 zwierząt, niewielkie pudełko na karty, 42 znaczniki odpowiedzi w 6 kolorach, 30 czarnych znaczników właściwych odpowiedzi, 1 lew gracza rozpoczynającego, broszura z ciekawostkami na temat zwierząt, występujących w grze.
Wszystkie elementy są doskonale wykonane, bardzo łatwo przechowywać je w pudełku, dzieki specjalnym wypraskom. Lew i znaczniki są drewniane.


Fauna to idealne połączenie zabawy z nauką. Ja osobiście jestem zachwycona tą grą, jedna rozgrywka to masa nowych faktów na temat zwierząt, a przy okazji świetna rozrywka.


Zasady gry są niezwykle proste.
To gra bardziej zbliżona do quizu, gdzie nie liczy się strategia czy atakowanie przeciwnika.

Karty zwierząt są w dwóch kolorach - czarne to "trudniejsze", bardziej egzotyczne zwierzęta, a zielone - "łatwiejsze", częściej spotykane.


Tak wygląda wspomniana wyżej broszura z ciekawostkami o zwierzętach:


Na początek rozdajemy graczom po 7 znaczników odpowiedzi w jednym kolorze (jeden z nich służy oznaczeniu zdobytych punktów na torze punktacji).
Gracz rozpoczynający otrzymuje lwa i pudełko z kartami.


Karty trzymamy w pudełku, które ukazuje nam połowę karty (druga część pozostaje zakryta).
Ta "jawna" część zawiera kilka informacji na temat zwierzęcia - jego nazwę (rówineż łacińską), typ, rysunek, liczbę obszarów, na których występuje oraz miary do oszacowania (ciężar, długość, wysokość, długość ogona). Resztę faktów kryje dolna część karty.
Gracz rozpoczynający patrzy na górną część karty zwierzęcia i decyduje gdzie położyć swój znacznik/znaczniki odpowiedzi przy wymaganych zagadnieniach. 
W przypadku widocznego niżej kameleona musimy powiedzieć, jaki jest jego obszar występowania (na górnej części karty mamy informację, że jest to 1 OBSZAR) oraz oszacować jego długość całkowitą.
Gracz umieszcza swoje znaczniki tam, gdzie jego zdaniem są prawidłowe odpowiedzi, następnie podobnie czynią pozostali gracze (nie można położyć znacznika na zajętym polu!).
Można użyć więcej niż jednego znacznika odpowiedzi, ale uwaga - źle "obstawione" znaczniki odkładane są obok planszy, tylko znaczniki z prawidłowo obstawionych pól wracają do graczy po każdej turze.


Gdy znaczniki zostaną rozmieszczone, przechodzimy do oceny odpowiedzi.
W tym celu wyjmujemy z pudełka kartę i sprawdzamy, jakie odpowiedzi są prawidłowe.
Żeby ułatwić sobie przyznawanie punktów, można położyć czarne znaczniki na polach z właściwymi wartościami.


Punkty otrzymują gracze, kóry wskazali właściwe wartości, jak i ci, którzy położyli swoje znaczniki na tzw. obszarach przylegających, zgodnie z poniższą tabelą.
Gdy zostaną przyznane, gracze przesuwają swoje pionki na torze punktacji.


Każdą turę rozpoczyna inny gracz.
Celem gry jest uzyskanie jak największej liczby punktów.Ponieważ w jednej rozgrywce wykorzystuje się maksymalnie kilkanaście zwierząt, a wszystkich mamy tu 360, to gra szybko się nie znudzi. Co więcej, naprawdę niełatwo zapamiętać tyle szczegółowych informacji na ich temat :)
Fantastyczny pomysł na prezent dla miłośników świata zwierząt. 
Gra na pewno spodoba się nawet początkującym "planszówkowiczom".

Wydawcą gry Fauna jest Rebel.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa gra. Coś na pewno odróżniającego się na rynku ;) Zanim jednak moje dzieciaki zaczną w nią grać minie jeszcze trochę czasu. Nie mniej jednak może kupimy sobie ją z mężem, bo uwielbiamy planszówki ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger