1/08/2015

Cardline: Zwierzęta

Po waszym ogromnym zainteresowaniu niedawno prezentowaną u nas grą Fauna postanowiłam pokazać wam grę o podobnej tematyce, ale skierowaną do nieco młodszych graczy - mogą w nią grać nawet 7-latki.
To fantastyczna gra karciana, w której naszym zadaniem jest oszacowanie, które ze zwierząt jest większe, cięższe, a które dłużej żyje. Podobnie jak w przypadku "Fauny", gra jest bardzo edukacyjna. 
Zawarto tu charakterystyki aż 110 zwierząt, umieszczonych na specjalnych kartach. 
Podczas kolejnych rozgrywek gracze przyswajają sobie wiele ciekawych informacji o różnych gatunkach - wygląd nazwę, rodzinę oraz charakterystyczne cechy. Łączymy więc przyjemne z pożytecznym :)


Na każdej z kart znajdziemy ilustrację zwierzęcia, jego nazwę zwyczajową i naukową, rodzinę oraz stopień zagrożenia wyginięciem (niektóre gatunki). Po drugiej stronie karty oprócz wymienionych informacji znajdziemy też charakterystykę zwierzęcia - średni rozmiar, średnią wagę i średnią długość życia.


Na początku rozgrywki rozdajemy każdemu z graczy po 4 karty, które zostają ułożone na stole stroną z "charakterystykami" do dołu (gracze nie mogą zaglądać na stronę z charakterystykami).
Ustalamy, która z informacji charakteryzujących zwierzę będzie brana przez nas pod uwagę - rozmiar, waga czy długość życia.
Na środku kładziemy jedną losowo wybraną kartę - strroną z "charakterystykami" do góry.

Zadaniem pierwszego gracza jest położenie swojej karty (po jednej) po prawej lub lewej stronie karty startowej - jeśli uważamy, że dana "charakterystyka" u naszego zwierzęcia jest większa, kładziemy kartę po prawej stronie, jeśli mniejsza - po lewej stronie (od karty startowej).Jeśli karta gracza została ułożona prawidłowo - pozostaje na miejscu (strona z charakterystyką do góry), a tym samym gracz ma o jedną kartę mniej. Jeśli karta została wyłożona błędnie, odrzucamy ją do pudełka, a gracz, który źle oszacował charakterystyczną cechę - dobiera do swojej puli nową kartę.

Kolejny gracz również ma za zadanie prawidłowo umiejscowić swoją kartę w rzędzie - tak, aby charakterystyki ułożone były rosnąco.
I tak dalej - wybieramy ze swojej puli kart zwierzę, które naszym zdaniem jest większe/cięższe/dłużej żyjące od tego (tych), które leży na stole i układamy je w odpowiednim miejscu, a następnie odwracamy kartę i sprawdzamy czy nasz wybór był prawidłowy.

Celem graczy jest pozbycie się wszystkich kart - ten, któremu uda się to jako pierwszemu - wygrywa.To świetna gra, łącząca w sobie dobrą zabawę i naukę. Nie ma tu negatywnej interakcji, a losowość nie pozbawia nas kontroli nad naszymi ruchami. 
Dodatkowo gra kosztuje stosunkowo niewiele, dlatego tym bardziej warto po nią sięgnąć :)

Wydawnictwo Rebel

3 komentarze:

  1. Znowu coś fajnego. Wczoraj przesiedziałam u Ciebie pół dnia oglądając książkowe propozycje i te ich zdjęcia - wszystkie chciałabym mieć... :-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger