5/30/2015

Wyjątkowe naklejki - kreatywność i logiczne myślenie

Każde dziecko prędzej czy później wchodzi w etap zainteresowania naklejkami
To idealny moment, żeby rozwinąć u naszych pociech umiejętność projektowania, logicznego myślenia i wyzwolić w nich nowe pokłady kreatywności. 
Wystarczy tylko umiejętnie dobrać materiały do zabawy, a wszystko inne przyjdzie samo :)
Na rynku jest całą masa zeszytów z naklejkami. Problem w tym, że tylko ich niewielka ilość to naprawdę ciekawe i wartościowe pozycje, pozostałe są brzydkie, słabej jakości i straszą fatalną, bazarową kolorystyką.
Dziś pokażę wam te, którymi Helenka najchętniej bawi się w ostatnim czasie.Jedna z nich to pozycja brytyjskiego wydawnictwa Usborne - Doll's House Sticker Book. To duży zeszyt formatu A4 liczący 24 strony i dodatkowo 10 arkuszy pełnych naklejek (ponad 100). Każda strona bądź rozkładówka poświęcona jest jednemu pomieszczeniu w domu. 


Każde z pomieszczeń jest początkowo urządzone dość oszczędnie, ale właśnie tu zaczyna się nasze zadanie. Przy pomocy naklejek pełnych mebli, sprzętów i drobiazgów musimy nadać tym pomieszczeniom nowy "look" :) Arkusze z naklejkami są odpowiednio oznaczone, więc od razu wiemy, z której partii mamy w danej chwili skorzystać. Naklejki są papierowe (żałuję, że nie foliowe), dlatego musimy uważać podczas odklejania ich od arkusza, żeby ich nie uszkodzić. Karty książki są gładkie i pozwalają na ponowne odklejenie naklejek (to przydatne, gdy np. zmienimy zdanie do do położenia jakiegoś mebla).Oprócz ogromnej frajdy z samodzielnego projektowania wnętrz, zabawa świetnie rozwija słownictwo - możemy opisywać przedmioty i szczegółowo określać ich położenie (to przecież doskonały przykład tak dziś popularnych książek obrazkowych). 
To również świetny materiał dla dzieci uczących się języka obcego. Książka jest wydana w języku angielskim.  Każde z pomieszczeń jest podpisane, a dodatkowo w niektórych miejscach znajdują się krótkie komentarze, ale nie chodzi mi tylko o obecność obcojęzycznych słów. 
Sama jestem filologiem obcym i wiem, jak trudno niektórym opanować umiejętność opisywania położenia przedmiotów względem siebie w obcym języku. Ta książka daje nam ogromne pole do popisu w tym zakresie. Nawet, gdy będzie już uzupełniona, warto ją zachować -  może być doskonałym sposobem do ćwiczenia szczegółowego opisu miejsc w języku obcym.Urządzanie pomieszczeń rozwija nie tylko kreatywność, ale też ćwiczy logiczne myślenie
Mamy wprawdzie dowolność w ustawianiu poszczególnych przedmiotów, ale wszystko powinno odbywać się zgodnie z obowiązującą logiką i prawami fizyki :) 
Nie trzymamy przecież szczotki do zębów w toalecie czy kosza z owocami koło legowiska psa.Drugą godną polecenia książką z naklejkami jest pozycja "Las" Justyny Styszyńskiej, wydawnictwa Widnokrąg.


To poręczny zeszyt o niewielkim formacie na kołowej spirali.
Zachwycającym ilustracjom towarzyszą krótkie, ciekawe opisy leśnych zwierząt - sowa puchacz, niedźwiedź, jeleń, dzik, lis, borsuk, łoś, jeż, wilk i ryś.


Naklejki zgromadzone są na 4 arkuszach na końcu książki. Muszę wspomnieć, że naklejki są świetnej jakości, foliowe, nie uszkodzimy ich podczas odklejania i wielokrotnego przyklejania na kartach książki. 


Doskonałym pomysłem autorki jest możliwość samodzielnego dokończenia głów zwierząt opisywanych na kolejnych stronach. Przykładowo czytając o lisie możemy sami wykleić swojego liska. Ale wcale nie musi być to lis :) Możemy użyć wyobraźni i skonstruować liso-rysia, czy liso-wilko-jelenia :) 
To ćwiczenie sprawia, że dziecko podczas zabawy zapamiętuje szczegóły wyglądu poszczególnych zwierząt oraz ćwiczy odwzorowywanie - patrząc na gotowe zwierze po lewej stronie stara się stworzyć podobnego osobnika przy pomocy naklejek. To również doskonałe ćwiczenie precyzji ruchów i koncentracji.
Na jednym arkuszu naklejek znajdują się zaprezentowane zwierzęta różnej wielkości. 
Dzieci mogą je umieścić w niezamieszkanym lesie, który autorka zawarła na kilku ostatnich stronach.


Obie książki są rewelacyjne :)
A wasze pociechy lubią naklejki?
Możecie nam jeszcze coś polecić? :)

Doll's House Sticker Book - KLIK

Las - KLIK

4 komentarze:

 1. My jak na razie nie mamy ani jednej. W jakim wieku Twoim zdaniem można zacząć pierwsze próby z naklejkami i którą pozycję poleciłabyś na początek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początek, dla ok. 2-latka polecam te książeczki http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2014/03/kolorowanki-zagadki-rebusy.html
   U nas świetnie się sprawdziły. Przy okazji zachęciły do kolorowania ☺

   Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger