12/16/2014

Memo przestrzenne - Owoce i warzywa

Jeśli poszukujecie zabawki, która umożliwia zabawę na wiele sposobów i na pewno szybko się nie znudzi, to dziś pokażę wam właśnie coś takiego.
To "Memo przestrzenne - Owoce i warzywa". 
Z każdym dniem odkrywamy nowe pomysły na jego wykorzystanie, a ilość umiejętności, które taka zabawa rozwija jest naprawdę imponująca.Z przyjemnością pokażę wam nasze pomysły na wykorzystanie tej zabawki :)
Memo przestrzenne odkryłam na stronie wydawnictwa Epideixis
Nie jest to nasza pierwsza zabawka tej firmy - wcześniej sprwadziły się u nas Stonoga Agata i Paleta, dlatego bardzo lubię tam zaglądać w poszukiwaniu ciekawych nowości.
Podobnie jak poprzednie zabawki, Memo jest drewniane ( i to włącznie z opakowaniem). 


W praktycznym, drewnianym pudełku znajdziemy 12 par owoców i warzyw (po jednym kolorowym i jednym w naturalnym kolorze drewna - w sumie 24 elementy), 12 elementów z wyciętym w środku kształtem danego owocu/warzywa, 12 "daszków" do przykrycia.


Wszystkie elementy są doskonale wykonane. Część z nich jest kolorowa. Zabawka w całości jest wykonana w Polsce - za co już na starcie należy jej się wielki plus :)
Prostokątne klocki z otworkiem w kształcie danego owocu/warzywa są takiej wysokości, że idealnie pasuje do nich para elementów (np. burak czerwony i w kolorze drewna).
Helenka wymyśliła, żeby te niepomalowane warzywa i owoce nazywać "niedojrzałymi" :)Po umieszczeniu warzyw/owoców w odpowiednich otworkach można przykryć je daszkami.
Wtedy możemy wykorzystywać klocki do różnych gier pamięciowych (zapamiętywać położenie poszczególnych elemenów).

A oto jak my się bawimy tym memo:

- PAMIĘĆ 
- w "domkach" umieszczamy tylko elementy kolorowe, obok kładziemy te w kolorze drewna - w rzędzie. Bierzemy pierwszy z nich i próbujemy odnaleźć do niego drugi element do pary. W tym celu odsłaniamy daszek wybranego domku, jeśli nie znajduje się pod nim owoc/warzywo, którego szukamy - ponownie przykrywamy go daszkiem (jednocześnie zapamiętując co pod nim leży, bo za chwilę będziemy tego potrzebować). Następnie podnosimy kolejny daszek i tak do skutku - jeśli znajdziemy element pasujący - odładamy domek i parę - owoce lub warzywa - na bok.


- PARY
- rozsypujemy wszystkie owoce i warzywa (zarówno kolorowe, jak i te w kolorze drewna) i mieszamy. Zadaniem dziecka jest połączenie ich w pary - jak poniżej


- SORTER
- mamy wiele sorterów, ale ten to zdecydowanie nasz najwyższy sorterowy poziom zaawansowania :)
Ponownie rozsypujemy owoce i warzywa, a obok układamy prostokąty z otworkami. Zadaniem malucha jest odnalezienie odpowiednich elementów i włożenie ich do właściwego otworka. 
To dość trudne zadanie, bo nie dopasowujemy tu kółek czy kwadratów, jak to bywa w większości sorterów. Tu mamy naprawdę skomplikowane kształty (np. nieregularna natka marchewki).


- ZGADYWANKA DOTYKOWA
- wrzucamy owoce i warzywa do woreczka/torby, wkładamy do środka rączkę, losujemy jeden element nie wyjmując go i za pomocą zmysłu dotyku próbujemy odgadnąć, co to takiego.
Jeśli nam się uda - odkładamy go na bok, jeśli nie - wrzucamy z powrotem. 
Do tej zabawy możemy dodać szczyptę rywalizacji i zaangażować w nią kolkoro dzieci - wtedy każde z nich kolejno losuje i zgaduje, zdobywając punkty za prawidłowe odpowiedzi.


- NAZWY/KOLORY/SMAKI
- dzieci nie zawsze potrafią zdecydować, co jest warzywem, a co owocem. Dzięki tej zabawce możemy mu pomóc rozpoznawać i nazywać 8 rodzajów owoców i 4 rodzaje warzyw. Możemy poprosić malucha, żeby z rozsypanych kolorowych elementów ułożył dwa zbiory - jeden z nich to "warzywa", a drugi "owoce".
Możemy też włożyć te elementy do woreczka i poprosić dziecko o wylosowanie jednego z nich, a następnie zadajemy różne pytania, np.:
Czy to owoc czy warzywo?
Jak się nazywa?
W jakim jest kolorze?
Jak smakuje?
Do czego najczęściej go używamy? 
Co możemy z niego zrobić?
A gdy nasz maluch doskonale zna nazwy warzyw i owoców w języku polskim, można przy pomocy tych elementów potrenować np. angielski :)


- CIĄGI/WZORY
- układamy jakiś ciąg z kolorowych warzyw i owoców, a następnie prosimy dziecko o ułożenie identycznego ciągu z elementów w kolorze drewna (tak, aby ułożone były identycznie, jak te kolorowe, włącznie z "ogonkiem" zwróconym w odpowiednią stronę).


- WIEŻA
- próbujemy ułożyć z klocków jak najwyższą wieżę. Wykorzystujemy tylko elementy drewniane (nie kolorowe) i kładziemy na przemian owoce/warzywa i klocki z otworkami. Zadanie nie jest łatwe, bo małe elementy lubią wpadać w otworki, co zagraża stabilności naszej wieży :)


- KUCHNIA
- owoce i warzywa często znajdują zastosowanie w naszych zabawach w gotowanie. 
Przyrządzamy z nich przeróżne potrawy, czasem o bardzo niezwykłych smakach.
Tu mamy na przykład buraczano-wiśniowo-śliwkowo-truskawkową zasmażkę :)


Wierzcie mi, że pomysłów na zastosowanie tego memo jest o wiele więcej, wystarczy tylko użyć swojej wyobraźni. Często też nasze maluchy bywają świetną inspirację do wymyślania nowych zabaw.
W dołączonej instrukcji opisano 6 pomysłów na zabawy z Memo.


Zabawka fantastycznie rozwija logiczne myślenie, pamięć, spostrzegawczość, sprawność manualną, małą motorykę, wspomaga rozwój mowy, koncentrację, uczy rozpoznawania i porównywania kształtów.

Memo (jest również wersja ze zwierzątkami) można kupić na stronie wydawnictwa Epideixis - TU 

Bardzo polecam!

13 komentarzy:

 1. Właśnie takiego czegoś szukałam. Dzięki Ci bardzo! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. faktycznie możliwości zabawy i nauki jest dużo :) takie zabawki są najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja! Moja córeczka jeszcze za mała na większość zastosowań, ale i tak kusi mnie zakup - dostarczałyby zabawy na dłuuuugie miesiące... szkoda, że listy do Gwiazdorka już wysłane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno bedzie jeszcze okazja :-) dla najmlodszych tez znajdzie sie pare zastosowan :-)

   Usuń
 4. ooo super są :) ale moi synowie mieliby frajde

  OdpowiedzUsuń
 5. To już wyższy poziom memo :) rewelacja. U nas zdecydowanie bardziej sprawdziły się zwierzęta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My figurek zwierzakow mamy sporo - z drewnianej arki ( tez pary) czy z duplo, dlatego wybralam owoce i warzywa :-) ale zwierzaki tez sa super pomyslem.

   Usuń
 6. Jakie to jest świetne, nie wiedziałam że takie memo jest :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger