3/01/2015

Rozwijamy przez zabawę: Puzzle a pisanie

Zanim nasze dzieci wkroczą w szkolne szeregi i rozpoczną zupełnie nową dla siebie przygodę warto je do tego stopniowo przygotowywać. Zwłaszcza nauka pisania może nastręczać początkowo sporych trudności - nic dziwnego, bo składa się na nią wiele umiejętności, takich jak koordynacja wzrokowo-ruchowa, precyzja ruchów czy zdolności poznawcze - myślenie, pamięć i spostrzegawczość.
Pisanie jest bowiem złożoną czynnością motoryczną, psychologiczną i fizjologiczną.
Na szczęście istnieje szereg ćwiczeń i zabaw, które mogą pomóc opanować dziecku tę trudną umiejętność.

Tego rodzaju zabawy noszą nazwę ćwiczeń grafomotorycznych i pomagają rozwinąć sprawność manualną dziecka, precyzję ruchów i koordynację pracy dłoni i paluszków.
Jednym z tego typu ćwiczeń jest właśnie układanie puzzli.
Jeśli dodatkowo przedstawiają one rzeczywiste zdjęcia, dostarczają dziecku przy okazji wiedzy o otaczającym świecie.
Puzzle o mniejszych elementach są nieco trudniejsze do układania i wymagają od dziecka większej precyzji.
Wielokrotnie pisałam już jak wiele zalet niesie ze sobą układanie puzzli. Te niepozorne, tekturowe elementy o charakterystycznym kształcie stanowią naprawdę bardzo rozwijającą zabawkę.
Rzadko zdarza się jednak, żeby puzzle dla młodszych dzieci przedstawiały prawdziwe zdjęcia. Ale jak się okazuje można znaleźć i takie. Te puzzle z Janoda przedstawiają na przykład rzeczywiste zdjęcia owadów w dużym powiększeniu. To trochę tak, jakbyśmy oglądali je przez lupę. 
W pudełku znajduje się aż 4 zestawy dwustronnych puzzli o zróżnicowanym stopniu trudności (różni je liczba - 16, 20, 24 i 30 oraz wielkość elementów). Możemy więc ułożyć z nich aż 8 podobizn różnych owadów.Realistyczne ilustracje przybliżają dziecku prawdziwy wygląd owadów z najdrobniejszymi szczegółami, które przyswaja ono stopniowo, przy okazji układania.


Inne propozycje ćwiczeń grafomotorycznych to tworzenie konstrukcji z klocków, nawlekanie koralików lub guzików, majsterkowanie, wydzieranie kształtów z papieru, wycinanie nożyczkami, lepienie z mas plastycznych, rysowanie i kolorowanie obrazków, kreślenie szlaczków czy różnego rodzaju zabawy ruchowe, np. przy muzyce. Możliwości jest więc cała masa, wystarczy szczypta chęci, żeby ułatwić dziecku nabywanie kolejnych umiejętności w późniejszych latach nauki.
'Puzzle Janod 8w1 - ogród' można kupić m.in. TU

Janod ma również profil na FB :-) 
6 komentarzy:

 1. To prawda że puzzle bardzo rozwijają. Widzę to po mojej niespełna 2 letniej córeczce która już potrafi je układać i to nawet takie 9 elementowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja polka uwielbia puzzle. Układa różne nawet do kilkudziesięciu elementów. A te gdzieś widziałam ostatnio w promocji i się zastanawiałam czy kupić. Teraz żałuję, że nie kupiłam

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę firmę. Mogłabym u nich kupić wszystko!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super rysunki są na nich umieszczone... Rzeczywiście bardzo realistyczne i odrazu przyciągają uwagę :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyglądaja świetnie i widać że są raczej solidnie zrobione!!!! a to ważne w przypadku dziecięcych rączek, które są zdolne do wielu rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger