5/29/2015

Groza nie czytać!

Tegoroczny przełom maja i czerwca to niezwykle ważne dni dla promocji czytelnictwa w naszym kraju. Jutro Noc Bibliotek pod hasłem "Groza nie czytać!", która zainauguruje XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Te wydarzenia pięknie łączą się z nadchodzącym Dniem Dziecka, bo wspólne czytanie mądrych, ciekawych książek to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy podarować naszym pociechom :)Moja dzisiejsza propozycja książkowa dla was, to kolejne 2 tytuły ze znanej i lubianej serii Poczytajki - pomagajki (pisałam już o nich TU/TU). To seria terapeutycznych opowiadań dla przedszkolaków, które pomagają im zrozumieć codzienne problemy i sobie z nimi poradzić.


Tym razem poznamy historię pewnej dziewczynki, do której przylgnął przydomek Gaduła, ze względu na jej niezwykłą gadatliwość. Przedszkolaki zaczęły nawet nieco od niej stronić z tego powodu, ale pewnego dnia przekonują się, że to właśnie "Gaduła" ma najlepsze pomysły, co więcej, potrafi nawet pomóc jednemu z kolegów uwolnić się od paraliżującej nieśmiałości.
W drugim opowiadaniu "Zmyślacz" poznajemy z kolei chłopca obdarzonego ogromną wyobraźnią. Paweł najczęściej opowiadał przeróżne historie o niezwykłych przygodach swojego taty-podróżnika. Te jego opowieści z czasem zaczęły wzbudzać zazdrość u kolegów, do momentu, aż okazało się, że Paweł wychowuje się bez ojca i nigdy go nie miał. Gdy ta sprawa wychodzi na jaw na forum całej klasy, Paweł zamyka się w sobie i postanawia nigdy więcej nie korzystać z możliwości swojej wyobraźni. Na szczęście dzieci mają mądrą panią nauczycielkę, której udaje się wykorzystać niezwykły talent chłopca w organizacji szkolnego przedstawienia.
Seria Poczytajki - pomagajki ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza.


Jeśli nie macie jeszcze planów na jutrzejszy wieczór, to sprawdźcie, czy w waszej okolicy nie będzie ciekawych wydarzeń, związanych z akcją - KLIK. Szczególnie ciekawy program zapowiada się w warszawskiej Bibliotece Narodowej - od 17.20 - 20.30 będzie mieć miejsce program dla rodzin z dziećmi, o 19.00 - wspólne odczytanie "Lokomotywy" Tuwima, jako tradycyjny sygnał rozpoczęcia Tygodnia Czytania, poza tym zaplanowane są różne zabawy, konkursy, głośne czytanie przez aktorów i inne atrakcje. Pojawi się wiele znanych osób, m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Joanna Brodzik, Teresa Lipowska, Rafał Rutkowski, Radek Brzózka, Paulina Smarz-Kurzajewska, Anna Popek, Rafał Olbiński.


Noc Bibliotek – I wydanie krajowe pod hasłem „Groza nie czytać”

Termin: 30 maja 2015 (sobota)
Miejsce: centralna inauguracja – Biblioteka Narodowa;  

Współorganizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazeta Wyborcza, Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta 
dzieciom”, Magazyn „Książki”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut 

Patronaty honorowe:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Dyrektor Biblioteki 
Narodowej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż 
Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Click Meeting, Cyfrowa Biblioteka Narodowa 

Patroni medialni:
Jedynka PR, TVP 1, TVP ABC, Lustro Biblioteki, Biblioteka w szkole 
równocześnie – biblioteki w całej Polsce


1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger