3/27/2015

Otto i czytanka - odwracanka

Dziś coś dla maluchów. Zwłaszcza dla miłośników podróżowania i obserwowania przez okno otaczającej rzeczywistości.
Świetnie zilustrowane kartonówki, które czyta się tam ... i z powrotem :-) Te książki to prawdziwa "jazda" :)
Trzeba przyznać, że ich autor Tom Schamp - belgijski ilustrator (który studiował również w Polsce!) miał świetny pomysł na zabranie maluchów w podróż na kartach swoich książek.
Format jest naprawdę spory - dlatego też objęcie wzrokiem wszystkich ilustracji jest praktycznie niemożliwe i chcąc nie chcąc czujemy się, jak małe autko podążające ulicami miast i szczegółowo poznające okolicę.
Muszę przyznać, że ta "jazda" jest niezwykle przyjemna, bo ilustracje Schampa są bardzo w moim guście - oryginalne i konsekwentne, trudno oderwać od nich wzrok.


A o co chodzi z tą "czytanką - odwracanką"? Otóż wyruszając w podróż z Otto i jego tatą poruszamy się konkretną ulicą, która prowadzi nas przez kolejne strony książki. Gdy dotrzemy do końca, czeka  na nas miła niespodzianka - zawracamy i jedziemy dalej. Jedyne, co musimy robić to odwrócić książkę "do góry nogami" :)

Na pierwszy rzut oka, książka "Otto jeździ tam i z powrotem" sprawia nieco chaotyczne wrażenie. Musiałam trochę jej się poprzyglądać, żeby poczuć "klimat". 
Córka natomiast od razu wiedziała, o co w niej chodzi. Sama opowiadała, co w danym momencie ogląda Otto i jak to komentuje.
Jak widać to, co dla rodzica może być nieco chaotyczne, dla dziecka bywa czymś całkowicie naturalnym i intuicyjnym.


Tekstu jest tu naprawdę niewiele, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wymyślali go sami. 
Doskonałym pomysłem będzie też przemierzanie książkowych uliczek z ulubionym autkiem i głośne komentowanie tego, co mijamy.To nie koniec przygód kota o imieniu Otto. Kolejna część to "Otto w mieście". 
Ta książka podoba mi się jeszcze bardziej niż poprzednia. Ilustracje są bardziej szczegółowe niż w  części pierwszej i dużo więcej się na nich dzieje. Tę część polecam więc nieco starszym maluszkom - 2-latkom i starszym.


Tu również mamy do czynienia z "czytanką - odwracanką".
W mieście, jak to w mieście - dzieje się sporo. Sklepy, drapacze chmur, garaże, centra handlowe, hotele, muzea, rynek, park i masa innych rzeczy.
Wszystko to zwiedzimy razem z Otto - wyobraźcie sobie, ile podczas takiej podróży możemy maluchowi opowiedzieć! Każdy mijany budynek to dla niego nowa ciekawostka.


Obie książki z tej serii dają rodzicowi moc możliwości interpretacyjnych. Często zdarzy się tak, że to  dziecko samo wybierze taką, jaka najbardziej mu pasuje.
Podczas podróży pamiętajcie, o tym, żeby zaglądać też w te mniej uczęszczane miejsca - niewielkie zaułki i wąskie uliczki - one wcale nie są mniej ciekawe, niż to, co najbardziej rzuca się w oczy.
Książki mają 16 stron, ale ponieważ będziemy przemierzać je dwukrotnie - tam i z powrotem, automatycznie ich liczba się podwaja :)Niecodzienny format (26 x 34,5 cm), ciekawa warstwa graficzna i pomysł na pewno zainteresują maluchy. Przy odrobinie kreatywności rodziców można przeżyć z tą książką naprawdę niejedną przygodę.
Książki są świetnie wydane, ale niestety dość drogie (klik), choć niekiedy można znaleźć je w dobrej cenie.

Wydawnictwo Wilga

8 komentarzy:

 1. Pomysłowe książeczki. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe;) Nie widziałam wcześniej .

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam Arosa http://aros.pl/ksiazka/otto-w-miescie, http://aros.pl/ksiazka/otto-jezdzi-tam-i-z-powrotem, ewentualnie bonito http://bonito.pl/k-1511909-otto-w-miescie lub nieprzeczytane.pl http://www.nieprzeczytane.pl/Otto-w-miescie,product698496.html. Trzeba sobie porównywać te trzy księgarnie ale zawsze można znaleźć najtańszą opcję w którejś.

  OdpowiedzUsuń
 4. w dobrej cenie jest teraz w arosie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ilustracje przypominają mi te z książki "Mój dom", pewnie znasz http://izaincharge.blogspot.com/2015/02/moj-dom-delphine-durand.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale super. Fajna taka książka. Taka inna i na pewno zainteresuje Malucha. Polka właśnie takie książeczki z bajerem lubi najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 7. Eve Milenna - bardzo mi się podoba a ta opcja z uliczkami i autkiem wow meg!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger