2/06/2015

Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele

Poznajcie Kacpra i Emmę - bohaterów bestsellerowej norweskiej serii o dwójce przedszkolaków.
Urocze, pełne ciepła opowieści o ich przygodach, troskach i radościach w końcu ukazały się również u nas.
Macie w domu przedszkolaka? A może dopiero planujecie wysłać pociechę do przedszkola?
Jeśli tak, to ta seria może okazać się bardzo pomocna :)"Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele", to nowość, która niedawno wyfrunęła spod skrzydeł wydawnictwa Czarna Owieczka. W jednym tomie zawarto tu pierwsze trzy historyjki z życia tych sympatycznych przedszkolaków.
Ogromne, niemal całostronicowe ilustracje i niedługa warstwa tekstowa sprawiają, że książka idealnie sprawdzi się nawet u 2-3 latków, choć jej bohaterowie mają lat 4.

Nie są to jakieś spektakularne przygody dzieciaków. Są tu raczej przedstawione ich codzienne sprawy, obawy i troski. Autor skupia się na emocjach dziecka i pomaga mu odnaleźć się w nowych i często stresujących sytuacjach. Książeczki napisane są niezwykle ciepłym, spokojnym językiem. Dziecko z łatwością skupi się na czytanej treści, zwłaszcza, że towarzyszy jej duża, barwna i ciekawa ilustracja.
Helenka od kilku miesięcy również jest przedszkolaczkiem, więc ta tematyka jest jej bardzo bliska. Identyfikuje się z Kacprem i Emmą i często próbuje pocieszać, gdy doskwiera im smutek lub czują się samotni. Wszystkie 3 opowieści czytamy zawsze jednego wieczora - książka wprawdzie ma niemal 100 stron, ale czyta się ją bardzo szybko (na każdej stronie są wielkie ilustracje, a tekst znajduje się pod nimi).


W pierwszym opowiadaniu, "Kacper nie może zasnąć", poznajemy Kacpra, który nazajutrz po raz pierwszy ma pójść do przedszkola. I choć doskonale rozumie, że to miejsce, w którym dzieci się bawią - boi się, że gdy mama wyjdzie będzie czuł się bardzo samotnie w tytm nowym miejscu. Z pomocą przychodzi mu Leo - jego ukochana przytulanka.
Obiecuje, że będzie mu towarzyszył, więc niczego nie musi się obawiać. Taka "rozmowa" bardzo chłopcu pomaga i w końcu udaje mu się zasnąć.


W kolejnej historyjce, "Emma idzie do przedszkola", poznajemy Emmę. Ona również dopiero zaczyna swoją przygodę z tym miejscem. 
Dzieci szybko się ze sobą zaprzyjaźniają, co sprawia, że wszystko staje się o wiele łatwiejsze, a czas spędzony wspólnie w przedszkolu jest świetną zabawą. Wydarzenia i ilustracje idealnie wprowadzają dzieci w przedszkolny świat. 
Nie idealizują początków - pierwsze dni często wiążą się dla dziecka ze stresem i obawami przed nieznanym. 
Autor pochyla się nad dziecięcymi problemami, pomaga dzieciom je zrozumieć i rozwiązać. 
Dzięki przeanalizowaniu krok po kroku całej sytuacji, obejrzeniu jej na obrazkach i wsłuchaniu się w spokojne tempo i ciepłą atmosferę opowieści, dużo łatwiej będzie dziecku ją zaakceptować.W ostatniej części "Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele" zobaczymy, czy Kacper będzie w stanie poradzić sobie w przedszkolu bez Leo, a pani opowie dzieciom, czemu nie powinny przynosić ze sobą swoich przytulanek.
Tu również wszystko wyjaśnione jest bardzo dokładnie, spokojnie i z ogromną dozą empatii. Dziecięce obawy nie są bagatelizowane, wręcz przeciwnie, autor nie stroni od pokazywania nam dziecięcych stanów emocjonalnych. 
Książka pokazuje rzeczywistych bohaterów i rzeczywiste historie, które mogą spotkać każdego przedszkolaka. Nie spotkamy tu zwierzaków czy maskotek odgrywających dziecięce role. Jest wprawdzie pluszak Leo, który "rozmawia" z Kacprem, ale dzieje się to tylko na płaszczyźnie jego wyobraźni.
Realność przedstawionych postaci i wydarzeń jest bardzo istotna z punktu widzenia pedagogiki Montessori.
Bardzo podoba mi się w tych książeczkach to, że autor odnosi się do dzieci z ogromnym szacunkiem, dogłębnie analizując ich stany emocjonalne i krok po kroku pomagając im znaleźć rozwiązanie i pocieszenie.


Z niecierpliwością wyglądam kolejnych części.
Przygody tej dwójki przedszkolaków doczekały się również filmowej ekranizacji.

Wydawnictwo Czarna Owieczka

Jeśli poszukujecie jeszcze jakiejś książkowej inspiracji o przedszkolnej tematyce, to bardzo polecam "W przedszkolu".

3 komentarze:

  1. Wyglądają ciekawie te książeczki... Szkoda, ze budżet w tym miesiącu na książki mam wykorzystany ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak się dostanie czeka mnie to we wrześniu...

    OdpowiedzUsuń
  3. jedna z naszych ulubionych książek <3 wielka szkoda, że na razie nie ukazały się inne części

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger