3/28/2015

Kultowe zabawki Libuse Niklovej wracają :)

Wielu z was z pewnością pamięta linię zabawek, stworzoną przez tę słynną czeską projektantkę.
Ich kolorowa obecność mocno kontrastowała z szarymi czasami PRL-u i pewnie dlatego zyskały wtedy tak wielką popularność. 
Proste, wyraziste formy, mocne kolory i oryginalne projekty sprawiły, że zabawki Niklovej stały się kultowe dla kilku pokoleń dzieci całego bloku wschodniego, a dmuchane słonie, żyrafy czy byki zmieniły wystrój niejednego dziecięcego pokoju.


W latach 50. zabawki tworzone były głównie z drewna. Dopiero Niklowa rozkochała całe pokolenia dzieci w tworzywie sztucznym, któremu nadała nowy, kolorowy i oryginalny wymiar.
Jej zabawki były proste, ale pozwalały dzieciom bawić się na wiele różnych sposobów - można było się z nimi kąpać, siadać na nich czy nawet skakać. Dodatkowo stanowiły ciekawy element wystroju dziecięcego pokoju.
Zabawki Niklovej produkowano do końca lat 90. Zaprzestano ich produkcji prawdopodobnie z powodu obecności ftalanów w wykorzystywanym wówczas plastiku.
Dziś prace tej niezwykle kreatywnej czeskiej projektantki pokazywane są w muzeach na całym świecie.


Rosnące w ostatnim czasie zainteresowanie projektami Libuse Niklovej sprawiło, że postanowiono ponownie wypuścić na rynek kilka najbardziej znanych zabawek jej pomysłu (klik) - tym razem oczywiście do ich produkcji użyto całkowicie bezpiecznego tworzywa sztucznego.
Ciekawe, czy w dzisiejszych czasach również znajdzie się przestrzeń dla tych kultowych zabawek :)


Zdecydowanie coś w nich jest, bo żyrafa od razu przypadła córce do gustu :)
Jest w jej ukochanym kolorze, ale to na pewno nie wszystko. 
Codziennie bawi się nią na różne sposoby, zaskakując mnie rozmaitością zastosowań tej zabawki :)

Dmuchane zabawki projektu Niklovej można znaleźć TU.

Spodenki Heleny - rainbowki od Little Gold King.

3 komentarze:

  1. Fajne, ale u nas raczej by nie przetrwały...

    OdpowiedzUsuń
  2. Eve Milenna - Już wiem dlaczego prababcia mojego synka tak lubię takie zabawki dmuchane ps. Właśnie jakiś czas temu dostaliśmy dmuchanego delfina synek na nim też siadał hehehe teraz czeka na lato i basenik hihi

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger